15.7.2020 | Svátek má Jindřich


IZRAEL: Pohřeb - po 37 letech

5.4.2019

Čas od času se stane, že v boji zmizí voják. Říká se jim (anglicky) Missing in action – zkratka MIA. Nezvěstní mohou být z více důvodů: smrt, zranění, zajetí, dezerce. MIA jsou všichni, kdo se, živí či mrtví, nevrátí do vlasti.

Pro úplnost: ti, o nichž je známo, že jsou živí a držení nepřátelskou stranou v zajetí, jsou Prisoners of War – POW.

V roce 1982, během první libanonské války (Operace Mír pro Galileu), se dostalo do kategorie MIA několik izraelských vojáků. Mezi nimi i seržant I. třídy Zachary Baumel, který zmizel během bitvy se Syřany u obce Sultan Yacoub.

Dlužno dodat, že první libanonská válka skončila pro Izrael úspěšně. Podařilo se zničit infrastrukturu teroristů Arafatovy organizace PLO, samotnou organizaci dostat z jižního Libanonu, odkud útočila na Izrael a v neposlední řadě došlo k oslabení syrské armády.

Nicméně Zachary Baumel, rodák z newyorského Brooklynu (*1960 – když mu bylo deset, rodina se přestěhovala do Izraele), zůstal nezvěstný, a to víc než tři desetiletí.

Na tomto místě musíme zdůraznit, že židovská (přesněji izraelská) tradice dostat zemřelé zpět do Země izraelské má dlouhou tradici, která sahá až do starověkého období exodu z Egypta, ba ještě před něj. Dva příklady: když v egyptském exilu zemřel praotec Jákob, byl nabalzamován a dopraven k pohřbu do Hebronu; taktéž Josef, jeho syn: při odchodu z Egypta vzali Izraelci jeho kosti a po návratu do Země izraelské je pohřbili v Sichemu (dnešní Nábulus).

Tato tradice zavazuje: Izrael dělá maximum pro to, aby dostal své zemřelé vojáky zpět do vlasti, zpátky domů. Stalo se to i v případě Zacharyho Baumela, byť úsilí trvalo 37 let. Tentokrát bylo korunováno úspěchem. Ve středu 3. dubna přivezlo letadlo společnosti El Al Zacharyho ostatky. Že jde o ostatky autentické, bylo předtím potvrzeno z jejich vzorku pomocí DNA ve forenzním ústavu Abu Kabir Forensic Institute v Tel Avivu.

Izraelské servery citují vojenské zdroje, které říkají, že v této kauze nešlo o výměnu (ostatků za arabské vězně - LS), ale o výsledek tajné zpravodajské operace s kódovým označením „Hořkosladký song“, přičemž v záležitosti byla zaangažována třetí země. Zprávy říkají, že ve čtvrtek 4. dubna odletěl premiér Netanjahu do Ruska; mimo jiné také proto, aby prezidentu Putinovi poděkoval za angažmá jeho země v této záležitosti. Televize Al Arabiya totiž uvedla, že to bylo Rusko, kdo pomohl najít Zacharyho místo dočasného odpočinku. Loni v září něco podobného v obecné rovině potvrdilo samotné ruské ministerstvo obrany. Objevily se také informace, že onou třetí zemí, přes níž se dostaly Zacharyho ostatky zpátky do Izraele, je Turecko. A své k tomu řekla i teroristická organizace Lidová fronta pro osvobození Palestiny – Všeobecné velitelství, jejíž představitel Anwar Raja tvrdil, že členové fronty vyzvedli ostatky izraelského vojáka na hřbitově u uprchlického tábora Yarmouk u Damašku.

Ať tak či onak, Izraelci v zájmu ochrany zpravodajských zdrojů moudře neuvádějí žádné podrobnosti, neboť mají z libanonské války 1982 ještě další MIA, jejichž těla, případně je samotné, jsou-li naživu, by chtěli dostat domů.

Premiér Netanjahu k tomu řekl: Je to jeden z nejpohnutějších okamžiků mé politické kariéry jako premiéra. Splácíme tím morální dluh padlým vojákům Obranných sil Izraele (IDF) a morální dluh jejich rodinách.

Pohřeb Zacharyho Baumela byl stanoven na čtvrtek 4. dubna 2019 v sedm hodin večer izraelského letního času. Na místě nejposvátnějším: na vojenském hřbitově na Herzlově hoře v Jeruzalémě.

*****

Fotoodkaz I/ Zachary Baumel v uniformě IDF. Klikněte zde.

Fotoodkaz II/ Příslušnice a příslušníci izraelské armády vzdávají na vojenském hřbitově na Herzlově hoře poctu padlým vojákům. Klikněte zde.

Svíce

Svíce za Zacharyho (Pixabay)

Stejskal.estranky.czTrpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví
Trpí vaše dítě nadváhou? Bez odborné pomoci se nadbytečných kil jen tak nezbaví

Obézních dětí přibývá. Přispívá k tomu současný životní styl, ve kterém chybí pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Tyto děti jsou pak náchylnější k různým nemocem a často trpí i jejich psychika.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.