4.10.2023 | Svátek má František


IZRAEL: Ohlédnutí za „krvavým srpnem“

31.8.2023

Mnozí novináři, komentátoři, blogeři, různí lidskoprávní aktivisté, někteří církevní představitelé jsou „zaneprázdněni“ hledáním a „vypichováním“ jakýchkoliv byť sebemenších nedokonalostí a pochybení uvnitř Izraele, zatímco o vražedném palestinském terorismu, který za sebou nechal v Izraeli již 34 obětí (33 Izraelců a 1 italského turisty), včetně čtyř Izraelců v průběhu letošního srpna, se příliš nezmiňují, někdy se ho do jisté míry snaží ospravedlnit a pochopit, zejména pokud jsou oběťmi tohoto vraždění Židé, žijící v komunitách Judeje a Samaří, které zatvrzele líčí jako tzv. „okupanty“ a „osadníky“, takže na jejich životech z jejich pohledu nezáleží.

Ovšem stojí za to zmínit, že tři ze čtyř izraelských obětí z minulého měsíce byli obyvatelé Izraele před „Zelenou linií“ z roku 1967, tj. mezinárodně uznaného Izraele, ne sporných územích Judska a Samaří, nazývaného „Západním břehem Jordánu“. Palestinští teroristé totiž nerozlišují mezi „dobrými“ a „špatnými“ Židy, na ty žijící v Izraeli a ty osadách v Judsku a Samaří. Palestinští Arabové vedení a zfanatizovaní teroristickými organizacemi Hamasem a Fatahem, nenávidí všechny Židy bez rozdílu, pravicové, levicové, tradiční, náboženské, haredi, sekulární. Palestinská společnost je založena na naprosté dehumanizaci a démonizaci Židů a delegimizaci Izraele v jakýchkoliv hranicích, což dokládají teroristické útoky v Tel Avivu, který se nachází v Izraeli a v Huwaře a Hebronu na sporných územích, při kterých zemřeli lidé, nutno dodat, že tři z obětí byli civilisté.

Na začátku srpna dne 5.8.2023 palestinský terorista, člen Palestinského islámského džihádu, Kamel Abu Bakr (22) zastřelil v Tel Avivu 42letého izraelského městského strážníka Chena Amira. K incidentu došlo poté, co se dva členové ochranky na místě činu oslovili teroristu, který vzbudil jejich podezření. V reakci na to Abu Bakr vytáhl zbraň a začal střílet na hlavu jednoho z členů ochranky. Druhý člen ochranky teroristu zneškodnil. Po Amirovi zůstala manželka a tři dcery.

K dalšímu hroznému teroristickému útoku došlo dne 19.8.2023 v arabské vesnici Huwaře, při němž zahynuli dva Izraelci osmadvacetiletý Aviad Nir a jeho šedesátiletý otec Šai Silas Nigreker na následky střelby palestinského teroristy Osamy Bani Fachela, (20). Oba zavraždění žili v Ašdodu, ve středním Izraeli.

Z prvotního vyšetřování vyplynulo, že palestinský atentátník přišel pěšky po silnici, kde nebyla během šabatu posílena ostraha. Fachel potom vnikl do myčky aut, kde bylo zaparkováno vozidlo dvou Izraelců, kteří si předtím během dne vyřizovali záležitosti v Huwaře. Palestinský ozbrojenec dvojici mužů identifikoval jako Izraelce poté, co je slyšel mluvit hebrejsky, a vystřelil na ně pět kulek z bezprostřední blízkosti. Posléze utekl z místa činu.

O dva dny později 21.8.2023, byla 42letá Izraelka, učitelka mateřské školy a matka tří dětí Batsheva Nigriová z Bejt Hagai zabita, když dva teroristé z Hamasu, bratři Mohammed a Sarker Shantir, zahájili palbu na její automobil na silnici 60 poblíž křižovatky Bejt Hagai nedaleko Hebronu. Další člověk uvnitř auta, její švagr, identifikovaný jako Aryeh Leib, utrpěl při útoku vážná zranění. Ve vozu byla přítomna také její dvanáctiletá dcera, která sice nebyla fyzicky zraněna, ale byla svědkyní brutální vraždy své matky. O den později byli oba Palestinci zatčeni izraelskými bezpečnostními složkami.

Posedlost celého „pokrokového světa“ Izraelem vede, že se přehlíží skutečné ukrutnosti ať už na Blízkém východě, či jinde. Jsou snad jisté nedokonalosti a pochybení Izraele horší než v jiných státech na celém světě jako je Írán, kde tamější režim ajatoláhů brutálně zasahuje proti protestnímu hnutí chtějící demokratizaci v zemi, tažení proti křesťanům v muslimských a afrických státech státech, v Indii a v Číně, sektářské násilí v Sýrii, Iráku a Jemenu, násilí na ženách v muslimských komunitách, z nichž nejhorší jsou „vraždy ze cti“, kmenové násilí v Eritrei, četné případy masových střeleb a násilí gangů ve Spojených státech, válka drogových kartelů v Mexiku, peklo rusko-ukrajinské války, či řádění zradikalizovaných muslimů v ulicích západní Evropy?