3.6.2023 | Svátek má Tamara


Diskuse k článku

IZRAEL: Ramadán a hrozba eskalace násilí

Uprostřed protestů statisíců Izraelců proti soudní reformě a nepolevujících palestinských násilností čeká Izrael perný měsíc – ve středu večer začíná muslimský ramadán, který každoročně provází zvýšené napětí, provokace a střety radikálních Arabů s policií.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Samson 22.3.2023 21:13

Veľmi zvláštny a nesúrodý článok, vyžiarujúci snahu o korektnosť. Tak to vyzerá, akoby za všetko mohli navrhované súdne reformy v IL a akoby útoky na izraelských Židov zavinila obrana proti útokom druhej strany. Svet ich spravidla nazýva "neadekvátnymi".

K pasáži o osadách sa radšej nevyjadrujem podobne ako nie k "radikalizácii Palestínčanov". Len neviem: keď Izrael ustupoval, nechceli toho radikáli v PA viac a viac?

Myslím, že trochu menej politickej korektnosti v obsahu článku by bolo viac.

K. Křivan 22.3.2023 11:01

Bylo by těžké eliminovat (stoprocentně) Hamás ? Jednou pro vždy ? Do poslední blechy a vši ?

H. Lukešová 22.3.2023 9:09

Izraelský ministra financí Bezalel Smotrcih prohlásil během akce na památku aktivisty Likudu Jacquese Kuppera :"Jacquesova pravda musí být vyslovena se vší silou a bez zmatku, řekl, že nic takového jako Palestinci neexistuje – protože nic takového jako palestinský lid neexistuje. Musíme říkat pravdu, aniž bychom se skláněli před lží a překrucováním historie a aniž bychom podlehli pokrytectví BDS a propalestinských organizací.“

Smotrich ve svých poznámkách tvrdil, že on sám je Palestinec. "Můj dědeček, který byl 13. generací v Jeruzalémě, je skutečný Palestinec. Moje babička, která se narodila v Metule před více než 100 lety v rodině průkopníků, je Palestinka."

Dále se zmínil pravidlech mezinárodního práva a o kritériích majících pět charakteristik, které definují národ - historii, kulturu, jazyk, měnu a historické vedení. Kdo byl prvním palestinským králem? Jaký jazyk mají Palestinci? Byla někdy Palestinská měna? Existuje palestinská historie nebo kultura? Žádná není.“

"Existují Arabové, kteří jsou na Blízkém východě a kteří přišli do Země Izrael ve stejnou dobu jako židovská Alija a rané dny sionismu. Po 2000 letech exilu se lid Izraele vrací domů a Arabové kolem, kterým se to nelíbí. Tak co dělají? Vymýšlejí si fiktivní lidi a dožadují se fiktivních práv v zemi Izrael, jen aby bojovali proti sionistickému hnutí,“ dodal ministr financí.

"Tato pravda by měla zaznít zde v Elysejském paláci. Tuto pravdu by měl slyšet i židovský národ ve Státu Izrael, který je trochu zmatený, tato pravda by měla zaznít v Bílém domě ve Washingtonu. Celý svět potřebuje slyšet tuto pravdu, protože je to pravda – a pravda zvítězí,“ řekl Smotrich. Do kamene tesat!

No samozřejmě, že řev pro-palestinských levicových pokrytců na sebe nenechal dlouho čakat. Smotrichova slova odsoudili představitelé EU, Francie, USA, Jordánska a Libanonu.

O. Machluf 22.3.2023 10:34

Pan Smotrich měl pravdu. Udělala jsem dobře, že jsem volila jeho stranu.

K. Křivan 22.3.2023 10:53

Nejen pan Smotrich má pravdu ale i člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Zahír Músejn v rozhovoru pro nizozemský deník Trouw, v roce 1977:

„Žádný palestinský národ neexistuje. Vytvoření palestinského státu je pouze prostředkem pokračování našeho boje proti státu Izrael za naši arabskou jednotu. Ve skutečnosti dnes není žádný rozdíl mezi Jordánci, Palestinci, Syřany a Libanonci. O palestinském lidu mluvíme dnes pouze z politických a taktických důvodů, protože národní zájmy Arabů vyžadují, abychom jako účinný prostředek boje proti sionismu vyzvedli existenci zvláštního 'palestinského národa'. Jordánsko jako suverénní stát s definovanými hranicemi nemůže uplatňovat nároky na Haifu a Jaffu. Jako Palestinec si však mohu nepochybně nárokovat Haifu, Jaffu, Beer-ševu i Jeruzalém. Jakmile jednou prosadíme naše právo na celou Palestinu, nebudeme váhat ani minutu a spojíme ji s Jordánskem.“

Zdroj: https://karelsykora.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=403367

Už jsem to tu dával k lepšímu tolikrát, ale asi je pořád ještě dost propalošských blbů i mezi Čechy. Tak ať slouží ke zdraví..

K. Křivan 22.3.2023 10:55

Za „vyzrazení taktiky“ byl Zahír Muhsein v roce 1979 v Paříži zavražděn. Snad zcela zbytečně, poněvadž podobnou myšlenku nalezneme v Palestinské národní chartě: ;-D

„Palestinský národ je integrální součástí arabského národa.“ (článek 1.)

Zakladatel izraelské strany Balad, Azmi Bishara prohlásil v jiném rozhovoru: „Nemyslím si, že existuje nějaký palestinský národ. Nikdy neexistoval, na tom trvám.“

J. Ptáček 22.3.2023 9:01

1) Je snadnější milovat lidstvo, než vlastního souseda.

2) Terorista je fanatik, který se vás napřed, PRO VAŠE DOBRO, pokusí předělat, a když se mu to nepovede, pak vás, tentokrát zase PRO VAŠE DOBRO, zabije. Terorista je fanatik neschopný kompromisu.

MYŠLENKY - Amos OZ, nejznámější současný izraelský spisovatel, nar. 1939; matka: židovka z Haliče, Polsko, otec: žid z Oděssy

K. Křivan 22.3.2023 11:10

Ad 1) moudrá slova ! A proto je nutné, aby paloši, jako sousedi, byli za neprostupnou, dobře hlídanou hranicí.

Ad 2) Terorista je skvélý pohyblivý cíl. Nic víc. ;-D Čím víc zabitých teroristů, tím lépe pro lidstvo.

L. Stejskal 22.3.2023 7:57

Citát: "Pro Hamás je navíc povzbudivé, že kdyby se dnes konaly volby na předsedu samosprávy, vyhrál by vůdce hnutí Ismaíl Haníja s 52%, zatímco Abbás by získal jen 36%." Není lepšího argumentu proti pošetilému úsilí podporovat v Judeji a Samaří (Západní břeh) vznik tzv. "Státu Palestina" než takováto čísla. Jsou jen potvrzením toho, co si mnozí myslíme už dávno. Kdyby k tomu Izrael svolil, demokratickou cestou by na Západním břehu došlo k ustavení druhé teroristické entity ("Gaza II") podporované Íránem. Kdo k něčemu takovému Izrael tlačí je buď politický šílenec, nebo zavilý nepřítel Izraele.