17.5.2021 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

IZRAEL: Volby do 18. Knesetu

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pamětník I. 14.2.2009 0:03

Re: mnoho stran - pestrý parlament?

A proč by měla mít země stabilní vládu s jasným programem a většinovou podporou, když v zemi neexistuje jasná převažující názorová většina jako u nás. Tak se prostě vládne, tj. rozhoduje tak, že se k jednotlivým  věcem získá taková podpora, jaká se dá momentálně získat resp., že se dohodne momentálně průchozí kompromis. Např. zdravotní poplatky původně těsně prošly v původní verzi, nyní v upravené verzi. Pozitivní na tom z mého pohledu je, že přežily aspoň na dobu, během níž se ještě více osvědčí.

certik 13.2.2009 15:13

Re: mnoho stran - pestrý parlament?

Mno, vsichni velci hraci po tech volbach ale unisono prohlasili, ze tenhle system nefunguje a ze se musi zmenit. Izrael uz nemel stabilni vladu s jasnym programem a vetsinovou podporou mnoho let.

Pamětník I. 13.2.2009 14:04

mnoho stran - pestrý parlament?

Pro mne výsledek izraelských voleb přesvědčivě dokazuje, že v zastupitelské demokracii s poměrným volebním systémem není třeba eliminovat politickou scénu směrem k systému dvou stran. Skoro každý má možnost být někým reprezentován, a proto musí respektovat i ostatní. Židé  vědí, že jim bez respektu nedokázali vládnout ani Římané natož Židé sami a tudíž vládě se nemá vládnout lehce. To jen naši praví i leví siláci si myslí, že jsou chytřejší resp. vyčůranější než historie lidstva.

certik 13.2.2009 13:59

Re: ..vysledek jednoznacny?

No jednoznacny ten vysledek je v tom ohledu, ze zvitezila nacionalisticka pravice asi pomerem 65:55 a to jeste musime zapocitat stranu Kadima jako levicovou, coz je blbost. Jak skonci vyjednavani o tom, kdo presne osobne bude u lizu, tak to jednoznacne vubec neni.

K clanku pana Gerloffa se jeste da dodat, ze zmeny v konstelaci zpusobili hlavne lidi z jihu, Sderot, Ashkelon, kteri se pod dojmem neschopnosti minule vlady (Kadima, Labor) vyporadat se s raketami odesli do nacionalistickeho tabora. Kdyby nevymetli Gazu, tak by ty zmeny byly asi jeste vyraznejsi.

Vodička-sapér 13.2.2009 13:28

Zářný příklad.

Skutečnost, že  pětaosmdesátiletý   židovský  děda-čipera,  má  na sestavení  nové vlády deset dní, by měla  být  zářným  příkladem  současnému  i   budoucímu  českému  prezidentskému  mladíkovovi.  U  nás  je  to  vždycky  "na  dlouhý  lokte." I   když   je  nutno  připustit.,  při  známé židovské   pestrosti  názorů,  že   nemá   tak  úplně vyhráno.

nup 13.2.2009 11:42

Re: Že by byl Netanjahu "druhým vítězem voleb"?

Ale to je přece něco úplně jiného! ;-)

nup 13.2.2009 11:41

Re: Křesťan Gerloff

Císaře pána. ;-P

vita 13.2.2009 11:24

Že by byl Netanjahu "druhým vítězem voleb"?

Podle naší pravice - a ta je přece jediná státotvorná a přímo demokracie futrál - musí pověřit vítěze voleb.

A to je Livni(ová).

Žádné lavírování!

A když napoprvé nesestaví, tak podruhé zase Livni!

VLK 13.2.2009 11:22

Re: Křesťan Gerloff

No, celkový součet toho, co vyčíslil, je 96 křesel. Ještě tam uvedl nějaké národně náboženské strany, u nichž nevím, co to je, ale vzhledem k tomu, že jsou nejméně dvě a o jejich křeslech se mluví v množném čísle, budou to nejméně 4 křesla. Do plného počtu chybí 20. Vzhledem k tomu, že kdosi jiný píše, že Arabové posílili, budou mít přes polovinu z těch dvaceti.

Kolik mívali Němci u nás před nástupem Sudetoněmecké strany?

MR 13.2.2009 9:52

Re: Levicové strany utrpěli porážku......

Mas recht,Fando!Vrat se k Pravidlum Ceskeho jazyka,to je jedina cetba pro spravny chlapyR^;-)

Frank 13.2.2009 8:54

Levicové strany utrpěli porážku......

Dále jsem to ani nečetl. Znalost gramatiky by měla být základní dovedností i pro překladatele.

Standa 13.2.2009 7:04

Propaganda

a ohajoba zločinců sedí křesťanskému mediálnímu svazu KEP. Vrána k vráně ... 

Kanuk 13.2.2009 2:26

Re: Křesťan Gerloff

Celkem mne to nezajímá, ale těch 20% je asi rozděleno do nejmíň 10 straniček, které kopou každá za sebe a proto se v parlamentě nevyskytují.

canuck 13.2.2009 1:08

..vysledek jednoznacny?

...treba to tak je, ale z toho popisu se mi to az tak nejevilo....je to tim, ze to az tak detailne nesleduju....co se deje dneska s panem Sharonem, uz dlouho jsem o jeho osudu neslysel ani slovo....je udrzovan nazivu?...diky za kratky komentar....

Jakub S. 13.2.2009 0:41

Strana důchodců...

Vzpoměli jste si na toho úděsného šaška-penzistu, pojídajícího před kamerou brouka?! Všude se občas vynoří šašci - a zase se zanoří - jenomže berou zoufale potřebné hlasy solidním (no - -ějším) stranám...

Spirit 13.2.2009 0:17

Křesťan Gerloff

zapomněl na strany izraelských Drůzů a Arabů, kterých v Izraeli žije 20%. V Knesetu prý mívali 10 poslanců. Kam se poděli?