5.6.2023 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

IZRAEL: Zlatý olympijský medailista má problém

Sportovní Izrael byl v neděli 1. srpna 2021 na nohou. Země má po dlouhých letech opět zlatou olympijskou medaili. Teprve druhou. V prostných ji vybojoval gymnasta Artem Dolgopyat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Mayer 9.8.2021 22:14

Zlatý medailista nemá problém s uzavřením manželství v Izraeli, jen asi neví jak a matinka sleduje nějaké cíle své politické. V Izraeli totiž pokud nejsou oba partneři židé nebo jiného náboženství, mohou uzavřít tzv. Brit zugiut - smlouvu o partnerství na ministerstvu spravedlnosti. Procedura je stejná zhruba jako např. v ČR pokud chce mít někdo svatbu na radnici - žádost, výzva k podání informací, kterí by byly překážkou k uzavření smlouvy, povolení k uzavření smlouvy, v případě nepovolení (např. jeden z partnerů nemohl dokázat, že je svobodný či způsobilý k uzavření manželství), možnost odvolání. Dokument o uzavření smlouvy o partnerství předloží na ministerstvu vnitra a jsou zapsani jako manželé. Jaký mejdan si udělají, to už je každého věc, jestli oběd s rodinou nebo velkolepou oslavu pro stovky lidí. To se děje i u religiozních svateb všech denominací. Byla jsem na svatbách se stovkami pozvaných nebo jenom s dvaceti lidmi třeba v synagoze nebo resturaci. Takže to byl pláč na špatném hrobě a myslím, že to i medailistu poněkud naštvalo.

C. Wiener 5.8.2021 2:32

Jinak s nekterym predeslym prispevkum: R. Langer 4.8.2021 6:36 Vira sama o sobe neni spatna, slepa vira je. Vcetne te viry v neviru, t.j. miltantni ateismus. Pokud vira dovoluje akceptovat pravo jineho na tu jeho, akceptuje moznost ruznosti, vira je dle mne OK. Co se tyce zidovskych ortodoxu, ti nechteji neZidy konvertovat, naopak. Na rozdil od krestany a muslimy, abych jmenoval ty nam nejblizsi svym deklarovanym monoteismem. Vira v Desatero, ktere zakazuje vrazdy, smilstvo a kradez neni zase tak spatne. Nebo se mylim ?

R. Gramblička 4.8.2021 6:38 V otazce civilnich snatku je skutecne Izrael ponekud pozadu za zbytkem demokratickeho sveta. Pokud si ale myslite, ze jsou “100let za opicemi”, kolik let za opicemi je Cesko a Slovensko v otazce obrany sve nezavislosti? Jestli Izrael ji brani, CSR/CSSR se nechala okupovat v poslednich 82 letech dvakrat bez velke reakce a znacna cast obyvatelstva doslova s okupanty kolaborovala. Za Hitlera Cesi pracovali za lepsi pridely, za komunismu bylo v KSC na pocet obyvatel vice clenu nez v SSSR jich bylo v KSSS.

M. Šejna 4.8.2021 7:49 – navrh na snatky na ceske ambasade jsou hezke, ale byly by mozne jenom pro obcana(y) Ceska. Pro jine nemaji ambasady dle mezinarodnich umluv pravomoc.

H. Rybnická 4.8.2021 10:42 – zminka o Familiantskem zakone tu neni plne na miste. Ten urcoval kolik zidovskych rodin smelo zit na urcitem uzemi. Tim omezoval usazovani a tim i snatky. Pokud ale oddani odesli a usadili se nekde jinde, nebyl tu problem. Proto se mnoho moravskych Zidu po sezdani usadilo na Slovensku a v Madarsku. Kdyz se nevzali a plodili, jejich deti byli nemanzelske. Ci zenichove si brali prijmeni nevest, aby "prevzali" familiantske misto otce nevesty, ktery nemel syny.

C. Wiener 5.8.2021 2:25

Na uzemi Izraele existuji jenom nabozenske snatky. Ale ne jenom zidovske. Nebot Artem a Masa, nejsou halachicti Zide, vrchni rabinat nema do jejich svatby co mluvit. V Izraeli se mohou vzit krestansky, mimo Izrael jakkoliv.

Soucasny stav je vysledkem odhody, kterou uzavrel levicovy a vubec ne nabozensky naladeny David Ben Gurion, prvni ministersky predseda Izraele, s nabozensky ortodoxnimi, aby ziskal jejich podporu. Predal pod kontrolu rabinatu prakticky vse, co se tyka matriky, narozeni, snatky a umrti. Coz znamena uznani zidovstvi podle ortodoxni halachy, pouze nabozenske snatky vsech a konecne nabozenske hrbitovy. V praxi to znamena, ze nehalachicky vojak, ktery zahyne pri obrane sve vlasti Izraele, nemuze byt pohrben na „normalnim“ hrbitove. Armada tudiz obhospodaruje hrbitovy, kde taci mohou byt pohrbeni.

Je zjevne, ze dnes, 73 let po te, tento stav neodpovida slozeni obyvatelstva Izraele a jeho zajmum. V roce 1948 zily v Izraeli nabozensky homogenni skupiny a snatky mezi cleny dvou komunit byly zridkave, jestli vubec spolecensky akceptovane. Dnes nejen Izrael, ale cely svet se dost odnabozenstil a tak soucasna situace v Izraeli je anachronicka.

I kdyz je pravda, ze Izrael uznava snatky provedene v zahranici, je smutne, ze obcan zeme musi cestovat do zahranici, aby se ozenil/provdala. Potreba ziorganizovat snatek v zahranici se ale tyka i jistych kategorii halachickych Zidu. Protoze halacha zakazuje snatek kohena (potomka knezi) s konvertovanou ci rozvedenou, tito nemaji jinou moznost nez odjet do zahranici, pokud se chteji vzit. Stejne plati, kdyz se pan kohen rozvede a po nejake dobe se rozhodne si znovu svou ex-manzelku vzit. Ona je rozvedena a tak snatek v Izraeli je nemozny.

Existuje jeste jedna moznost, o ktere jsem slysel. A tou je snatek na dalku. Rika se tomu mexicky snatek. Dokumenty se poslou pravnikovi v Mexiku a ten zaridi snatek na dalku, bez ucasti zenicha a nevesty. Stoji to penize, tot vse.

E. Nichtburger 4.8.2021 21:26

Izrael není jediná země, kde jsou možné sňatky jen v rámci náboženských komunit. Tak např. v sousedním Jordánsku ani Libanonu nejsou civilní sňatky možné.

Civilní sňatky uzavřené mimo Izrael se v Izraeli uznávají. Takže, kdyby nebylo Covidu a s tím souvisejícím omezením cestování, tak by ten olympijský medailista neměl problém, neboť by tak jako tisíce jiných měl sobáš na Kypru.

P. Szirotný 4.8.2021 21:00

Zajímavá informace, to jsem netušil. Tak se vezmou na Kypru, který je skoro nadohled a sňatek bude následně v Izraeli uznán. V čem je problém ?

E. Nichtburger 4.8.2021 15:57

To je zajímavé, jak některým zdejším diskutujícím velice vadí jeden určitý aspekt práva jednoho vzdáleného státu, zatímco pokroucené celé právní systémy (nejen) okolních států tamějšího regionu je nechávají v klidu.

H. Lukešová 4.8.2021 16:17

Tak to je pravda, halacha rozhodně není krutá jako islámské právo šaria. Halachu bych tak přirovnala ke katolickému katechismu, akorát, že jedno je židovské a jedno katolické.

J. Hrdlička 4.8.2021 16:21

A to víte jak, že je nechávají v klidu? Patrně od vás jen oblíbený diskusní trik "ty kritizuješ nepravost A, to znamená, že že ti nepravost B nevadí, žejo?".

Diskutuje se o tom, o čem je článek. nic divného.

R. Gramblička 4.8.2021 16:26

toho vašeho slaměného panáka si strčte někam

J. Newman 4.8.2021 15:41

No, představme si, že bychom měli podobné zákony v Evropě. Například nekřestané by se nemohli řekněme ve Francii, ve Španělaku,...sezdat. To by byl řev!

P. Szirotný 4.8.2021 21:03

Řev by asi byl. Ale o čem to svědčí ? Prostě jiná země, jiné zákony. Měli bychom to respektovat. Koneckonců i v Izraeli to lze snadno obejít sňatkem na Kypru, který bude v Izraeli následně uznán.

H. Rybnická 4.8.2021 10:53

Z vlastní rodiny je známo hned několik případů dívek, pratet z Brna, z chudých poměrů, koncem 19. stol. které se zamilovaly do mladíků ze zámožných židovských rodin a jak už to bývalo, mladí lidé brzy očekávali dítě. Sňatek nebyl možný, ovšem otec okamžitě dítě legitimoval. Dokonce i své druhé. Za nějakou dobu, to bylo tehdy již možné, mladík vystoupil - samozřejmě ke zděšení své rodiny - z židovské obce a přestoupil na křesťanství. Sňatek se konal civilně. Až do konce života byla vnučka, pro mne stará paní totiž o tom přesvědčena. V dnešní době online dostupných matrik se ovšem dá zjistit, že se církevní snatek přece jen konal, o něco později, zřejmě tajně v jenom předměstském kostele.

Ale tím to nekončí. Dá se zjistit, že o pár let později otec rodiny z církve vystoupil a vrátil se do židovské obce. Rodina žila tehdy již ve Vídni. Po nástupu nacistů se v matrikách objevuje záznam, že rodiče odpřísahali, že se u jejich dětí jedná o děti nemanželské, které matka měla úplně s někým jiným samozřejmě katolíkem, tudíž se na ně nevztahují norim. zákony. Válku přežili všichni, ovšem stará teta jednou řekla, že celý život žili s nemalou psychickou zátěží. Ostatně takových případů bylo nemálo. Ani si nechci představit kolik lidského neštěstí takové nesmyslné regulárie zaviní a to v 21 století.

P. Han 4.8.2021 20:57

Přečtěte si Olbracta, O smutných očích Hany Karadžičové. Všechno jde, když se chce. Na rodinných vztazích se to samozřejmě podepsat může, tam záleží nejvíc na tom, jestli je určující víra, nebo láska.

M. Šejna 4.8.2021 7:49

Stačila by jedna obřadní síň na české ambasádě v Izraeli, a problém by byl vyřešen k velké spokojenosti Izraelců, postižených přiblblým náboženským předpisem.

A myslím, že Cesko by mezi mladší generací Izraele silně zabodovalo.

P. Szirotný 4.8.2021 21:05

Dobrej nápad R^ ušetřili by si cestu na Kypr.

E. Nichtburger 4.8.2021 21:29

Jako vtip dobrý. Jestli je to myšleno vážně, tak to samozřejmě nejde.

H. Lukešová 4.8.2021 7:38

Uzavírání sňatků podle náboženského práva se může zdát z dnešního pohledu za překonané, ale Izrael je státem židovským a demokratickým a halacha-židovské náboženské právo je je holt jiné než nacistické Norimberské zákony, kde byl Žid i ten, kdo měl pouze jednoho židovského prarodiče. Může se to někomu nelíbit, ale tak to je.

A pro ty, kdo nemají židovskou matku, můžou vždy konvertovat k ortodoxnímu judaismu. Judaismus je duší Izraele, to dělá z Izraele klenotem, kterým je. Co mají státy na Západě? Čemu věří? Jakou mají hlavní ideu? Sekularismus? Západ zabírá postupně islám, ovšem Izrael si udržel svůj většinově židovský ráz, právě proto, že si váží své víry a svých tradic.

R. Gramblička 4.8.2021 8:15

nejvyšší hodnota, ke které člověk může vzhlížet je individuální svoboda. A sekularismus jí pomáhá prosazovat na úkor totalitních tendencí vlastních snad každému institucionalizovanému náboženství. To, že na západě se prosazuje islám a různé -ismy je důsledkem zbabělého ústupu od sekularismu a morálního imperativu rovnosti před zákonem

R. Langer 4.8.2021 10:27

Souhlas!

J. Hrdlička 4.8.2021 10:18

V moderní demokratické zemi se snad respektuje svoboda svědomí a ne, že její občan (notabene někdo, kdo tu zem proslavil) dostane milostivě právo oženit se, jen když konvertuje k preferované víře. Občané nejsou otroky státu nebo určité nboženské skupiny, prostě kohokoliv, kdo by si chtěl osobovat právo rozhodovat, jestli se jejich spoluobčan smí oženit nebo ne. Není povinnost kohokoliv obětovat své osobní štěstí komukoliv, komu se líbí nějaký klenot. Je nad slunce jasné, že daný olympionik má k Izraeli vřelý a loyální vztah, i bez toho, aby musel tančit, jak jiní spoluobčané pískají.

Bylo by hrozně smutné, kdyby se jakákoliv země musela udržovat takovýmto reglemenováním. dlouhodobě by její budoucnost nestála za nic.

H. Lukešová 4.8.2021 10:29

No tak on ani konvertovat k judaismu nemusí, jen ve statistice sčítání obyvatelstva nebude veden jako Žid, ale jako ostatní skupina obyvatelstva. Své občanství nepozbyde, jen není oficiálně Žid. Komu to vadí?

Tak katolická církev má také svá omezení, zakazuje rozvody a ten, kdo se rozvede, tak již nesmí další sňatek uzavřít v kostele, chodit ke svátosti oltářní (přijímání) ani ke svátosti smíření (zpověď)...atd. Každé náboženství má svá omezení a dogmata.

J. Hrdlička 4.8.2021 10:41

Nic proti tomu, že každé náboženství má svoje pravidla. Ale ta ať platí jen pro ty, kteří jsou dobrovolně členy těchto náboženských skupin.

H. Lukešová 4.8.2021 11:44

Stát Izrael, respektive jeho politici, když sepisovali Deklaraci nezávislosti, museli brát ohledy na mínění ortodoxních Židů a přijít s nějakým kompromisem. Izrael je státem pro všechny Židy, ne jen pro ty sekulární, tak přišli s kompromisem, většina právních oborů- trestní a občanské právo bude podle sekulárních zákonů, ale rodinné právo bude podle zákonů náboženských.

J. Hrdlička 4.8.2021 13:09

Čas na změnu.

H. Rybnická 4.8.2021 10:42

Tak trochu to připomíná familiantský zákon na Moravě z počátku 18 století. Familianti se ostatně mohli ženit i s katolíky.

H. Lukešová 4.8.2021 11:51

Neznám moc pravidla familiantského zákona, takže těžko můžu posuzovat, zda je Halacha podobná familiantskému zákonu.

V. Školník 4.8.2021 11:13

Zapomínáte, že ortodoxní Židi vyžadují jiné zacházení než platí pro ostatní Izraelské občany. Z toho pramení i to že tato komunita silně ovlivňuje uznávání sňatků.

H. Lukešová 4.8.2021 11:39

Jaké "jiné zacházení", které mají ortodoxní Židé vyžadovat, máte na mysli?

M. Valenta 4.8.2021 11:42

Paní Lukešová, jak by asi ti ortodoxní i s jejich prastarými zákony dopadli, kdyby je ti sekulární nebránili se zbraní v ruce. Trochu to připomíná relativní bezpečí odmítačů očkování uprostřed většiny očkovaných.

H. Lukešová 4.8.2021 11:49

Pane Valento, pletete si, jako velká část lidí, ortodoxní (Datim Leumi) s ultraortodoxními Židy (Charedim). Ortodoxní nebo také nazýváni moderně ortodoxní Židé jsou plně integrováni do izraelské společnosti, bojují v armádě, zastávají důležitá místa v armádě i v policii, pracují v úřadech, ve všech státních institucí, je jich až 30% izraelské židovské společnosti.

Ti, kteří neslouží v armádě, a jejichž chlapci ve volném čase studují Tóru, jsou ultraortodoxní Židé (Charedim). Někteří z nich jsou integrovaní poněkud méně, ale také ne všichni. I někteří ultraortodoxní chlapci bojují ve svých vojenských praporech, které berou ohled na jejich zázemí, tj. např. chlapci si nemusí holit vousy.