Neviditelný pes

IZRAEL: Putinova omluva za Lavrova

7.5.2022

Nehorázná slova ruského ministra zahraničí Lavrova o tom, že židovství ukrajinského prezidenta nic neznamená, protože i Hitler měl židovskou krev, vyvolala v Izraeli ostrou kritiku a volání po omluvě.

A světe div se, Rusové se omluvili. Přesněji: izraelský premiér Bennett tvrdí, že se prezident Putin za Lavrovova slova omluvil.

Izrael slavil ve čtvrtek 5. května Den nezávislosti – 74. výročí vyhlášení samostatného židovského státu. Při té příležitosti zatelefonoval prezident Putin izraelskému premiérovi. Hovořili o více tématech, přičemž na Twitteru Úřadu izraelského premiéra jsme se mohli dočíst také tuto informaci (obr. 1):

Putin1

obr. 1/

Je v ní uvedeno, že „oba debatovali o poznámkách ruského ministra zahraničí Lavrova. Premiér přijal omluvu prezidenta Putina za Lavrovovy výroky a poděkoval mu za vyjasnění jeho postoje k židovskému národu a památce holocaustu“.

Tuto zprávu pak přejala řada zpravodajských serverů, nejen izraelských.

Protože jde o citlivou otázku – a pro ruskou stranu nanejvýš nepříjemnou -, zajímalo mě, jak o ní bude referovat Moskva. Ne že bych Bennettovi nevěřil: šlo mi o to, zda a jak je Rusko schopné či ochotné uznat chybu.

Výsledek?

Nahlédl jsem na web ruského prezidenta – Kremlin.ru -, který informoval o telefonickém rozhovoru Putin – Bennett (obr. 2), ovšem o omluvě nebylo v reportu ani slovo.

Putin 3

obr. 2/

Dozvěděli jsme se, že Putin blahopřál Bennettovi a izraelskému lidu ke Dni nezávislosti. Nechyběla standardní formulace: Byl vyjádřen oboustranný zájem o další rozvoj přátelských rusko-izraelských vztahu a udržování užitečných kontaktů mezi vedením obou zemí.

Další téma telefonátu: situace na Ukrajině včetně humanitárních aspektů a v jejím rámci především evakuace civilistů z Azovstalu. Kromě toho oba politici hovořili – dle Kremlu – o blížícím se Dni vítězství (9. května) a o významu tohoto data pro národy obou zemí. Putin požádal Bennetta o zprostředkování přání hodně zdraví a osobní pohody pro sovětské válečné veterány žijící v Izraeli a Bennett vyzdvihl rozhodující podíl Rudé armády na vítězství nad nacismem.

Zmínka o omluvě Putina za Lavrova se v článku nevyskytuje.

Když jsem se touto záležitostí (Putinovou omluvou) zaobíral dál, našel jsem na serveru Novinky.cz toto konstatování:

Zpráva vydaná Kremlem informuje jen o telefonátu Bennettovi u příležitosti oslav Dne nezávislosti Státu Izrael. O Putinově omluvě se nezmiňuje. Státní agentura TASS o ní nicméně informovala. („Putin se nečekaně omluvil Izraeli za Lavrova“/5. 5. 2022).

Chtěl jsem vědět, jak přesně o omluvě agentura TASS informovala. Vyhledal jsem si na jejím webu příslušný článek a už z jeho nadpisu je zřejmé, jak se věci mají (obr. 3):

putin3

obr. 3/

Agentura TASS v nadpise uvádí, že v Izraeli oznámili, že se Putin omluvil za Lavrovova slova o Hitlerovi. V článku je pouze opakováno to, co zveřejnil Twitter Úřadu izraelského premiéra (viz výše obr. 1).

Znovu zdůrazňuji: ne že bych izraelskému předsedovi vlády nevěřil, ale rád bych slyšel Putinovu omluvu z jeho úst, nikoli variantu „Izrael tvrdí, že se Putin omluvil“, přičemž Putin (jeho tisková služba) mlčí.

Zatím je to taková prapodivná omluva „z druhé ruky“. Nezbývá, než se ptát. Proč se neomluví sám Lavrov? A když už má Putin potřebu se za něj omlouvat, proč se k této omluvě Kreml férově nepřizná?

Nelze se pak divit, že se do myslí vkrádají pochybnosti: kdo ví, jak to s tou omluvou vlastně bylo. Na důvěryhodnosti takový postoj nepřidá - ani Putinovi a žel, ani Bennettovi.

Bennett tím možná snížil narůstající napětí mezi Jeruzalémem a Moskvou, ale pachuť z toho všeho zůstává.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.



zpět na článek