Neviditelný pes

IZRAEL: Zastavte to šílenství!

14.5.2021

Naléhavá slova izraelského prezidenta Rivlina ve středu (12.5.) večer. Po dni plném nepokojů a drsných projevů arabsko-židovské a židovsko-arabské nenávisti. Ne, nemám na mysli rakety, ale krvavé nepokoje v ulicích.

Jako by těch raket bylo málo, jako by bylo málo hrůz, smutku, tragédií a neštěstí s nimi spojených! Přidalo se další zlo. Pouliční střety mezi Araby a Židy v řadě izraelských měst, většinou smíšených.

V Akku byl Araby napaden Žid – a lynčován. Je v kritickém stavu.

V Bat Yamu byl Židy napaden Arab, vytažen z auta – a lynčován. I on je ve vážném stavu. Tento druhý případ byl dostatečně zdokumentován, aby otřásl politiky „napříč spektrem“, veřejností i přáteli Izraele v zahraničí, kteří stojí plně na jeho straně a podporují ho v boji s terorem pocházejícím z Pásma Gazy.

Přesně o tomto šílenství mluvil prezident Rivlin. Arabském i židovském. Násilí v ulicích je nutné zastavit a také odsoudit.

Protiarabské rozhořčení Židů se dá pochopit, ve středu večer bylo jeho důvodem už 1300 raket vypálených na Izrael, nikoli ovšem nevyprovokované útoky proti Arabům, ničení arabských obchodů a jiný vandalismus, žhářství. Totéž platí samozřejmě stejnou měrou v obráceném gardu.

Izrael, který je obětí vnějšího útoku, nepotřebuje občanskou válku.

Naftali Bennett, šéf strany Yamina a možný budoucí premiér, říká na adresu židovských útočníků: Útoky na nevinné jsou nežidovské, nemorální, nelidské. Dvojka strany Ayelet Šakedová hovoří o morálním bankrotu.

Premiér Netanjahu: Nic nemůže ospravedlnit útoky arabského davu vůči Židům a útoky židovského davu vůči Arabům.

Lídr krajně pravicové strany Náboženský sionismus po zhlédnutí záběrů z Bat Yamu napsal: Jsem šokován a z hloubi duše se stydím. Zažíváme obtížné dny, jsme pod palbou, frustrovaní, ale do háje, jak mohou být Židé tak krutí? Hrozné.

To, co se ve středu 12. 5. v ulicích několika izraelských měst dělo, bylo skutečně hrozné. Ale nejen hrozné. Byla to obrovská, neodpustitelná chyba.

P.S. Pozdě večer (12.5.) přišla zpráva, že šestiletý Ido Avigal, kriticky zraněný na při útoku rakety teroristů na jejich dům ve Sderotu, bohužel zemřel. Sedmá oběť arabské nenávisti.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek