22.5.2022 | Svátek má Emil


Diskuse k článku

IZRAEL: Není chyba utrácet peníze za zbytečné ministry?

V mezičase – než bude definitivně sestavena nová izraelská koaliční vláda – je možné přemýšlet o ledasčem. Třeba o uvažovaném počtu 36 členů. Kabinetu Netanjahu – Gantz.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 18.5.2020 17:43

Je chybou.

Myslím, že by to šlo s jedenácti (budovama, Škodovkami Superb).

Ale v souvislosti s tím, by se nejdřív děly věci. Mnohem "horší než koronavir".Takže to nebude. Ale můžeme si to představovat. Zasnít se.

H. Lukešová 18.5.2020 13:09

Dobře, vážený pane Stejskale, nečetla jsem všechny Vaše texty, čtu zdejší texty na Neviditelném psu a na Váš blog nechodím, takže jsem nevyhodnotila situaci komplexně.

I. Štípek 18.5.2020 12:21

To je snad jediná vada na Bibiho dokonalosti, protože pan S. tu Ayelet naprosto zbožňuje.

L. Stejskal 18.5.2020 12:20

REAKCE AUTORA - Vážená p. Lukešová, píšete, že situace v IL je složitější, než jak ji popisuji já (a p. GZ, za tu ale mluvit nemohu), abyste pak referovala o situaci kolem Yaminy a rabína Peretze. Zde se musím ohradit. Ano, je složitější - proto právě Yamině a R. Peretzovi věnuji na svém blogu (odkaz pod mým článkem) několik textů, neboť to, co se dělo kolem vztahu Likud-Yamina považuji za důležité a z mého pohledu neblahé. Čili: komplikovanosti izraelské vnitropolitické situace jsem si velmi dobře vědom a věnuji se jí podrobně ve svém blogu, nikoli zevrubně na NP, kde vychází jen část mých textů. Tento výběr (zde na NP) nepokrývá celou šíři mého pohledu na onu problematiku a může navenek vytvářet falešný dojem, že ji popisuji příliš zjednodušeně. Jde o jeden z typických mediálních obrazů, které se ne zcela kryjí s realitou. Děkuji.

H. Lukešová 18.5.2020 11:38

Úlitba ultraortodoxním stranám. Rozhodně se to tak může jevit, jenže holt ultraortodoxní Židé v Izraeli žijí, tvoří podle odhadů až 15% izraelské židovské populace, některým lidem se můžou zdát zaostalí, někdy dokonce protivní, ale jsou občané Státu Izrael a je nutné je nějak začlenit do společnosti.

David Ben Gurion chápal tuto situaci a dal ultraortodoxním Židům (Charedimům) četné výhody, aby přežili, jednoduše konstatoval že i oni jsou součástí židovského národa.

Co se mi na Netanjahuovi nelíbí je ale jiná věc, jeho nepoctivé jednání s nábožensko-sionistickou stranou Yaminou. Tu využívá jen jako nutné hlasy, spojence, ale když jim má poskytnout "něco na oplátku", tak to odmítne a pošle je k šípku. Tvrdí, že Likud má nábožensko-sionistický proud, to zcela jistě má, její představitelkou je Tzipi Hotovely, leč takové jednání se svými spojenci jako je Yamina, není poctivé ani čestné. Možná je Netanjahu ovlivněn svou ženou Sárou, která Ayelet Shaked nemůže vystát, kdo ví. Likud bere Yaminu jako soupeře, chce mu jí odebrat co nejvíce hlasů, nehledě na to, že nábožensko-sionističtí rabíni Haim Meir Druckman, Zalman Baruch Melamed a spousty dalších Yaminu podporují.

H. Lukešová 18.5.2020 11:27

Děkuji za milý kompliment, vždy potěší. :-)

Ona ta situace v Izraeli je ještě složitější, než popisují pan Stejskal s paní Zbavitelovou.

Netanjahu vykopl Yaminu, nábožensko-sionistickou stranu, složenou z Židovského domova, Národní unie a Nové pravice, Národní unie a Nová pravice (Bennet, Shaked, Smotrich) zůstanou v opozici, ale budou prosazovat národní politiku, tj. uplatnění suverenity nad židovskými komunitami v Judeji a Samaří. Židovský domov pod vedením rabína Peretze se přidal k Netanjahuovi.

Nejhorlivější a zavilý nepřítel Yair Lapid z Ješ Atid prohlásil, že bude zásadně oponovat suverenitě. Jeden ze zrádců židovského národa, který by se raději spojil s Araby než spolupracoval s Netanjahuem. No uvidíme, jak rozhodnou dějiny, situace se mění ze dne na den a nikdo neví, co bude zítra.

I. Štípek 18.5.2020 10:42

"Uplatnit suverenitu", dnes jste BOŽÍ Luki!

I. Štípek 18.5.2020 10:40

No ale Bibi přece dělá všechno správně, pane Bělohlávku, a když ne, pan S. zachovává přímo kremelské mlčení, že.

I. Štípek 18.5.2020 10:38

O to nejde, on jen má nezdolatelné nutkání psát a psát, o čemkoli. Hlavně je to Izrael, kde jej pohlcuje vlastní obětavost, že vše přeloží a poctivě popíše, a nikdo to nečte a on je ten hrdinný obránce okrajových témat. Čte to jen Luki, která by dokázala snadno naplnit celé vydání Psa (dnes je to nějaký krátký, paní L.) Bohužel, cokoli o Izraeli od pana Stejskala musíme číst předem varováni, poněvadž ten hrdina v bílým klobouku je vždycky jen Netanjahu, což veškeré popisy, hodnocení, závěry pana S. činí nevěrohodnými.

K. Křivan 18.5.2020 10:23

A nejen v Izraeli.

V. Pravda 18.5.2020 10:10

Vydají mnohastránkový elaborát o tom jak s tím nesouhlasí a boudou plácat ručkama do stolu :D

P. Weisskopf 18.5.2020 9:48

Tady pane Stejskal chybí ještě jedna věc. Tou je úlitba všem těm stranám ultraortodoxním pro které jsou uměle vytvářené a udělované úřady za odměnu podpory Bibiho. Vždyť jen pohled do resortu MZ Izraele je paradoxní. Ministrem byl člověk bez erudice jehož jedinou zásluhou bylo vyzváření podmínek pro spolustraníky. člověk který ani nevlastnil počítač tedy negramotný počítačové ten relikt minulosti. Všichni odborníci ho kritizují a hle onen všeznalec nastupuje nyníjako ministr stavebnictví. A tahle sestava Licman Deeri a podobní dostala své funkce jako dar za loajalitu. Takže ne vytváření ale jednoznačný politický úplatek. Tak co vy na to?

H. Lukešová 18.5.2020 9:36

......EU bude dupat nožičkami........

H. Lukešová 18.5.2020 9:35

Ano, když už jsme u těch rad Izraelcům, co by měli či neměli dělat, bylo by záhodné, aby neotáleli a uplatnili suverenitu nad židovskými osadami v Judeji a Samaří. Západ, zejména EU, Rusům je to jedno, ti mají dost jiných záležitostí na práci a USA tento krok podpoří, slovy Pompea je to věcí Izraelců.

EUnijní politici budou řvát, dokonce budou chtít Izrael nějak "potrestat", no doufejme, že během jednomyslného hlasování my a Maďaři Izraelce podržíme. Snad někdo ještě z pravicové frakce...Ale jak říkají Izraelci, "není důležité, co o nás říkají, ale co děláme". Nutné je využít vhodnou příležitost, když je v USA u moci prezident Trump, taková situace bohužel nebude navždy.

Dá-li američtí voliči a Trump vyhraje volby, tak bude mít Izrael další 4 roky přátelskou vládu, ale co přijde dál? Demokrati? Více nepřátelští, kdo z Republikánů? Ani u Republikánů nemusí být další tolik proizraelský kandidát.

K. Křivan 18.5.2020 8:35

Nechci radit nejiteligentnějšímu národu, ale myslínm, že snížení ministerských platů na úroveň platu učitele základní školy by hodně zlepšilo situaci.

R. Dubravský 18.5.2020 8:33

Izrael má sice mnoho ministerstev, ale s desítkami zaměstnanců. Česká ministerstva jich mají tisíce.

J. Dvořák 18.5.2020 8:22

Někteří Židé v ČR (v celém světě) nemají odvahu k "návratu" do Izraele a skutečné práci pro něj (a sdílení svého osudu s ním). Ale vidí jako svou povinnost jej na dálku vylepšovat (kritizovat). Asi tak potlačují své nečisté svědomí.

F. Houžňák 18.5.2020 8:21

Ach, to Židi - pořád si myslí, že si všechno můžou dělat po svém, a arogantně ignorují skvělé rady Besserwisserů celého světa a jiných stejskalů ...

J. Pokoutný 18.5.2020 8:02

Opravdu si myslíte, že FCC má nižší rozpočet než ministerstvo? Máte pro to nějaké důkazy?

J. Nevrkla 18.5.2020 7:08

Asi tak.

P. Victorin 18.5.2020 6:07

Řekl bych to asi takhle: Je to věcí Izraele a zbytečnou starostí českého pana Stejskala...