Neviditelný pes

IZRAEL: Proč nelze přijmout migranty z Afriky

7.4.2018

Chcete šlápnout bosým chodilem do vosího hnízda? Nic jednoduššího. Napište o výjimečnosti Izraele – a úspěch je zaručen. Dostanete tolik žihadel, že nebudete vědět, kde vám hlava stojí.

Přesto jsou situace, kdy nelze jinak.

Mohl bych se tomu tématu alibisticky vyhnout – a mít klid. Bylo by to ale čestné? Nikoli. Nuže, k věci. Řeč je o současné krizi kolem afrických ilegálních migrantů, kterým se podařilo proniknout do Izraele. Je jich tam kolem čtyřiceti tisíc. A jako všude jinde, i zde představují problém. Problém, který není možné neřešit.

Jenomže jak? Nutno předeslat, že všechna řešení jsou špatná. Neboli: neexistuje dobré řešení.

Ponechat je v zemi a udělit jim politický azyl? To jen povzbudí ostatní, aby se pokusili o totéž. Nepřijatelné. Důvod? Podívejme se na mapu Blízkého východu. Ten malý pás země, v porovnání s velikostí arabského světa téměř neviditelný (vyobrazení níže) , je určen pro Židy. Je to jejich země, domov, historická pravlast. Čistě teoreticky, ale vlastně i prakticky, ta země by měla být schopna absorbovat všechny Židy, ať jsou rozseti kdekoli na této planetě. Každý Žid, který se rozhodne pro návrat, musí mít v Izraeli zajištěné místo.

Nelze říci žádné židovské rodině: Vraťte se zpět, do Izraele se „nevejdete“. Proto byl Izrael založen: jako novodobé útočiště. Jako oáza na tomto světě. Útočiště a oáza pro Židy. Staronová vlast.

Není mnoho národů, jejichž většina by žila mimo mateřskou zemi. V případě Židů tomu tak je. Server Jewish Virtual Library uvádí tato čísla z roku 2016:

- počet Židů ve světě celkem ... 14,41 milionu

- počet Židů v Izraeli ... 6,34 milionu – tj. 44 procent

Kdokoli z onoho rozdílu – zaokrouhleně z osmi milionů – se rozhodne, že se vrátí do země Abrahama, Izáka a Jákoba, nesmí být odmítnut, jak již uvedeno výše. Vzhledem k teritoriální velikosti Země izraelské je zřejmé, že Izrael nemůže (ve větším množství) přijímat nežidovské migranty. Tím by popřel smysl své existence.

Proto není možné, aby v Izraeli zůstala nynější vlna oněch 40 tisíc migrantů z Afriky. Jde o věc principu.

Přitom nejde o žádný rasismus nebo něco podobného, ale o uplatnění pravidla, že přednostní právo na život v Izraeli mají Židé. Izraelský stát po svém vzniku přijal statisíce Židů z nejrůznějších zemí včetně blízkovýchodních. Později se do Izraele přistěhoval přes milion Židů z bývalého SSSR, známé jsou letecké mosty, jimiž byli do Izraele v minulém i tomto století přepraveni černí Židé (nejpozději v tomto okamžiku obvinění z rasismu padá) z Etiopie.

Stát, který nesl tak obrovské přistěhovalecké břímě a dokázal se postarat o statisíce ba miliony příslušníků vlastního národa vracejících se z celosvětové diaspory má právo odmítnout jakousi „povinnost“ starat se ještě o cizí. Zde si dovolím připomenout negativní reakci nemalé části české společnosti na myšlenku, že bychom měli přijmout podstatně menší množství imigrantů, než kolik jich nyní má Izrael – a to jsme nemuseli integrovat statisíce Čechů vracejících se z exilu po pádu železné opony.

Před izraelskou vládou stojí nyní obrovský úkol, jak problém afrických migrantů vyřešit. Nebude to snadné, což ilustruje krach dosavadních dvou variant („peníze a odlet“ a „polovina migrantů na Západ“).

Smysluplný závěr toto téma zatím nemá, odpověď snad přinesou příští dny či týdny.

gm

šipka = Izrael (podklad: Google Maps)

Stejskal.estranky.czzpět na článek