IZRAEL: Návrat o dvacet let zpět
Proto také Izrael zodpovědnost za vývoj událostí svalil na libanonskou vládu a podle toho také jednal: izraelská bojová letadla napadla na území Libanonu více než čtyřicet objektů, mezi nimi i mezinárodní letiště v Bejrútu a libanonskou část autostrády Bejrút - Damašek a válečné loďstvo uvalilo blokádu na libanonské přístavy. Izrael upozornil obyvatele bejrútské čtvrti, v níž bydlí několik vůdců Hizballáhu, aby „v zájmu své vlastní bezpečnosti“ opustili bydliště. Hizballáh ze své strany podnikl raketové útoky na izraelská města a osady po celé délce izraelsko-libanonských hranic.
Nyní hrozí rozšíření válečných operací od libanonského Bejrútu na severu až po izraelskou Haifu na jihu. „Bejrút přestane být blízkovýchodní Paříží, pokud na jih od Sajdy až po izraelské hranice bude vládnout Hizballáh. Vrátíme Libanon zpátky o dvacet let,“ řekl včera jeden izraelský ministr.
Řekl to asi v prvním rozčilení. Pak se i v Izraeli začaly ozývat střízlivější hlasy. Má Izrael opravdu zájem vrátit vývoj o dvacet let? Má zájem vytvořit nové bezpečnostní pásmo, z něhož jednostranně ustoupil před šesti lety, poté co v něm utrpěl citelné ztráty? Má zájem přivést k pádu nynější libanonskou vládu? Vždyť Hizballáh je pro tuto vládu jako hrb na zádech a bejrútská vláda ví stejně jako Izrael, že nynější „libanonskou léčku“ nastražilo syrské vedení (asi nikoli bez vědomí Teheránu) a je namířena nejen proti Izraeli, nýbrž i proti ní?
Prozíravější izraelští politici se proto domnívají, že by bylo rozumnější dospět k dohodě (ne-li veřejné, tedy tiché) s libanonskou vládou. Ovšem za pomoci mezinárodních činitelů, vždyť uklidnění situace je i jejich eminentní zájem.
LN, 14.7.2006