19.4.2024 | Svátek má Rostislav


JAPONSKO: Budoucí zbrojařská velmoc?

9.11.2013

Poválečný ekonomický boom Japonska lze jednoznačně připsat silné orientaci na export; domácí spotřeba byla díky skromnosti obyvatel po desítky let nevysoká. Země vyvážela nejen spotřební elektroniku a automobily, ale třeba také těžkou stavební techniku a letecké motory. Od posledních dvou komodit zbývá jen drobný krůček ke zbraním a armádní technice vůbec.

Přes tyto zřejmé výhody se však Japonsko mezi zbrojařské velmoci nezařadilo, jakkoliv jde o jedno z nejvýnosnějších exportních odvětví. Do značné míry i proto, že odběratelem jsou zpravidla vlády, které jen málokdy bývají dobrým a korupci odolným hospodářem. Japonsko na sebe totiž o vlastní vůli uvalilo zákon, který vývoz zbraní a vojenské techniky zakázal. Dokonce se pojistilo ústavním článkem č. 9, který je přes svou stručnost, nebo spíše díky ní, pojat velice široce a obecně - země se podle něho vzdává hrozby nebo přímého použití síly k řešení mezinárodních rozporů. Zrušení zákona, který explicitně vývoz zbraní zakazuje, by se tak postavilo do rozporu s duchem ústavy.

Pokusy tento protiexportní hrot obrousit spadají až do sedmdesátých let minulého století, kdy se tehdejší premiér Eisaku Sató pokoušel protlačit parlamentem změnu znění, a sice tak, že zákaz vývozu by byl aplikovatelný na tehdejší komunistické režimy a země, kam export zbraní zakazuje embargo vyhlášené Spojenými národy. Takováto formulace by podle vykladačů zákona duchu ústavy neodporovala. Zákon však opět do prakticky původního znění vrátil o devět let později premiér Takeo Miki.

Zlom přišel až v osmdesátých letech, kdy vláda povolila japonským firmám participaci na americkém zbrojním programu formou postupování potřebných technologií. V roce 2004 vláda firmám navíc povoluje účast na společném výzkumu raketových zbraní. V prosinci předloňského roku jim kabinet posledního premiéra z dynastie Demokratické strany, Jošihika Nody, navíc povolil účast na společném výzkumu a výrobě, pokud se bude jednat o přínos k japonské obranyschopnosti.

Současný premiér Šinzó Abe se ovšem pokouší přepsat téměř sedmdesátiletou historii zgruntu, chystá se, jak už se ve volební kampani vyjádřil, ke změně znění japonské Ústavy, včetně článku č. 9. Výsledky voleb mu k takovému jednání daly celkem jasný mandát. K tomuto kroku ho, myslím, vede několik důvodů. Je to především snaha o emancipaci Japonska v regionu, protože současné nastavení systému zemi nutí v případě jakéhokoliv konfliktu utéci se pod americká křídla. Dalším důvodem je skutečnost, že Spojené státy jsou správou zeměkoule tolik zaměstnány, že případná pomoc by nemusela být včasná či patřičně efektivní. No a nakonec tu máme již výše zmíněnou lukrativnost zbrojířského byznysu.

2013_11_08-1_US_2

Podle nejnovějších zpráv se japonská vláda chystá podpořit exportéry vojenské techniky zvýhodněním úrokové sazby půjček, poskytovaných státem vlastněnými bankami. Zatím se jedná o letecký průmysl - přístup bude testován na vojenském transportéru C-2 a obojživelném letadle typu US-2. Případný dopad doposud platných zákonných norem má být změkčen tím, že oba výrobci zmíněných strojů, firmy Kawasaki Heavy Industries a Shin Maywa Industries, budou současně vyvážet i jejich modifikace pro civilní provoz. Zdroj, který si nepřeje být jmenován, uvádí, že o nákup vojenského obojživelníku US-2 již projevila zájem Indie.

Podle všeho se tedy Japonsko skutečně chystá vstoupit na mezinárodní zbrojířské kolbiště. Oba výše zmíněné modely zřejmě poslouží jako pověstný kontrolní chroust pro testování domácí i mezinárodní atmosféry. V případě slabého odporu se dá očekávat, že brzy bude nabídka vojenské techniky Made in Japan na světovém trhu pestřejší. Možná tak není daleko doba, kdy se tendrů vypisovaných českým Ministerstvem obrany budou účastnit i japonští uchazeči.

Ve zkrácené verzi vyšlo v Lidových novinách.

------------------------------------

zpodfuji

*** Kvůli chystanému zvýšení spotřební daně o 3 %, jejíž automatická kalkulace by znamenala přibytí cifer za desetinnou čárkou, povolilo Ministerstvo dopravy a dalších záležitostí dopravcům účtovat jízdné cestujícím, platícím čipovými kartami, zaokrouhlené na jednotky jenu. *** Předpovídané zemětřesení o intenzitě M9 v Nankaiské úžině by podle představitelů města Ósaka způsobilo více než sto třicet tisíc obětí. *** Na svátek Haloween vyrazily do ulic Tokia stovky zombíků; jednu skupinu vedle i bývalý velmistr zápasu sumó havajského původu, Akebono. *** Americké Ministerstvo energie nabídlo Japonsku pomoc při úklidu následků fukušimské tragédie. *** V zemi se množí případy falešného značení potravin, kdy deklarované drahé mořské plody jsou nahrazovány levnějšími druhy, přičemž postiženi jsou nejčastěji návštěvníci luxusních restaurací a hosté ohvězdičkovaných hotelů. *** Japonsko daovalo Sýrii miliardu jenů (asi dvě stě miliónů korun) jako pomoc řešení uprchlického problému. *** Japonští výzkumníci pokročili ve vývoji léku na cukrovku, který bude možno podávat perorálně. *** 3. listopadu otřáslo prefekturami Ibaraki a Točigi zemětřesení o intenzitě M5, naštěstí se obešlo bez neblahých následků. *** I do Japonska dorazila první zásilka nápoje pro snoby, Beaujolais Noveau. *** Provozovatel fukušimské jederné elektrárny a energetický gigant, firma TEPCO, usilovně pracuje na plánu, jak se vyhnout hrozícímu bankrotu a rozkulačení na několik menších subjektů. *** Vedeno neutuchajícími územními spory o dvojici ostrůvků, které vede s Čínou a Jižní Koreou, plánuje japonská vláda posílit flotilu torpédoborců třídy Aegis ze stávajících šesti na osm lodí. *** Čína, která představuje hlavního znečišťovatele japonského ovzduší, žádá od této země přesné údaje o množství nově uvolňované radioaktivity z poškozené jaderné elektrárny Fukušima. ***

2013_11_08-2_inspekce_tepco

Převzato z osobních stránek autora