29.11.2021 | Svátek má Zina


IZRAEL: Viděno v souvislostech

3.6.2020

Je to incident právě tak politováníhodný, jako v principu zákonitý. Nejprve ale shrňme fakta. U Lví brány v jeruzalémském Starém Městě byl zastřelen bezpečnostními silami 32letý Iyad al Halak.

Arab žijící nedaleko – ve čtvrti Wadi al Joz (severně od Chrámové hory). Jde o člověka mentálně postiženého, který mířil do speciální školy. Proč to byla jeho poslední cesta?

Jeho rodina tvrdí, že byl autista.

Iyad al Halak

Iyad al Halak

V Jeruzalémě bdí nad bezpečností a pořádkem příslušníci izraelské státní policie a pohraniční policie. Liší se uniformami – policisté jsou „modří“, pohraniční policisté „šediví“ - s nádechem khaki. (Když kliknete na odkazy, můžete si všimnout na stejnokrojích znaku policie a znaku pohraniční policie.)

Služba v izraelské metropoli je mimořádně náročná. Zejména ve Starém Městě. Dějí se tu věci, kterým policisté třeba v Praze běžně čelit nemusí. Stručně: izraelský policista, člen jednotky hraniční policie či příslušník armády nikdy neví, kdy na něj nějaký Arab zaútočí. Jakkoli. Nožem či jiným vražedným předmětem, kamením, automobilem. Dvanáctého května byl v Samaří kamenem hozeným z domu zavražděn samal rišon (rotný) Amit Ben Yigal, posmrtně povýšený do hodnosti rav samal (rotmistr).

Viděli jsme řadu záběrů z bezpečnostních kamer, kdy kolem policistů či vojáků procházejí lidé, když tu jeden z nich náhle vytáhne nůž a v mžiku zaútočí. Toto latentní nebezpečí je trvale přítomné, muži a ženy v uniformě musí být trvale ve střehu, každé zaváhání je může stát život nebo zmrzačení. Je to boj kdo s koho. Zvítězí rychlejší, preventivní přístup je příkazem dne.

S vědomím těchto skutečností a permanentní hrozby je třeba hodnotit incidenty, jakým byl i ten sobotní (30/5).

Iyad se blížil k policejní hlídce „modrých“ policistů, kterým se zdálo, že v ruce drží podezřelý a tudíž nebezpečný předmět. Vyzvali ho, aby zůstal stát, načež došlo k něčemu, co vyústilo v tragédii. Iyad nejenže neuposlechl, ale dal se na útěk. Prchal do místnosti s odpadními kontejnery.

Vzhledem k výše uvedenému je takové jednání krajně podezřelé. Státní policisté se jali Iyada pronásledovat, neboť měli za to, že jde o teroristu, který hodlá vraždit. Na pomoc povolali dvojici pohraničních policistů, kteří neměli čas dumat nad tím, jestli se jejich kolegové náhodou nemýlí (každé takové váhání se může krutě vymstít) a během zákroku Araba zastřelili. Zatím není jasné, jestli až mezi kontejnery na odpad nebo cestou při pronásledování.

Že žádnou zbraň neměl a dokonce, že jde o člověka mentálně postiženého, bylo zřejmé až poté. Podle jeho rodiny onou domnělou zbraní mohl být mobil.

Je to politováníhodná záležitost, která by se ovšem nestala, kdyby ti Arabové, kteří jsou ovládání fanatickou nenávistí vůči Izraeli, nepraktikovali teror jak vůči civilistům, tak příslušníkům bezpečnostních sborů.

Izraelská policie označuje tuto událost jako výjimečnou (exceptional case). Na svém Twitteru informovala, že věc byla předána vnitřnímu vyšetřovacímu oddělení, jak je v takových případech obvyklé. Současně dala najevo, že by bylo vhodné počkat na závěry vyšetřování a vyvarovat se předčasných hodnocení. V dalším postu připomněla to, o čem jsem už psal výše: že služba ve Starém městě je mimořádně složitá a vyžaduje komplikovaná rozhodnutí, neboť v uplynulých letech i docela nedávno jsme byli svědky řady pokusů o brutální útoky na příslušníky hraniční policie a vojáky. Ačkoli většina z nich byla díky profesionalitě strážců zákona neúspěšná, někteří policisté při nich přišli o život.

Zde připomenu 14. červenec 2017, kdy teroristé zavraždili – shodou okolností k tomu došlo také v blízkosti Lví brány – dva příslušníky izraelské pohraniční policie. Nebyli to Židé, ale členové komunity izraelských Drúzů Haile Sitawe a Kamil Šnaan. Útočníci pak uprchli na Chrámovou horu, kde byli zlikvidováni. Přitom jeden z nich, o němž se mělo za to, že je mrtvý, se náhle zvedl a nožem zaútočil na blízkého policistu – než byl definitivně eliminován. Hrůznou scénu zaznamenala bezpečnostní kamera.

Takové jsou tedy souvislosti nešťastné události, která se stala poslední májovou sobotu v Jeruzalémě.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Advantage Consulting, s.r.o.
MECHANIK – elektro komponenty

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.