Neviditelný pes

IZRAEL: Sderot-Gáza – společný seriál na internetu

10.3.2009

Co ví průměrný člověk, žijící daleko od Blízkého východu, o izraelském městě Sderot? Většinou jen tolik, že na město už roky dopadají dennodenně rakety Kassem, děti jsou nucené v noci utíkat do krytů, jsou tam zbořené domy, ranění lidé. A co ví průměrný člověk o Gáze? Většinou jen, že lidé tam žijí ve strachu, na město dopadají bomby, izraelské odvetné útoky si vyžadují i mnoho civilních obětí. To vše je pravda – ale zároveň půldruha milióna Palestinců v oblasti Gázy a asi 900 tisíc Izraelců v jižní části země, přes raketové a vrtulníkové útoky, pokračují – musí pokračovat – ve svém každodenním životě.

Na to mysleli izraelský Arik Bernštin a gázský Mahmud Abed Rabbo, když se rozhodli natočit internetový seriál o každodenním životě obyvatelů Sderotu a Gázy. A to společný izraelsko-palestinský seriál. Vždyť přes ozbrojené boje nebylo zrušeno spojení mezi oběma částmi země, funguje telefon a existuje-li společná vůle, je možno nalézt i jině způsoby komunikace. Svůj plán začali uskutečňovat v říjnu – denně sledovali v krátkých dvouminutových záběrech život šesti lidí – žen, mužů, dětí – na obou stranách hranice, kteří se i v krušných válečných poměrech pokoušeli pokračovat v normálním životě. Nebylo to příliš velké překvapení, že jejich bolesti, obavy, naděje a tužby se od sebe príliš neodlišovaly.

Podle původního předsevzetí měl mít seriál 40 pokračování a měl skončit v prosinci. Autorům se zdálo, že blízkost židovské chanuky, vánoc a muslimského ramadanu je vhodné symbolické datum pro skončení seriálu. Jenže bezprostředně před ukončením seriálu začala izraelská vojenská akce „Lité olovo“. „Nevěděli jsme, že vypukne válka,“ říká Arik Bernštein, „ale když začala, cítili jsme, že nesmíme odhlédnout od událostí.“ Proto přes válečné události pokračovali ve svém díle. Snad právě obrazy každodenního života v Sderot a v Gáze za válečné bouře vzbudily zvláště velký mezinárodní zájem. Natolik, že padesátiminutový film, vytvořený ze seriálu, byl navržen na mezinárodní televizní cenu Emmy v digitální kategorii a dokonce se dostal mezi čtyři hlavní kandidáty na obdržení ceny.

Internetový film „Sderot-Gáza“ je v poslední době druhý velký izraelský umělecký úspěch (v tomto případě dosažený společně s palestinskými tvůrci). Předešel ho animovaný hraný film „Valčík s Bašírem“, jenž obdržel cenu Zlaté palmy a byl velmi vážným kandidátem také na Oscara. Je zajímavé a snad i charakteristické, že „Valčík s Bašírem“ (jehož děj se odehrává v době libanonské války v roce 1982) pojednává rovněž o jevech spojených s izraelsko-arabským konfliktem a rovněž v humanistickém duchu projevujícím porozumění pro obě strany - natolik, že byl předveden i v Libanonu.

Snad jsme svědky toho, že umění klestí cestu tam, kde politika se zmítá ve slepé uličce.

Tel-Aviv



zpět na článek