5.12.2021 | Svátek má Jitka


IZRAEL: Premiér (opět) neuspěl

22.10.2019

Hlavní zprávou v Izraeli v pondělí večer 21/10 v různých obměnách titulků bylo: „Netanjahu vrátil mandát.“ Mandát k vytvoření povolební koalice, který mu dal prezident Reuven Rivlin 25/9.

Pověření odevzdal dva dny před termínem – a ani se nepokusil o možnost získat další dva týdny. Což znamená, že šanci na sestavení jakékoliv většinové vlády odpovídající jeho politické představě považuje za nulovou.

Co bude dál? Očekává se, že prezident záhy požádá šéfa Modrobílých (vítěz voleb, ale „dvojka“, pokud jde o koaliční potenciál) Bennyho Gantze o sestavení koalice. Bývalý ramatkal (náčelník generálního štábu izraelské armády) to bude mít ještě těžší. Izraelští voliči rozdali při druhých předčasných volbách v září karty tak, že k vytvoření kabinetu s alespoň 61člennou podporou v Knesetu je třeba bolestných kompromisů. K těm se zatím nikdo nemá, ale budou-li se politici chtít vyhnout třetím předčasným volbám po sobě, nic jiného jim nezbude.

Připomeňme čísla. Modrobílí mají v Knesetu 33 mandátů. Ti, kdo mu jako premiérovi vyjádřili podporu (Labouristé/strana Gešer a Demokratická unie), jich mají 11, dohromady 44. Žalostně málo. Kdo by mohl Gantzovi pomoci? Liebermaova strana (Izrael, náš domov) s osmi poslanci. To by bylo 52. Stále málo.

Kdo dále by mohl takovou koalici podpořit?

Tady se dostáváme do nesnází. Mohly by to být arabské strany v alianci Společný seznam. Mají 13 křesel ve sněmovně. To by dalo většinu 65 mandátů, v praxi je ale něco takového nemyslitelné. I kdyby – čistě teoreticky - všichni ostatní souhlasili, Lieberman s antisionistickými Araby do koalice sotva půjde. Tudy prostě cesta nevede.

Další teoretická možnost. S Gantzem a spol. a s Liebermanem půjde do koalice bez Arabů volební spojenectví Yamina. To má 7 křesel: v součtu o jeden mandát méně než šedesát. Čili: opět nic. (Zde jsme záměrně pominuli povolební dohodu Likudu s Yaminou a ultraortodoxními stranami o společném postupu během vyjednávání o vládě.)

Málo zasvěcený čtenář se může ptát: Opravdu neexistuje žádná varianta, která by umožnila vytvořit koalici? Odpověď: Existuje. Například? Velká koalice Modrobílých s Likudem (33+32=65), případně i s Lebermanem (65+8=73). Tím by byly ze hry jak obě ultraortodoxní partaje, tak Yamina. Má to ale háček. Vlastně dva:
1) Výše zmíněná dohoda Likudu s ultraortodoxními a Yaminou (že budou vyjednávat o vládě jako jeden blok);
2) Neochota Modrobílých jít do koalice s šéfem Likudu Netanjahuem kvůli jeho korupčnímu problému, a tudíž neochota Gantze a spol. souhlasit s rotačním premiérstvím; nehledě k tomu, že i v případě teoretického souhlasu Modrobílých s touto variantou by vše ztroskotalo na otázce, kdo má být premiérem jako první.

O velké koalici Modrobílí + Likud se v právě skončeném povolebním vyjednávacím období hodně mluvilo, silně ji preferoval prezident Rivlin – ale vypařila se jak pára nad hrncem.

V souvislosti s výše uvedeným bude mimořádně zajímavé sledovat, jak se bude Gantzovi při sestavování vlády dařit, zda bude úspěšnější než Netanjahu a zejména - jak velký kompromis bude ta která strana ochotná udělat.

V příštích hodinách začne v Izraeli druhé povolební dějství. A s ním Gantzova životní šance stát se předsedou vlády novodobého židovského státu.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.