29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

JAPANORAMA: Obchodní bitva s Koreou

Snaha Japonska, Jižní Koreje a Číny o vytvoření zóny volného obchodu a o ekonomickém partnerství dostává v poslední době povážlivou trhlinu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hubáček 15.7.2019 9:31

Re: Díky za zajímavé informace,

Díky za pozitivní odezvu, paní Kanioková.

V. Čermák 14.7.2019 17:38

Re: USA, coby vrchol civilizace, musejí

Hezký dne, tomu se říká - přání je otcem myšlenky...

J. Kanioková 14.7.2019 13:06

Díky za zajímavé informace,

které z tamní strany světa potkám jen minimálně.

M. Krátký 14.7.2019 9:44

Re: USA, coby vrchol civilizace, musejí

milá 376ko, Čína USA předežene leda tak v počtu obyvatel - hezký den

V. Čermák 13.7.2019 17:10

Re: USA, coby vrchol civilizace, musejí

No oni zůstanou do té doby, než je někdo předžene, nejspíš Čína. Proto ten mazec...

D. Mach 13.7.2019 12:35

Re: Tady opravdu nejde o Samsung.

Co se týká vřelostí vztahů mezi Japonskem a USA, tak jsem reagoval na poznámku, že Japonci jednají ve prospěch Applu a v neprospěch Samsungu. Ovšem že by měl Trump tak velkou ekonomickou sílu, aby úkoloval Japonsko, o tom pochybuji. Vždyť Japonci vlastní a řídí řadu amerických firem včetně filmových studií, takže dokáží ovlivnit i veřejné mínění.

Co se týká vztahů mezi Korejci a Japonci vycházím nejvíce z toho, co mají vystaveno v novém National Museum v Dazaifu a z rozhovoru s korejským studentem, se kterým jsem se bavil ve Fukuoce. O příchodu filozofie a náboženství z Číny se v muzeu samozřejmě nalezne také řada informací, ale to vše skončilo už dávno na začátku 20. století. No a od války jsou vztahy mezi Čínou a Japonskem na bodu mrazu. To se projevuje zprostředkovaně do obav z toho, aby Jižní Korea neztratila ostražitost při jednání se Severní Koreou, která jak známo vyvíjí vojenské systémy, a s Japonskem je dosud nemá navázány diplomatické vztahy. Že to nejsou liché obavy, o tom svědčí několik balistických raket, které byly ze severu na Japonsko vypáleny. Historicky ty vztahy ale samozřejmě dramaticky zhoršili sami Japonci. Co se týká technologií obecně, tak je o Japoncích všeobecně známo, že své technologie jen v omezené míře poskytují do ciziny. To, že z nich těží Jihokorejci, to ostatně uvádíte ve svém článku. Toto upřednostnění je dáno jakousi nikdy nepřiznanou reparací škod po okupaci Koree Japonskem. Kdyby to Japonci nedělali, nebylo by ostatně co omezovat. Docela jednoduchým příkladem jsou vysokorychlostní vlaky. Číňani by rádi okopírovali japonské postupy (ostatně je to jedna z dalších věcí, které Japonci Jižní Korei poskytli), ale protože si Japonci vše hlídají, tak Číňani nejdříve zkopírovali technologie švédských vlaků typu X2000 a následně koupili technologii Siemensu, kterou si už ale navzdory patentům rozvíjejí sami.

J. Lepka 13.7.2019 12:03

Re: Tady opravdu nejde o Samsung.

Nechci zabředávat do Japonsko - Korejských vztahů, ale je neoddiskutovatelným faktem, že ještě před pár lety japonský turista prostě to taxíku využívající auto korejské značky odmítl nastoupit. Proč netuším, když to stejně všechno byly licenční kopie japonských vozů, zásadně vyžadovali vozy německé provenience, nad důvody raději nebudu spekulovat.

M. Hubáček 13.7.2019 10:52

Re: Tady opravdu nejde o Samsung.

Nevycházím z představ, ani z mylných, jednoduše proto, že Japonsko fašistickou zemí nebylo. Popisuju současné události, které lze dohledat v médiích. Technologický náskok neudržíte tím, že embargujete reexport do zemí, je jsou na podstatně nižší technologické úrovni než vyspělejší původní zákazník oplývající podstatně vyšším pajcovacím potenciálem. Na to, jestli v tomto sporu Samsung hraje či nehraje roli, se zeptejte korejského prezidenta Muna či šéfa firmy. O vřelosti vztahů mezi USA a JP nikde nepíšu, naopak lehce naznačuji, že Trump přijel Abeho podle všeho "soudružsky" zaúkolovat.

O desetiletí trvajícím historickém spojenectví Japonska a Koreje bych si docela rád nechal vyprávět. Mezi oběma zeměmi panuje docela napětí, jak už to mezi sousedy bývá - viz křivdy či nekřivdy mající kořeny v 2. světové válce či územní spory o několik ostrovů. Drobná ilustrace: Korejská rádia smějí hrát populární písničky svého historického spojence teprve několik málo let, předtím byly zakázané. Za to, že nedochází mezi oběma zeměmi k ozbrojeným střetům, podle mě vděčíme vyspělosti obou zemí a stávající mezinárodní situaci (rozdaným kartám).

Osidlovací cesty a donesení kultury nemají na spojenectví vliv. Pokud nějaký existuje, tak spíše negativní, protože obojí vede ke zrodu konkurence. Korejský poloostrov představuje pouze cestu - písmo, dvorní etiketa i forma budhismu (nikoliv budhismus jako takový) mají kořeny v Číně. Přesto Japonsko a Čína nejsou zrovna největší kámoši.

Č. Berka 13.7.2019 10:52

Korejci: bojkot japonského zboží

https://www.youtube.com/watch?v=cwwr1kNnbW0

Č. Berka 13.7.2019 10:49

Re: Tady opravdu nejde o Samsung.

ale houby- autor v Japonsku už dlouho žije... ono stačí, kouknout občas do anglické verze Japan Times- Jomiuri Shimbun- v poslední době se probíralo například: odškodnění korejských dělníků, kteří pracovali za 2. sv. války v japonských ocelárnách, z koreje se ozval požadavek na přejmenování Japonského moře na Východní moře, z Japonska si naopak stěžovali, že Jižní korea jedná se severní Koreou, aniž požádala japonsko a USA o souhlas a v neposlední řadě si Japonsko stěžovalo na to, že jeho letadlo bylo zaměřeno z jihokorejské válečné lodi radarem, používaným k řízení palby...

https://www.youtube.com/watch?v=IEcFm5W8ats

a ze zpráv ArirangTV: Russia offers to supply S. Korean firms with hydrogen fluoride

D. Mach 13.7.2019 9:39

Tady opravdu nejde o Samsung.

Příspěvky o zemích východní Asie jsou zajímavé a důležité. Zde ale autor vychází z milných představ, které mají základ ve fašistické minulosti Japonska, které oživuje hlavně Čína. Japonsko se chová jednak zodpovědně a jednak si chce udržet svůj technologický náskok před ostatními asijskými zeměmi. Jen proto ostatně Čína dokáže kopírovat evropské technologie, ale nikoli ty japonské. Samsung v tomto sporu nehraje roli. Současné vztahy Japonska a USA jsou totiž pouze korektní, nikoli nějak zvlášť vřelé. Proto Japonsko nemá zájem stát na straně USA proti svému historickému spojenci, kterým je Jižní Korea už dlouhá desetiletí. A ostatně japonská historie přiznává, že osídlení a celá kultura přišla do Japonska z korejského poloostrova.

K. Janyška 13.7.2019 8:58

USA, coby vrchol civilizace, musejí

zůstat nejsilnější za každou cenu... Dzp.