Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JAPANORAMA: Šednoucí země

diskuse (13)

V minulém povídání jsem si posteskl nad rapidně klesající tělesnou zdatností mladých Japonců. Nyní se podíváme na opačný konec generačního spektra.

Japonci jsou světově proslulí svou dlouhověkostí a tím, že téměř nepřetržitě je některý z nich nejstarším člověkem, nebo alespoň mužem či ženou planety. Toto je ovšem pouze třpytivý vrcholek ohromného věkovitého ledovce. Vedle těchto rekord-osob má totiž země i nejvyšší světový podíl seniorů v celkové populaci. Podle loňského odhadu činí podíl osob starších 65 let 28 %, přičemž se odhaduje, že v roce 2050 jejich zastoupení vzroste o dalších 10 %.

obr. 1

Čilý stařík ve službách internetového obchodnictví

65 let již dnes není žádný věk, řada i podstatně starších Japonců pracuje i dlouho po dosažení sedmdesátky, a to i v manuálních zaměstnáních. Každopádně ne každému nadělila příroda pevné zdraví, řada neduhů se dostaví i „zaslouženě“ v důsledku zanedbávané životosprávy a nedostatku pohybu. Pak nezbývá nic jiného než obstarat pomoc.

S tím, jak stárne populace, roste i poptávka po pečovatelských profesích. Ta již před třemi lety představovala 800 tisíc takových pracovních míst! A od té doby se podíl seniorů v populaci dozajista zvýšil. To je pro srovnání stejné, jako kdyby Česko poptávalo zhruba 67 tisíc takových pracovnic. Neboli někde na zelené české louce by muselo být postaveno město o velikosti Kladna či Mostu, obývané samými sestřičkami a pečovatelkami.

Nedostatek pečovatelů a hlavně pečovatelek způsobil, že se Japonsko ohlíží po těchto profesích v zahraničí. Nejvíce příslušnic středního zdravotnického personálu se rekrutuje z Filipín. Vedle Japonska je o ně velký zájem i v Singapuru, ale i v evropských zemích. Přemýšlel jsem, proč jsou zrovna Filipíny nejoblíbenějším lovištěm sestřiček, a napadla mě dvě vysvětlení.

obr. 2

„My, filipínské sestřičky a bratříčci slibujeme, že ...“

Jedním je relativní láce, doma taková pracovnice pobírá v průměru 70 000 pesos čili necelých 34 000 Kč. Dalším důvodem (záměrně nepíšu druhým) je, že 90 % filipínské populace se hlásí ke křesťanství, především ke katolictví. Nechci nijak rozebírat vztah náboženství a milosrdenství nebo náboženství a postavení ženy ve společnosti, ale nemohu se zbavit otázky, proč ne blízká Indonésie? Proč ne blízká Malajsie? Navíc podstatně hůře než na Filipínách je zdravotnický personál placen třeba v Laosu – tamní měsíční mzda nepřevyšuje 10 tisíc korun.

Každopádně do Japonska z Filipín každoročně směřují desetitisíce budoucích pečovatelek. Složitost japonštiny a její odlišnost od ostatních asijských jazyků si však vybírá daň i zde. Než začnou pracovat, musí v dostatečné míře zvládnout základy jazyka. Prvními kurzy japonštiny procházejí sestřičky i pečovatelky ještě ve své domovině, po příjezdu do Japonska samozřejmě v učení pokračují.

obr. 3

Robotický zdravotník-manipulátor

Do Japonska musejí sestřičky přijet s nejméně tříletou zkušeností, u pečovatelek a pečovatelů je vyžadována minimálně dvouletá praxe. Bez praxe se určitě obejdou robotičtí pečovatelé, kteří se též chystají na pochod do japonských nemocnic. Nějak nevím, robota jako manipulátora si ještě dovedu představit, i když představa bakelito-kovového náručí ve mně moc nadšení nevyvolává. A píchnout injekci bych si od takové mechanické potvory určitě nenechal.

obr. 4

„Trošičku to píchne...“

Minulý týden proběhla tiskem další neveselá prognóza. A sice že v roce 2040 bude ve zdravotnictví a pečovatelství angažována plná pětina pracující populace. To představuje necelých jedenáct miliónů lidí v produktivním věku. Podle zprávy Ministerstva zdraví, práce a sociální péče musí Japonsko této výzvě čelit využitím nejnovějších technologií (to budou nejspíš ti roboti) a přijmout opatření pro podporu a výšení porodnosti. O filipínských sestřičkách se zpráva nezmiňuje.

Aby nebyl všem jobovkám konec, porodnost v letošním roce zaznamená další smutný rekord, očekává se, že klesne na 845 tisíc mimin. To bude o 20 tisíc mimin méně než v uplynulém roce. Pod magický milión novorozenců počet poprvé spadl v roce 2016. Na ta ministerská opatření jsem velice zvědav, protože současné nastavení sociálně ekonomických vazeb v Japonsku porodnosti ani trochu nesvědčí. Nějaké vládní porodné zasunuté do povijanu určitě společnost nespasí. Navíc není jasné, jak se statistikou zacvičí koronavirová krize. Ta se zřejmě naplno odrazí až v číslech z příštího roku.

Šedě a smutně působí vylidněný, avšak jinak malebný japonský venkov. Šedě a smutně působí bývalé promenády venkovských měst lemované staženými roletami obchůdků. Japonsko se tak ocitá v situaci, kdy se má na problém aplikovat řešení, které vlastně neexistuje. Celý stav pak připomíná proslulého Kekulého hada, který toče se dokola požírá svůj vlastní ocas.

Převzato z autorova blogu s jeho svolením. Článek vznikal souběžně s videoblogem zveřejněným na serveru JAPONEUM.CZ, který nás tentokrát zavede k ostrovu Enoshima.

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

pari Anna Pařízková
21. 7. 2024

Poblíž Starých Hodějovic u Českých Budějovic došlo ke střetu osobního auta se třemi osobami....

ČTK, kh Kateřina Havlická
21. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden oznámil, že odstupuje z kandidatury za znovuzvolení prezidentem USA....

aha Adam Hájek, ČTK
21. 7. 2024

Do Bílého domu nastoupil v osmasedmdesáti letech letech a stal se tak nejstarším prezidentem USA v...

jla Jiří Lacina
21. 7. 2024

Více než desítka čínských firem čelí žalobě za to, že údajně měly po uchazečkách o zaměstnání...

Nedělní odpolední pohodu v Mlýnci u Postřekova narušil obří požár. Plameny podle svědků šlehaly do...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz