26.5.2022 | Svátek má Filip


IZRAEL: Útoky na íránské pozice v Sýrii

23.11.2021

Izrael zesílil útoky na Íránce a jejich spojence v Sýrii – s tichým souhlasem Ruska a bez námitek syrského prezidenta Bašára Asada. Za poslední měsíc útočila izraelská armáda na íránské pozice nebo zbrojní dodávky pro libanonské hnutí Hizballáh nejméně osmkrát, naposledy v noci na středu.

Po desetileté občanské válce, která si vyžádala statisíce mrtvých a miliony lidí připravila o domov, se Bašár Asad vrátil k moci a ovládá dnes většinu předválečného území. Přeje si klid, stabilitu a návrat do mezinárodního společenství a už se mu to začíná dařit – Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Omán pozvolna obnovují se Sýrií vztahy a Jordánsko otevřelo společné hranice.

Írán a Hizballáh mu nesmírně pomohly k vítězství strategickými radami, zbraněmi, vojáky a ozbrojenci i hospodářskou pomocí, ale teď by měl Asad zemi raději sám pro sebe. Írán se však k odchodu nemá – vybudoval si v Sýrii pozice k útokům na Izrael a využívá ji také k dodávkám zbraní pro Hizballáh. Právě ty patří k hlavním cílům izraelských útoků.

Asad dal dokonce nedávno nelibost nad íránským chováním v Sýrii – vyhodil jednoho vysokého velitele íránských sil za „přehnanou aktivitu a narušování syrské suverenity“, včetně útoku proíránských milicí na americké cíle, který Sýrii málem zavlekl do nechtěné regionální války.

Rusko zase nechce mít v Sýrii hospodářskou konkurenci, zejména teď při obnově zničené země, a usiluje o exkluzivní politický vliv. A tak izraelský premiér Naftali Benet získal v říjnu souhlas ruského prezidenta Vladimira Putina s nálety na íránské a proíránské pozice v Sýrii, které Moskva do té doby často kritizovala. I když ani jedna strana dohodu oficiálně nepotvrdila, v terénu je patrná – Kreml od setkání obou politiků žádný izraelský útok neodsoudil ani nekomentoval, jak to dělal před Benetovou návštěvou v Soči po roce 2018, kdy syrská protiletecká obrana během izraelského náletu omylem sestřelila ruský vojenský letoun s patnáctičlennou posádkou a Moskva připsala vinu židovskému státu.

Írán se snaží izraelským střelám uniknout tím, že své pozice a zbraně v Sýrii stěhuje do blízkosti ruských základen, jimž se Izrael vyhýbá. Teherán tam také přemisťuje systémy protiletecké obrany, aby chránil své vlastní základny i spojence; jedna protivzdušná baterie se koncem října dokonce neúspěšně pokusila sestřelit izraelský bombardér a Izraelci ji zlikvidovali. Teherán do Sýrie posílá i bezpilotní letouny, které pro případ budoucího konfliktu dopravuje i do Libanonu nebo Pásma Gazy, kde podporuje palestinská teroristická hnutí Hamás a Islámský džihád. Používá drony čím dál častěji; i k útokům na mezinárodní plavidla nebo ke shromažďování zpravodajských informací. Izrael se obává potenciálního napadení velkým množstvím bezpilotních letounů ze severu, východu i jihu najednou a zasahuje proti jejich dodávkám s nebývalou intenzitou.

Podle jeho bezpečnostních složek je protiíránské tažení úspěšné a íránská vojenská přítomnost v Sýrii oslabuje. Zatímco za celý loňský rok Izraelci v Sýrii odpálili na 400 raket, letos je jich už teď o 25 % víc. Vloni také začal klesat počet íránských poradců v zemi a množství íránských vojáků se snížilo o polovinu, ale stoupl objem zbraní posílaných z Íránu.

Právě na ně se izraelské útoky soustřeďují nejvíc a kromě nich i na zbrojní továrny, sklady munice, protiletadlové systémy Íránu nebo konvoje s drony a raketami pro šíitské proíránské milice v Sýrii i Libanonu. Izrael dvakrát zasahoval atypicky ve dne místo v noci a zabil několik proíránských ozbrojenců i dva syrské vojáky, na které však neútočí záměrně. Kromě bombardérů F-15 použil několikrát i přesné střely dlouhého i krátkého doletu z Golanských výšin, jako při středečním útoku u Damašku. Útočí i na moři, kudy íránské lodě pašují ropu a zbraně. Izraelský odstřelovač také v říjnu z území Izraele zlikvidoval syrského drúzského poslance, který Íráncům pomáhal v boji proti židovskému státu.

A uprostřed tohoto tažení proti Íránu v Sýrii, které bude nepochybně pokračovat, se Izrael intenzivně připravuje k útoku na jeho jaderná zařízení v případě, že selžou jednání o obnově mezinárodní dohody o omezení íránského atomového programu. Údajně mají začít už koncem listopadu.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus