1.2.2023 | Svátek má Hynek


IZRAEL: Uzavření terminálu do Gazy

7.11.2014

Izrael uzavřel „do odvolání“ Kerem šalom, jediný terminál pro přepravu zboží do Pásma Gazy. Opatření podle sdělení izraelské televize nařídilo izraelské ministerstvo obrany jako reakci Izraele na nový sobotní raketový útok na Izrael. Střela vybuchla na „otevřeném území“ a nezpůsobila žádné škody. Organizace Hamás, která Pásmo Gazy fakticky ovládá, sdělila Izraelcům egyptským prostřednictvím, že raketu neodpálili oni, nýbrž jakási radikální organizace. A že se prý Hamás pokusí útočníky zatknout.

Kerem šalom je dnes jediným zbývajícím hraničním přechodem pro nákladní dopravu do Pásma Gazy, jenž zůstal i za nedávné gazanské války téměř nepřetržitě otevřen a kudy kamiony do této jinak od světa odříznuté oblasti s asi 1,8 miliónů obyvatel denně dovážely potraviny, krmivo pro dobytek, léčiva a jiné zboží. Egypt jako odpověď na teroristické útoky na Sinaji neprodyšně uzavřel svou asi jedenáctikilometrovou hranici s Pásmem Gazy. Egyptská armáda dosud zničila pod hraničním pásmem asi tisíc osm set pašeráckých tunelů ze Sinajského poloostrova do tohoto pruhu země na pobřeží. V současné době zřizují Egypťané „nárazníkovou zónu“ širokou asi půl kilometru. Mají se odstranit všechna křoviska i domy. Obyvatelé budoucího „sterilního“ pásma dostanou v nejlepším případě malé finanční odškodnění. Egypt prý plánuje i zřízení vodního příkopu o dvacetimetrové hloubce, jen aby fyzicky znemožnil jakýkoli kontakt mezi Egyptem a Pásmem Gazy.

Lidem v Pásmu Gazy tedy zbývá jedině kontakt s Izraelem. Ten je podle smluv uzavřených s Organizací pro osvobození Palestiny v Oslu v roce 1994 povinen zachovávat námořní blokádu Pásma Gazy a bránit tak pašování zbraní.

Jediného dalšího existujícího hraničního terminálu Erez na severu Pásma Gazy smějí podle rozhodnutí izraelského ministerstva obrany využívat už pouze diplomaté a ti, kdo svou dopravní službou pomáhají v „humanitárních případech“.

Druhý velký a moderní nákladní terminál v Karni uzavřel Izrael už před několika lety jako odpověď na opakované hamásovské útoky prostřednictvím sebevražedných atentátů a výbušnin umisťovaných ve vozidlech. Jejich cílem tehdy bylo zamezit vývoz zboží z Izraele a zvýšit tak ceny zboží pašovaného z Egypta a tím i poplatky odevzdávané Hamásu.

© Ulrich W. Sahm
přeložila Ivana Kultová
www.wilberforce.cz