21.1.2022 | Svátek má Běla


Diskuse k článku

IZRAEL: Zlatý olympijský medailista má problém

Sportovní Izrael byl v neděli 1. srpna 2021 na nohou. Země má po dlouhých letech opět zlatou olympijskou medaili. Teprve druhou. V prostných ji vybojoval gymnasta Artem Dolgopyat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hrdlička 4.8.2021 10:18

V moderní demokratické zemi se snad respektuje svoboda svědomí a ne, že její občan (notabene někdo, kdo tu zem proslavil) dostane milostivě právo oženit se, jen když konvertuje k preferované víře. Občané nejsou otroky státu nebo určité nboženské skupiny, prostě kohokoliv, kdo by si chtěl osobovat právo rozhodovat, jestli se jejich spoluobčan smí oženit nebo ne. Není povinnost kohokoliv obětovat své osobní štěstí komukoliv, komu se líbí nějaký klenot. Je nad slunce jasné, že daný olympionik má k Izraeli vřelý a loyální vztah, i bez toho, aby musel tančit, jak jiní spoluobčané pískají.

Bylo by hrozně smutné, kdyby se jakákoliv země musela udržovat takovýmto reglemenováním. dlouhodobě by její budoucnost nestála za nic.

L. Beneš 4.8.2021 8:38

V současnosti jsou v Rakousku slyšet hlasy příslušníků řemesla řeznického protestující proti způsobu porážky dobytčat pro účely muslimských náboženských svátků. Prý jsou porážky halal nehumánní (?;-D). Čím se ale liší porážky dobytka halal pro muslimské věřící od porážek dobytka košer pro věřící izraelity? Snad jenom tím jménem.

L. Beneš 4.8.2021 8:33

Snad všechna náboženství mají jedno společné: potlačují svobodnou vůli lidí a v tom jsou si podobné judaismus s islámem nebo i katolicismem. Rozdíly mezi nimi jsou v tomto ohledu nevýznamné. A že se nám křesťanství resp. katolicismus může zdát svobodomyslnější? Stačí si vzpomenout na náboženské třeštění v evropském středověku a náboženský purismus v protestantských komunitách v severní Americe ještě ve století osmnáctém.

R. Gramblička 4.8.2021 8:15

nejvyšší hodnota, ke které člověk může vzhlížet je individuální svoboda. A sekularismus jí pomáhá prosazovat na úkor totalitních tendencí vlastních snad každému institucionalizovanému náboženství. To, že na západě se prosazuje islám a různé -ismy je důsledkem zbabělého ústupu od sekularismu a morálního imperativu rovnosti před zákonem

M. Šejna 4.8.2021 7:49

Stačila by jedna obřadní síň na české ambasádě v Izraeli, a problém by byl vyřešen k velké spokojenosti Izraelců, postižených přiblblým náboženským předpisem.

A myslím, že Cesko by mezi mladší generací Izraele silně zabodovalo.

H. Lukešová 4.8.2021 7:38

Uzavírání sňatků podle náboženského práva se může zdát z dnešního pohledu za překonané, ale Izrael je státem židovským a demokratickým a halacha-židovské náboženské právo je je holt jiné než nacistické Norimberské zákony, kde byl Žid i ten, kdo měl pouze jednoho židovského prarodiče. Může se to někomu nelíbit, ale tak to je.

A pro ty, kdo nemají židovskou matku, můžou vždy konvertovat k ortodoxnímu judaismu. Judaismus je duší Izraele, to dělá z Izraele klenotem, kterým je. Co mají státy na Západě? Čemu věří? Jakou mají hlavní ideu? Sekularismus? Západ zabírá postupně islám, ovšem Izrael si udržel svůj většinově židovský ráz, právě proto, že si váží své víry a svých tradic.

K. Kužel 4.8.2021 7:00

Ta absurdita vynikne, když si vezmeme, že se tam mohou uzavírat sňatky třeba křesťanské, muslimské nebo podle jiného náboženství, které Izrael uznává.

Samozřejmě budou asi mít smůlu rastafariáni či scientologové, i když ti jsou v USA zaregistrováni jako církev. :-)

R. Gramblička 4.8.2021 6:38

cožeeeee?

V Izraeli jsou v tomhle 100let za opicemi? A to si velká část liberálních židů nechává líbit? I když, posledních 12 let vládl likud s podporou náboženských fanatiků, takže to protlačit asi nešlo.

R. Langer 4.8.2021 6:36

Jakékoliv náboženství je úplně na houno, ortodoxní navíc toxicky a extrémně škodlivé! A počítám mezi ně i politicky věřící. :-P

T. Kohout 4.8.2021 4:59

Kdo se inspiroval kým? Norimberské zákony halachou nebo vice versa?