3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


IZRAEL: Teror v Negevu

28.3.2022

Zatímco na Ukrajině již měsíc zuří krutá válka, tak rovněž Izraelci se v současnosti potýkají s masivní vlnou terorismu. Nejhorší teroristický útok se během letošního roku stal dne 22. března 2022, kdy izraelský beduínský Arab napojený na Islámský stát, Mohammad Jalab Abu al-Quian (34) usmrtil čtyři Židy poblíž čerpací stanice a nákupního centra BIG na ulici Derech Hevron v Be’er Shevě. Dvě další oběti byly při bodném útoku středně těžce zraněny a následně evakuovány do městského zdravotního střediska Soroka.

Na základě policejního vyšetřování vyšlo najevo, že terorista přišel k čerpací stanici na ulici Derech Hevron v Be’er Sheva s nožem v ruce. Tam ubodal jednu ženu. Později nastoupil do automobilu, srazil projíždějícího cyklistu, dojel do nedalekého obchodního centra, kde potom z vozidla vystoupil a pobodal několik dalších kolemjdoucích, z nichž dva přišli o život. Řidič autobusu Arthur Haimov zahlédl bodajícího útočníka, kterého nakonec zneškodnil pomocí střelné zbraně.

Al-Quian působil jako učitel na střední škole v městě Hura. V červnu 2015 byl zatčen a přiznal se k podpoře teroristické organizace ISIS. Kromě toho se doznal izraelským vyšetřovatelům, že v červenci 2015 plánoval cestu do Sýrie, kde měl v úmyslu připojit se k ISIS pod záminkou odjezdu na náboženskou dovolenou do Saudské Arábie.

V roce 2016 v rámci dohody o vině a trestu připustil, že se dopustil řady bezpečnostních deliktů, včetně vytvoření teroristické buňky ISIS uvnitř Izraele. Poté byl odsouzen ke čtyřem letům odnětí svobody a dvanáctiměsíční podmínce.

V rozsudku soudce Yoel Eden napsal „trest by měl být udělen na dolní hranici trestní sazby“, protože „obžalovaný převzal plnou odpovědnost za své činy, přiznal se k obžalobě, vyjádřil lítost nad svými činy a řekl, že ví, že udělal chybu, a slíbil, že už to nikdy neudělá“.

Bohužel Izraelci uvěřili Abu al-Quianovi, což se ukázalo jako chybné rozhodnutí, kvůli kterému přišli o život čtyři lidé.

Identifikované oběti

Laura Yitzhak, (43) byla ubodána na čerpací stanici, zanechala po sobě manžela a tři děti.

Rabín Moshe Krawitzky, zahynul nato, co do něj terorista narazil autem, když jel na kole. Vedl synagogu v Be’er Shevě ve čtvrti Nahal Beka, kromě toho také provozoval místní vývařovnu Colel Chabad, která každý den poskytuje obědy pro mnoho starých a chudých lidí.

Menachem Yehezkel (67), obyvatel Be’er Shevy, ubodán u nákupního centra BIG.

Doris Yakhbas, (49) žila v Moshav Gilat v Be’er Shevě, ubodána u nákupního centra BIG, zůstal po ní manžel a tři děti.