5.12.2021 | Svátek má Jitka


IZRAEL: O „prohlášení tří“ v jednom médiu

26.5.2020

Ačkoli v Izraeli mají v neděli 24/5 docela jiné velké téma, první den soudního přelíčení s premiérem Netanjahuem, portálu Times of Israel neunikl článek Co bude s Palestinci a izraelskou demokracií?.

Otištěn byl v sobotním (23/5) Právu, jeho autory jsou současný ministr zahraničí Tomáš Petříček a dva bývalí šéfové téhož resortu Lubomír Zaorálek a Karel Schwarzenberg. V něm se prezentují jako přátelé Izraele, současně se ale otevřeně kriticky staví k plánu nové izraelské koaliční vlády vyhlásit suverenitu nad některými částmi Judeje a Samaří.

Autorem článku v Times of Israel je Raphael Ahren, diplomatický korespondent portálu. Svůj text nadepsal Czech FM, a staunch Israel ally, pans annexation, sparking internal row (volně: Český ministr zahraničí, věrný spojenec Izraele, kriticky k anexi, čímž vyvolává vnitropolitickou roztržku):

Ahren1

Tou roztržkou myslí odmítavé stanovisko prezidenta ČR (viz níže) a také premiéra Babiše.

Ahren2

Ahren své čtenáře přesně a obsáhle seznamuje se vším podstatným, co „prohlášení tří“ (pracovní označení zavedené autorem tohoto příspěvku) obsahuje, a to jak pozitivního vůči Izraeli, tak kritiku chystaného vyhlášení suverenity. Předpokládám, že čeští čtenáři jsou s oním prohlášením seznámeni, tudíž opakovat netřeba.

Navíc připomíná, že ČR je dlouho jedním z nejbližších spojenců Izraele v Evropě. Dokládá to tím, že jako jediná z evropských států hlasovala ve VS OSN roce 2012 proti tomu, aby „Palestině“ byl udělen status nečlenského státu OSN. Poměr hlasů byl tehdy 138 ku 9 (vedle ČR byly proti USA, Kanada, Panama, Marshallovy ostrovy, FS Mikronésie, Nauru, Palau a samozřejmě Izrael); 41 států se zdrželo. (Ministrem zahraničí byl tehdy K. Schwarzenberg – LS.)

Dále Ahren píše, že v roce 2018 prezident Zeman otevřel v Jeruzalémě Český dům, což bylo Prahou prezentováno jako první krok na cestě k přemístění české ambasády z Tel Avivu do hlavního města Jeruzaléma. (Že to tak žhavé nebude, je jiná věc – LS.)

Autor v Times of Israel také uvádí, že ČR se zatím oficiálně nevyjádřila k izraelským plánům připojit některé oblasti na Teritoriích (Judea a Samaří), zatímco jiné evropské země už přispěchaly s odsouzením tohoto kroku. Svůj článek uzavírá konstatováním, že izraelský velvyslanec v Praze Daniel Meron se odmítl k „prohlášení tří“ vyjádřit.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.