21.3.2023 | Svátek má Radek


Diskuse k článku

IZRAEL: Nový základní zákon

Dvaašedesáti hlasy (pětapadesát poslanců bylo proti, dva se zdrželi hlasování) schválil Kneset - izraelský parlament - 19. července 2018 nový izraelský základní zákon, který definuje „Izrael jako národní stát židovského národa“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 28.7.2018 8:29

Re:

.. ale pouze schopnost křesťanství přistoupit k reformaci sebe sama umožnila jejich definici a prosazení. Francouzská revoluce ovšem přinesla i jiné vymoženosti, při kterých krev tekla proudem. Takže každá mince má dvě strany...

D. Novak 28.7.2018 0:21

Spatneho by na tom nebylo nic kdyby v te zemi kam se meli navrátit jiz po staletí nedominoval a neužil nekdo jiny. A v cem si jsou podobní? Vypjaty nacionalismus, rasismus, militarizace spolecnosti, porusovani mezinarodniho prava, zabor uzemi menecennym, z jejich pohledu.

D. Novak 28.7.2018 0:17

Zkuste zadat Velky Izrael. Pochopite.

D. Novak 28.7.2018 0:11

A proto byl krestansky dobytek viceprezidentem Iraku, proto byly v Syrii a Iraku nejstarší krestsnske komunity. Nez tedy zacala demogratizace.

D. Novak 28.7.2018 0:09

Zidum nezakazuji nic. Zakazuji izraelskym obcanum, tedy i Arabum s izraelskym pasem. Neuznavaji ho. S pasem Kosova se do ruskeho letadla take nedostanete.

D. Novak 28.7.2018 0:06

Izrael je dotovan jen z Usa 10x tolik co Palestinci. A vetsina penez pro Palestince stejne skonci v izraelske ekonomice, nebot ekonomika Samospravy s Izraele jsou provazany.

D. Novak 27.7.2018 23:47

Dnesni osobni svobody, rovnost muzu a zen a podobne vymoženosti nejsou produktem krestanske civilizace, ale odkazem Francouzske revoluce. Rovnost, volnost a bratrstvi nejsou z Bible.

P. Matustik 27.7.2018 23:25

Re: Aston a židovský stát

Pane Klepal, navstivil jste nekdy Israel? Treba Tel Aviv? Rasisticka vojenska diktatura? Zeptejte se Etiopskeho prislusnika IDF. Podivejte se na Knesset. Kde vidite vojaky diktovat verejnosti co maji delat? Gaza a West Bank muzou byt povazovany za diktatury; Gaza dokonce za vojenskou diktaturu. Israel je jediny demokraticky stat na Blizkem Vychode.

P. Matustik 27.7.2018 23:14

Re: Reformovaní a konzervativní Židé?

Pane N, ze vy nevite nic o historii? A i tu bibli jste asi naposledy videl v nejakem komunistickem muzeu. Zidi v zadnem pripade nejsou privandrovalci (jak rikate) pokud tedy nemyslite utek z Egypta. Dokonce i behem cele diaspory zustalo nekolik tisic Zidu v Jeruzaleme a okoli. Cili “continuance” zidovskeho narada ve Svate Zemi nebyla nikdy narusena. Navic, originalni Palestinci jsou prece Zide, ponevac Rimane vlastne poprve uzili nazev Palestine za dob kdy tam ucil a kracel Jezis, jenz byl zidovskym rabinem...

H. Lukešová 27.7.2018 19:22

Re: Kdyby jen šovinismu

Ženy mají v muslimském světě postavení horší než dobytek a křesťané a Židé mají postavení otroků. Židé ještě horší, tu nemůžou na území arabských států a Íránu vůbec vstoupit, lháři.

H. Lukešová 27.7.2018 19:20

Re: Aston a židovský stát

A že ti vaši Arabové zakazují Židům a Izraelcům vstoupit do muslimských a arabských zemí je co? Neskutečný rasismus. A "okupace"? Žádná není, nemůžete okupovat něco někomu, komu dané území nepatří a Arabům území nepatří.

J. Kanioková 27.7.2018 18:06

Proboha.... vy jste *ůl !

P. Grigar 27.7.2018 18:05

Re: Kdyby jen šovinismu

.. zkuste se hlásit k evropské civilizaci, vybudované na křesťanských zásadách, které jsou obsaženy v našich zvyklostech, zákonech, názorech i postojích. První tři zásady z Desatera jsou interní záležitostí věřících, zbývající mají obecnou platnost. Každý je dodržujeme jak můžeme či chceme, dokonce i vy.. nebo se mýlím?

J. Lukavsky 27.7.2018 18:05

Re: Kdyby jen šovinismu

"Tak ke kterému křesťanství se máme hlásit?" Je to prosté milý Watsone, k tomu co říká a opravdu dělá: "Nečiň druhým to, co nechceš aby oni činili tobě." Více není třeba.

J.L.

J. Kanioková 27.7.2018 18:04

Ano

K. Janyška 27.7.2018 17:57

Re: NÁRODNÍ STÁTY.

Avšak civilizaci obchodem nelze zastavit. No a tak ona trhá a dělí dál. Dělí, dělí a bude dělit tak dlouho, až se spontánní síly, které jsou v této věci přítomny, vyváží. Další a další desítky a stovky národních států na světě čeká vznik. A mezi nimi bude platit celosvětová negativní, tedy zákazová, smlouva domluveného nepovoleného jednání a tak bude lidský svět v budoucnu vypadat.

Bude stát na stejném principu, jako jednotlivci. Ty řídí jediné právo pravé, zákazové právo soukromé. A nic jiného. Tak to nesobní vývoj nezměnitelně zařídil, neboť i v lidském světě platí tytéž principy, které platí v celém vesmíru. A ty jsou nezměnitelné.

Mimochodem, jen za posledních zhruba 30 let vznikly nových národních států desítky, včetně České republiky a Slovenska. Z důvodů. které jsem popsal... Dzp.

P. Grigar 27.7.2018 17:57

Re: Mně se ta definice líbí.

.. zkuste dotázat velvyslanectví státu Izrael.

K. Janyška 27.7.2018 17:57

NÁRODNÍ STÁTY.

Vývoj lidského světa je tažen objevem obchodu a neosobní civilizací, tedy zejména vyšší a vyšší individualizací a subjektivizací jednotlivců právě z účinků z obchodu a interakcí bezpočtu jiných spontánních sil, zejména pak neustále se rozšiřujícího od civilizovaných více k civilizovaným méně spontánního řádu lidské interakce a lidského světa. A ne lidským rozumem. Ten je vývoje produktem, ne autorem. Naopak je plně omezen právě onou interakcí a jejími vývojovými následky.

Co vyplývá z této danosti ? Právě to, že civilizovaní lidé svojí samostatnou činností a různými neřízenými a evolučními aktivitami vyprodukovali národy a jejich národní státy. Samozřejmě, že se jim v jisté době zdálo, že spojením těchto entit a různých jiných skupin nabydou jejich státy na síle a také nabyly. A protože si to mysleli i jiní, a byla to pravda vznikly samovolně obří říše a slepence, které vládly dávnému lidskému světu.

Civilizace je však nezastavitelná a skupiny uvnitř těchto velkostátů se začaly emancipovat z různých důvodů, převládaly však ekonomické a "soudrženecké". To spolu s nájezdy necivilizovaných skupin, všemožnými dějinnými podmínkami a mocenskými vazbami a zvraty a zájmy vládců vedlo ke světu, jaký známe posledních nemnoho století.

Jenže do toho přišla socialistická revoluce a přesvědčení o tom, že lidský svět lze zorganizovat. A nastala další etapa blbnutí lidstva. SSSR, Hitlerovo Německo, Jugoslávie, Čína, Indie,ČSSR a další a další státy a velkostáty prostě zhltly malé národy a jejich státy v domění, že je to navždy.

P. Grigar 27.7.2018 17:42

Re: "podporovat a povzbuzovat" židovské osídlování

.. no jo, ale co se potom dělo s pohraničím a oblastmi po odsunu Němců(Sudety..) po r.1945. Osídlovalo, dosídlovalo, zpětně získávalo... či čo?! Povězte, rád si doplním znalosti.

J. Kombercová 27.7.2018 16:39

Re: Aston a židovský stát

...do Gazy.

J. Kombercová 27.7.2018 16:39

Re: Aston a židovský stát

Víte, co by bylo zajímavé? Jak by to s těmi vašimi bojovníky dopadlo, kdyby do něj netekly peníze třeba z USA či EU. Nouze prý naučila Dalibora housti. Tyhle nic nenutí.

D. Novak 27.7.2018 15:24

Re: Aston a židovský stát

Já se o ní přesvědčil. V 90. letech jsem byl s jednomu německou křesťanskou skupinou opakovaně na Západním břehu, a v uprchlických táborech. Rasismus okupační moci je zřejmý.

Dokud bude okupace nikdy nepřestanou Palestinci bojovat. Nejsou jako Češi.

D. Novak 27.7.2018 15:21

Re: Kdyby jen šovinismu

k jakému dědictví? Křesťanskému. Jenže křesťan byl i Franco ve Španělsku. I Tomáš Akvitánský. I dozorci SS v koncentráku. I lidé co pomáhají migrantům. Tak ke kterému křesťanství se máme hlásit?

D. Novak 27.7.2018 15:19

Re: Kdyby jen šovinismu

Takže když Adolf chtěl Německo pro Němce tak to bylo dobré/nebo špatné? Stát na to jistě právo má, ale pak jej nenazývejme demokratickým. Demokracie je o rovnosti občanů. A to v Izraeli není.

V mnohých arabských státech nic takového není. znám jediný, našeho spojence, Saúdskou Arábii. Tam je křasťanství zakázáno. Jinak v Sýrii, Iráku byly početné křesťanské menšiny, dokonce na vysokých postech. Práva žen na vysoké úrovni. Pak přišla demokratizace z venčí a výsledek vidíme. I v tom perském Íránu jsou na tom náboženské menšiny a ženy lépe než v SA. Ale je to čert rohatý a se Sadudy tančíme šavlové tance.

J. Zaorálek 27.7.2018 14:30

Citace z Wikipedie:"Historie židovské komunity v Saúdské Arábii je dlouhá téměř dva tisíce let. Kvůli saúdskoarabskému islámskému antisemitismu však v současnosti v zemi nejsou prakticky žádní Židé. Veřejné bohoslužby všech náboženství s výjimkou islámu jsou přísně zakázány. Židům je do země povolen vstup pouze v případě nutnosti."

M. Hanko 27.7.2018 14:07

Re: Reformovaní a konzervativní Židé?

Země Izraelská je zhruba konvexní obal současného Izraele, jestli víte, o čem mluvím. Jinými slovy, je to současný Izrael bez oné uměle do něj nedomyšleným plánem OSN vykouslé části.

Kde jste proboha přišel na to, že Židé by měli nějaké ambice šířit se k Haliči nebo k Eufratu? Zdá se mi, že to s tím svým antisemitismem dost přeháníte. D.Novák721

J. Farda 27.7.2018 11:17

Re: Kdyby jen šovinismu

Příčí se mi použít označení užitečného sudokopytníka, voni jeden veleduchu ... :-P

J. Rechnovský 27.7.2018 11:15

Re: Aston a židovský stát

2 státní řešení je zcela nerealistický koncept od samého počátku. Vývoj v Gaze to jednoznačně potvrdil. Dnes už se od něj odvrací i Israelská levice. Viz např. nedávný rozhovor s A.B. Jehošuou na DVTV.

Maximum možného je rozdělení Západního břehu na zóny A,B a C, tak jak funguje dnes. Další posun může nastat, až majorita Palestinské společnosti dá přednost pracovat na vlastní prosperitě, před sny o ovládnutí Israele a likvidaci židů. Osobně se domnívám, že jestli se to někdy opravdu stane, nikdo s Palestinců si na nějaký vlastní stát ani nevzpomene. Ekonomicky je to totiž daleko horší řešení než autonomie v rámci Israele.

JInak žvásty o "rasistické vojenské diktaturuře" si nechte pro prostoduché sluníčkáře. Nejlépe uděláte, když se o Iraelské realitě přesvědčíte na místě.

M. Šejna 27.7.2018 10:29

pane Chaloupko

a proč by měla být hebrejština v Saudské Arábii druhým jazykem, když tam skoro žádní Židé nežijí? Je snad v Česku hebrejšitina definována jako "druhý jazyk"? A to jsem přesvědčen, že v Česku žije židovských potomků mnohem víc, než v Saudské Arábii.

M. Šejna 27.7.2018 10:23

"podporovat a povzbuzovat" židovské osídlování

jestli je tento výrok v novém zákoně, tak paradoxně zpochybňuje stát Izrael jako tisíciletou židovskou domovinu. Jak lze podporovat a povzbuzovat židovské osídlování, když už prý byl Izrael dávno židovský? Já chápu, že múžeme osídlovat jen něco, kde jsme předtím nežili, protože osídlujeme nová území.