Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Diskuze

JAPANORAMA: Japonská cesta (2)

V minulém povídání jsem se pokusil shrnout novější dějiny Japonska, konkrétně období, kdy se poválečný růst neúprosně zastavil a nastalo dlouhodobé období stagnace. K prasknutí ekonomické bubliny počátkem devadesátek, které zbrzdění ekonomiky předcházelo, došlo prakticky ve stejné době, kdy jsem do Japonska dorazil.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
VP

Kde je to Japonské rozdělování společnosti??

0 0
možnosti
Foto

Tady všude mezi námi.

0 0
možnosti
JN

Japonsko má na naše poměry mimořádný vnitřní dluh více než dvojnásobku ročního o HDP. Bude zajímavé sledovat, jak se s tím dá vyrovnat, jaké problémy to bude působit.

0 0
možnosti
Foto

Ano, správně jste poznamenal, že jde o dluh převážně vnitřní, tudíž nedolarový. Naopak je Japonsko jedním z nejvýznamnějších věřitelů USA.

Domácí dluh by vláda mohla vyřešit velice snadno vyšroubováním inflace, ale takovéto řešení podle mě nepřipadá v úvahu, protože tím by padla současná "společenská smlouva".

Dlouhá léta jsme tu měli deflaci, teď jsme se překlopili do inflace, což je pro většinu Japonců něco nepřirozeného.

Uvidíme, jak se situace bude dále vyvíjet...

0 0
možnosti
JS

Díky za článek . Reality se propisují do všeho (kde bydlíte , pracujete a nakupujete) . Stačí se podívat na žebříček dostupnosti bydlení a jaký má USA daňový systém (jakými daněmi se financují obce) . Pak každý pochopí pozici USA v tom žebříčku a jejich trvalý ekonomický rust.

To co zažilo japonsko , tedy logicky čeká i čr . Žadná výroba s vysokou přidanou hodnotou ani export nás nezachrání . Vše bude zdražovat - reality , a ty tak nemají zpětnou vazbu ke kapitálu do nich vloženou.

0 0
možnosti
Foto

Ano. Japonsku naštěstí byla "vnucena" ústava ve víceméně americkém stylu, ale bohužel země nenapodobila americký ekonomický model a víceméně funguje stylem, který ze Západu převzala v období Meidži.

Nejlépe je to vidět na tom, s jakými problémy se potýkaly či potýkají firmy pracující v sektoru netradičních technologií. Díky za námět na nějaký z příštích článků ;-)

Další ano: Užívat si produkty s vysokou přidanou hodnotou je hezké, ale člověk při tom musí mít zajištěny i ty s přidanou hodnotou, jako je něco na talíři, střecha nad hlavou a teplo sálající radiátor.

0 0
možnosti

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz