18.4.2024 | Svátek má Valérie


IZRAEL: Umlčet organizaci ´Prolomit mlčení´

7.8.2009

Deset izraelských organizací na ochranu lidských práv protestovalo proti vládě, která chce umlčet organizaci „Prolomit mlčení“ vedenou mírovým aktivistou Jehudou Šaulem.

"Prolomit mlčení" nedávno publikovala zprávu se svědeckou výpovědí třiceti anonymních vojáků, která vzbudila světovou pozornost. Domněle „nejmorálnější armádě světa“ (tak ji hodnotí ministr obrany Ehud Barak) se v ní předhazuje porušování lidských a válečných práv během války v Gaze. Armádní mluvčí zprávu odbyl jako „neseriózní“, protože výpovědi byly anonymní, bez udání místa a času kritizovaných vojenských operací, což je překážkou trestního stíhání možných pachatelů.

Ve své nedělní výzvě organizace Becelem, Rabíni za lidská práva, Veřejný výbor proti mučení a další vyzývaly vládu, aby zastavila vyšetřování zahraničního financování organizace „Prolomit mlčení“. Líčení vojáků prý neodpovídá „oficiálnímu hodnocení války“ rozšiřovanému vládou, tvrdí se v protestním dopise. „Prolomit mlčení“ jen vyzývá izraelskou veřejnost, aby odložila „iluze“ a „podílela se na smysluplné diskusi o formování společnosti“.

Zastupující generální ředitel izraelského ministerstva zahraničí Rafi Barak si k sobě dvakrát pozval britského velvyslance Toma Phillipse. Vyslovil mu protest proti prohlášení britského mluvčího Martina Daye v arabské televizní stanici Al-Arabia, podle nějž Londýn podniká „praktické kroky“ ke zmrazení izraelské osidlovací politiky. Podle Daye financují Britové stavby palestinských domů ve východním Jeruzalémě, aby utlumili izraelskou stavební činnost. Vedle toho financují Britové organizace, které sledují izraelskou sídlištní výstavbu.

Mluvčí britské ambasády v Tel Avivu sice dementovala finanční podporu palestinské výstavby ve východním Jeruzalémě, potvrdila však, že během čtyř let dostali Palestinci 530 000 euro, aby se dokázali orientovat v izraelských plánech zástavby a byli schopni podávat žádosti o stavební povolení.

Josi Levy, mluvčí izraelského ministerstva zahraničí, označil tento postup za „neslýchanou drzost“. Jiný úředník prohlásil: „Spřátelená země nesmí podporovat opoziční aktivity proti politice demokraticky zvolené vlády.“

Podobně byl předvolán na ministerstvo zahraničí holandský vyslanec kvůli financování zprávy organizace „Prolomit mlčení“. Izraelský diplomat Harry Knei-Tal vysvětlil překvapenému vyslanci, který o financování údajně nevěděl, že „peníze holandských poplatníků by byly lépe vynaloženy na podporu míru“. Ani holandský ministr zahraničí Maxime Verhagen prý nebyl informován o 19 995 euro poukázaných organizaci "Prolomit mlčení“ z pokladny vyslanectví. Být to jen o pět euro více, bylo by si vyslanectví v Tel Avivu muselo opatřit souhlas z Haagu.

Izraelská vláda má v plánu oslovit též Španělsko. Madrid prý „Prolomit mlčení“ podpořil v letošním roce částkou 80 000 euro. Stejný obnos dostal Výbor proti ničení palestinských domů vedený levicovým extrémistou Jeffem Halperem. Ten byl zatčen, když se s jinými „mírovými aktivisty“ pokoušel na lodi z Kypru prolomit izraelskou námořní blokádu Gazy. „Rabínům za lidská práva“ darovalo prý Španělsko 70 000 euro, Sdružení za občanská práva v Izraeli dostalo dokonce 100 000 euro.

Bez ohledu na zásadní otázku, mají-li cizí vlády spolufinancovat spolky, které částečně dokonce násilným odporem vystupují proti politice demokraticky zvolené vlády, nelze takové financování bez dalšího prostě „zakázat“. V Izraeli mají politické strany přísně zakázáno přijímat příspěvky od cizinců nebo cizích vlád. Postavit však mimo zákon příspěvek pro nevládní organizaci je problematické. Tak alespoň vyzněla v jedněch novinách diskuse na ministerstvu zahraničí. Musí se prý formulovat zákon, který rozliší mezi politicky nežádoucími organizacemi a všeobecně prospěšnými spolky, jako je např. „Hadasa“, která shromažďuje finanční dary na podporu nemocnic. Podobně mají být ze zákona vyjmuty vážené nevládní organizace jako Adenauerova nadace nebo nadace Friedricha Eberta, které v Izraeli konají vítanou politickou práci.

Trapná nehoda potkala Američany po tom, co kárali Izrael kvůli jeho „ilegální výstavbě“. Částkou 281 000 dolarů financovali „mírový park“ městské správy Bét Sahúru poblíž Betléma, na území vyklizeného vojenského opěrného bodu Šdema dosud spadajícím pod izraelskou správu. USA se zde chlubí informační tabulí o „rozvojové pomoci“. Přitom jim uniklo, že Palestinci zřejmě pokládali za zbytečné požádat okupační úřady o stavební povolení. Washington nyní usiluje o dodatečné povolení pro dokončení rozestavěných objektů, parkoviště a amfiteátru, hlásí izraelská média.

Překlad Pavel Mareš