24.4.2024 | Svátek má Jiří


IZRAEL: Třetí dávka už i pro čtyřicátníky

26.8.2021

Izrael stále bojuje se čtvrtou vlnou pandemie koronaviru podáváním třetí dávky vakcíny Pfizer. Má ji už skoro půldruhého milionu lidí a dvě necelých pět a půl milionu, dnes už tedy méně než Česko. Izrael začal třetí dávkou očkovat jako první na světě, a to nejprve seniory nad 60 let, potom i lidi nad padesát a od pátku také čtyřicátníky. Kromě nich ji mohou dostat i jakkoli staré těhotné ženy, učitelé, zdravotníci, pečovatelé seniorských domů, vězňové a dozorci, ale i rizikové skupiny, jako například cukrovkáři. Třetí dávka se však smí podat až po uplynutí pěti měsíců od dávky druhé.

Počty nakažených i hospitalizovaných začaly začátkem července prudce stoupat z několika málo desítek denně na stovky a tisíce – začátkem minulého týdne jich bylo 8800 denně. Vážně nemocných je dnes 670, nejvíc od začátku března, přibývá jich okolo stovky týdně a některé nemocnice přestávají přijímat nové pacienty. Roste i počet mrtvých – i když se Izrael vysokým českým číslům ani zdaleka neblíží, zemřelých je už více než 6800. Jen v srpnu zemřelo přes 350 lidí, zatímco v červenci jich bylo 52 a v červnu pouze osm.

Příčinou nečekaného zhoršení epidemie jsou nejen Izraelci, kteří z dovolené v zahraničí přivážejí nákazu, ale především zjištění, že vakcína Pfizer ztrácí účinnost a po šesti měsících od podání druhé dávky chrání proti nákaze mutací delta jen z 16 %. Třetí dávka vakcíny tuto ochranu posiluje už po deseti dnech až šestinásobně. Zároveň má méně vedlejších účinků než ty předchozí.

I když jsou počty nově nakažených stále vysoké, díky třetí dávce začaly v posledních dnech mírně klesat, zejména mezi seniory nad šedesát let. Mezi naočkovanými je mnohem méně případů – zatímco u lidí starších 60 let bez vakcíny tvoří počet infikovaných 155 případů na sto tisíc obyvatel, u očkovaných je to jen necelých dvacet, a všichni pacienti připojení na ventilátor jsou mladší šedesáti let a neočkovaní.

V Izraeli se už také objevilo deset případů nákazy novou variantou mutace delta, která pochází z Jižní Ameriky a byla zjištěna i ve Spojených státech. Je údajně ještě nakažlivější a odolnější proti stávajícím vakcínám.

Začátkem září začnou v Izraeli novoroční svátky, kdy se lidé ve zvýšené míře setkávají, a vláda se ze všech sil snaží zabránit lockdownu – byl by už čtvrtý za posledních 18 měsíců a ekonomové spočítali, že každý stál izraelskou ekonomiku asi 62 miliard dolarů. Ještě před třemi týdny odborníci jeho zavedení požadovali v okamžiku, kdy počet vážných pacientů dosáhne šesti set, tedy počtu, který už Izrael překročil, ale vláda stále doufá, že nakonec nebude nutný.

Minulou středu znovu zavedla omezení počtu lidí venku i ve vnitřních prostorech. Veřejných akcí venku se smí zúčastnit nanejvýš 5000 lidí a uvnitř jeden tisíc. Ve všech interiérech a venku na akcích s více než stovkou osob jsou povinné roušky. Obchody a restaurace musí prosazovat rozestupy zákazníků a omezovat množství vpouštěných lidí a ti musí být buď plně naočkováni, nebo nemoc prodělali, anebo mají negativní PCR test, a to včetně dětí starších tří let. Stát nově hradí testy jen nanejvýš jedenáctiletým; všichni starší si je musí zaplatit sami.

Dětem ultraortodoxních židů začala devátého srpna škola a jen v prvním týdnu stoupla nákaza o 130 %, a řada tříd má proto dálkové vyučování. Ostatní děti zahájí školní rok 1. září. V areálech škol se budou moci očkovat a v neděli Izrael spustil rozsáhlou studii, v jejímž rámci otestuje na protilátky skoro půldruhého milionu dětí ve věku tří až dvanácti let, aby zjistil, kolik jich covid prodělalo. Děti nad dvanáct se už očkují a 40 % teenagerů do 15 let má první dávku.

Navzdory čtvrté vlně a novým mutacím zůstává 11 % Izraelců nad osmnáct let nenaočkovaných a tři čtvrtiny z nich podle průzkumů vakcinaci neplánuje. Většina ji nechce, protože nejsou známy její dlouhodobé účinky, a ostatní nevěří, že je efektivní nebo bezpečná. Řada žen se obává neplodnosti, zatímco těhotné se bojí dopadu na dítě. A stoupla poptávka po falešných očkovacích certifikátech a pozitivních testech – od března o více než 250 %. Zároveň se však zvýšil počet lidí, kteří se chtějí dát naočkovat třetí dávkou – před měsícem to bylo 50 % osob a dnes je jich už 75 %.

Vláda dělá, co může, ale Izraelci s jejím výkonem v boji proti epidemii spokojení nejsou. Podle pátečního televizního průzkumu si 59 % respondentů myslí, že kabinet krizi nezvládá, a 51 % považuje Naftaliho Beneta za špatného premiéra. A pokud by se měla opět uzavřít ekonomika, restrikce by dodržovala jen necelá třetina Izraelců.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus