3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

IZRAEL: Zrušení čtyř židovských osad anulováno

Izraelská pravice byla proti odchodu z Pásma Gazy a osad na Západním břehu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Samson 27.3.2023 21:34

Myslím, že každý, kto pred novembrovými (2022) voľbami sledoval izraelskú tlač (môžete aj v "neivritských" jazykoch) mohol zaregistrovať, že dnešná vláda reformu súdnictva avízovala. Pravda, presnejšie kontúry pridala až po zvolení.

V každom prípade návrh reformy predložila vláda ako celok a minister obrany je jej členom. Jeho prebehnutie k opozícii je podobné, ako keby hráč jedného družstva v priebehu zápasu začal útočiť na vlastnú bránu spolu so súpermi. Myslím, že by ho tréner z ihriska vykázal. Ak Gallant s reformou nesúhlasil, mal odstúpiť.

K osadám azda len toľko, že dohoda z "Šarmu..." sa konkrétne budovania osídlení netýka. Strany sa zaväzujú, že nebudú vyostrovať situáciu. Takže ide o interpretáciu. Mimomochodom, je rezolúcia BR OSN č. 242 (1967) jednoznačne interpretovateľná?

L. Stejskal 27.3.2023 22:11

PRO P. SAMSONA---Pane Samsone, ministr Gallant není žádný přeběhlík k opozici. Reformu podporuje, pouze citlivě a moudře zareagoval na dramatickou situaci v zemi, která se jevila dále neudržitelnou. V sobotu navrhl udělat přesně to, co o dva dny později (v pondělí 27. 3. večer) premiér Netanjahu reálně udělal: pozastavil legislativní proces a vytvořil prostor pro dialog. Přesto byl za to samé vyhozen. Tedy žádné přeběhnutí k opozici, to bychom museli totéž říci i o premiérovi, což by byl kolosální nesmysl, není-liž pravda?

J. Hrazdil 27.3.2023 17:09

Opusteni pasma Gazy nezapricinilo nasledne ovladnuti tohoto pasma hnutim Hamas. Hamas si zvolili gazansti Arabove sami.

L. Stejskal 27.3.2023 13:10

K DISKUSI NÍŽE---Opuštění Pásma Gazy nebyla tragická chyba, ale správná věc. Ten akt dobré vůle ze strany Izraele přinesl ten nejlepší důkaz toho, že je vyloučeno, aby v Judeji a Samaří vznik nezávislý stát palestinských Arabů. Pásmo Gaza je odstrašující ukázkou, jak vypadá "vláda" palestinských Arabů, nota bene vedená teroristy.---Pokud jde o ministra obrany Gallanta, není to žádný trojský kůň levice v Likudu, ale moudrý politik, který reflektuje dění v zemi s širším záběrem. Na svém blogu na iDNES informuji o jeho sobotním (25. 3.) televizním vystoupení, s jehož obsahem nemám sebemenší problém. Stejně jako on říkám: justiční reforma ano, ale tak zásadní věc vyžaduje celonárodní dialog. Galant vyzývá nejen k přerušení legislativního procesu a nastartování dialogu, ale apeluje také na demonstranty, aby protesty ukončili, stejně tak jako na rezervisty IDF, aby přestali bojkotovat dobrovolná cvičení. Vyzval k dialogu - načež ho Netanjahu druhý den odvolal (přesně jak si přál Ben Gvir, kterého kdysi na vojnu kvůli extrémismu ani nevzali, což je co říct); myslím, že vyhození Gallanta byla hrubá Netanjahuova chyba. Situace se každou hodinou dramaticky vyvíjí, čekáme na Netanjahuův projev k národu.---V zásadě platí, že je pravda to, co píše níže R. Chvátal z Izraele. Doporučuji věnovat jeho příspěvkům patřičnou pozornost.

H. Lukešová 27.3.2023 5:16

Opuštění osad z Gazy a severu Samaří byla tragická chyba.

1) Jedná se o historická židovská území, židovské komunity v Judeji a Samaří jsou naprosto legální, což také dokládá rezoluce přijatá vítěznými mocnostmi po první světové válce roku 1920 v San Remu, která zahrnula Balfourovu deklaraci (1917) do Mandátu Palestinu a ratifikována byla Radou Společnosti národů 1922. Ta potvrzuje právo Židů o znovu-založení židovského státu v celé Zemi izraelské (Stát Izrael, Gaza, Judea a Samaří, avšak Gaza je bohužel již ztracené území). Nic na tomto faktu nemůžou změnit stovky opačných nezávazných rezolucí přijatých Valným shromážděním OSN, které jsou však právně naprosto nezávazné.

2) Izraelci se chtěli dohodnout s palestinskými Araby, mnohokráte jim nabízeli územní ústupky, jenže ti jakýkoliv pokus o kompromis ze strany Izraelců stejně považují jejich slabost, což dokládají palestinské (zlo)činy v minulosti i současnosti. Po stažení z Izraelců z Gazy roku 2005 ji nedlouho poté ovládla teroristická organizace Hamas a krátce nato propukly tři velké izraelsko-hamasácké války (2008-2009, 2012, 2014). Avšak teroristé z Hamasu bombardují Izrael prakticky neustále, nejvíce raket vypálili na jeho území roku 2019 a 2021. Také v Judeji a Samaří vzplál od té doby palestinský teror, který trvá až do dnešních dní.

V současné době je v Judeji a Samaří hnízdem terorismu a doupětem zla arabská vesnice Huwara, kde došlo již k třem teroristickým útokům. K prvnímu útoku došlo dne 26.2.2023, kdy palestinský násilník zavraždil bratry Hillela Menachema Yaniva (21) a Yagela Yaakova Yaniva (19), k druhému násilnému incidentu došlo dne 19.3.2023 při kterém palestinský útočník postřelil a těžce zranil Davida Sterna (44), zatímco jeho žena Rachel (37) utrpěla lehká zranění a v sobotu dne 25.3.2023 došlo ke třetímu teroristickému atentátu, během kterého palestinský terorista postřelil dva izraelské vojáky, jeden z nich utrpěl těžká, druhý lehká poranění.

H. Lukešová 27.3.2023 5:21

Takže tlak Bidenovy americké administrativy vůči Izraeli, není ničím jiným než aktem ryzího nepřátelství. Jakým právem Američané přikazují Izraeli co smějí či nesmějí dělat? Izrael není banánovou republikou, ani americkou či evropskou kolonií.

Jenže jak z téhle situace ven? Izraelci by měli obnovit kontrolní stanoviště a důkladné kontroly všech lidí před židovskými komunitami v Judeji a Samaří, ale obávám se, že někdy budou muset zahájit další velkou vojenskou operaci, která by zajistila na čas Židům klid pomoci odstrašení palestinských teroristů. Jenže to se lehce říká, avšak těžko udělá. Vojenská operace potřebuje důkladné naplánování, rozhodně se nejedná o žádné dobrodružství.

3) Ovšem stejně znepokojivé je chování izraelského ministra obrany Yoaca Gallanta za stranu Likud, který se v současnosti jeví spíše jako trojský kůň levice uvnitř Likudu. Vybídl totiž k pozastavení reformy soudnictví, natož izraelský ministr spravedlnosti Yariv Levin spolu s premiérem Benjaminem Netanjahuem a dalšími loajálními členy Likudu vyzvali Gallanta, aby buď hlasoval pro reformu, nebo ať odstoupí. Jelikož však Gallant odmítl dodržet stranickou disciplínu, byl nedlouho potom odvolán. Gallant zřejmě zapomněl, že byl zvolen že má reprezentovat zhruba milion pravicových voličů Likudu, a ne proto, aby se sklonil tlaku levicových a krajně levicových politických uskupení. Přes 2,2 milionu oprávněných izraelských voličů zvolilo pravicově-náboženské strany, které slibovaly reformu soudnictví, s níž se plně ztotožňují.

Ještě horší však je, že zatímco izraelští vojáci a civilisté cedí krev, tak Gallant místo toho, aby přednostně zakročil proti palestinskému teroru, prodloužil na druhé straně administrativnímu vazbu Avrahamovi Yairovi Yaredovi, který je podezřelý z židovských násilností poblíž Huwary, přičemž samotný izraelský soud rozhodl o jeho propuštění, tak Gallant naproti tomu rozhodl o prodloužení Yaredovy vazby. Těžko pochopitelné jednání.

H. Lukešová 27.3.2023 5:22

Každopádně je hrozné, když Žid útočí na Žida, na místo toho, aby příslušníky svého národa bránil a bojoval proti antisemitům, v tomto případě proti palestinským teroristům. No snad Netanjahu jmenuje někoho vhodnějšího, který se nezpronevěří pravicovým hodnotám.

T. Kohout 29.3.2023 2:37

1/2 Židů jsou cca pravicoví, 1/2 levicoví. Eventuálně je to složitější, každých 10 Židů vytváří samostatnou synagogu. A moc se nedohodnou s tou sousední.

H. Lukešová 29.3.2023 16:17

Možná na celém světě to může platit, ale v Izraeli je zhruba 2/3 pravicových vlasteneckých Židů, zatímco tu zbývající 1/3 tvoří středo-levicoví Židé... těch doopravdy ryzích krajních pro-palestinských ultralevičáků, bojující proti Izraeli je menšina. Alespoň v těchto posledních volbách to dopadlo tím poměrem, který jsem napsala. Jak se posunou voličské sympatie v dalších volbách, co přijdou, se uvidí.

R. Chvátal 27.3.2023 9:21

"...chování izraelského ministra obrany Yoaca Gallanta za stranu Likud, který se v současnosti jeví spíše jako trojský kůň levice uvnitř Likudu..."

Na takovou nehoráznou lež už musím reagovat :

J.Gallant pouze reflektuje varování všech vrstev izr.bezpečnostních složek armády od náčelníka IDF, po Šin Bet, Mossadu atd., ti všichni jsou podle vás také levičáci, když varují před přijetím soudní reformy v této podobě, bez celonárodní diskuze a důsledků rozdělení společnosti a tím i naší armády?

J.Gallant neřekl ve svém projevu zrušit soudní reformu, pouze pozastavit do konce Dní Nezávislosti.

Po odvolání J.Gallanta se poprvé na poslední noční demonstraci objevili i voliči Likudu, kteří podporují soudní reformu, ale odvolání Gallanta je i pro ně příliš.

Naopak J.Gallant nemá jako jediný z dlouhodobých a významných funkcionářů Likudu politické ambice. Je na vrcholu své politické kariéry a věděl, že si podřezává pod sebou větev. Přesto do toho šel.

A už jsem vám jednou psal, že všichni demonstrující nejsou "levičáci", jak je neustále nazýváte. To je přílišné zjednodušení z vaší strany.

H. Lukešová 27.3.2023 10:13

Dobře, můj názor na demonstranty proti reformě je takový, že se tito lidé nesmířili s tím, že prohráli volby v Izraeli. Většina tj. 2,2-2,5 milionu Izraelců volila pravicové a náboženské strany, které jsou pro reformy soudního systému.

O dění států se rozhoduje totiž ve volbách, ne násilnými výtržnostmi v ulicích, či odpíráním službě v armádě nebo dokonce stávkou v nemocnicích. Mně se toto chování jeví tak, že zavání až vlastizradou. Ovšem kvůli tomu, že se mi nelíbí vláda hrotit a gradovat situaci až ke kolapsu státu.

Když v 90.letech izraelští levičáci uzavřeli s palestinskými teroristy Dohody z Osla roku 1993, tak izraelská pravice, ač byla silně proti odevzdání rozsáhlých území Judeje a Samaří palestinským Arabům, nedělala takové násilnosti, neparalyzovala zemi, nevyzývala k odmítání služby v armádě ani lékaře, aby neošetřovali pacienty.

Samozřejmě, že se jedná o můj osobní názor, který vám ani nikomu jinému nevnucuji, jen jsem ho napsala.

R. Chvátal 27.3.2023 10:45

Narozdíl od stran Ocma Jehudit a Židovského Domova Bibi Netanyahu před posledními volbami bagatelizoval soudní reformu, jenom co se týče jmenování soudců. Osobně se s tím plně ztotožňuji.

Ovšem reforma navržená ministrem spravedlnosti Levinem a S.Rotmannem jde daleko za jmenování soudců.

Hlavně jde o zcela defakto zrušení Nejvyššího soudu a s tím jsem zásadně v rozporu.

Takže ne všichni, co jsou proti reformě v této podobě, jsou automaticky proti veškeré reformě soudního systému.

Zase by se jednalo o zjednodušení.

R. Chvátal 27.3.2023 10:56

"Dobře, můj názor na demonstranty proti reformě je takový, že se tito lidé nesmířili s tím, že prohráli volby v Izraeli."

Lidé z Hi-tech, kteří začali bít jako první na poplach ohledně soudní reformy, navržené Levinem a Rotmannem, jsou většinou nejenom držiteli průkazů Likudu, ale hlavně voliči Likudu, to je u nás v Izraeli všeobecně známo.

Ti si určitě jako první smířili s výsledky posledních voleb 😉.

T. Kohout 29.3.2023 4:37

A ty "náboženské strany", to je něco moudrého? To přece hraničí se šíleností, ne?

H. Lukešová 29.3.2023 16:19

Ne, nehraničí. Náboženství v rozumné míře není v rozporu s normálním životem, na který jsme zvyklí.