27.5.2020 | Svátek má Valdemar


IZRAEL: Mezi vojenskou kampaní v Gaze a volbami

16.1.2009

Je jedním z nejpopulárnějších politiků v zemi a mohl by se stát příštím izraelským premiérem. Ze západního hlediska je jednou z nejspormějších vůdčích osobností Blízkého východu: Benjamin Netanjahu. Benjamin Netanjahu

Přátelé i nepřátelé mu vesměs říkají jen "Bibi". Od r. 1996 do 1999 byl již předsedou vlády. V letech 2003 a 2005 byl ministrem financí, předtím ministrem zahraničí a izraelským vyslancem v OSN. Na jedné straně byl v r. 2005 výslovně proti jednostrannému vyklizení Gazy a odstoupil kvůli tomu ze Šaronovy vlády. Na druhé straně vyjednával s Jásirem Arafatem. Žádný izraelský šéf vlády neodstoupil Palestincům tolik území jako Netanjahu.

V polovině ledna, 18. dne operace "Lité olovo", dobrý měsíc před parlamentními volbami, odpovídal vůdce izraelské opozice při setkání se zástupci zahraničního tisku v hotelu Král David na jejich otázky. Objasňoval svůj pohled na válku proti Hamásu, stanovisko k Olmertově vládě a své vztahy k novému americkému presidentovi. Toto je výtah z tiskové konference:

Válka v pásmu Gazy…

…je spravedlivá válka. Žádná nemůže být spravedlivější.

Cílem izraelské vojenské ofenzívy "Lité olovo" je...

…jednoznačné vítězství nad Hamásem. Tato organizace musí být připravena o schopnost terorizovat Izrael. Kromě toho musí být obnovena odstrašující síla Izraele v regionu. Také kanály, kterými Hamás v minulých letech hromadil zbrojní arzenál v Gaze, musí být přerušeny.

Olmertova vláda…

…má při realizaci těchto válečných cílů naši plnou podporu. I kdyby se rozhodla svrhnout vládu Hamásu v pásmu Gazy, budeme za ní stát.

Směrem k zahraničí: Co byste dělal...?

…kdyby vaše země byla po osm let zasypávána tisíci raket? Osm let, to jsou dvě funkční období amerického presidenta. Dovedete si představit, že by nějaká země v podobném případě čekala třeba jen osm měsíců, osm týdnů nebo jen osm dnů, než by se začala bránit? Izrael čekal velice, velice dlouho!

Hamás…

…je teroristická organizace, jejímž cílem je zničení Izraele. Máme v něm nepřítele, který nás chce vymazat z povrchu země. Hamás se stále znovu zapřísahá, že s raketovým ostřelováním nepřestane. Jediný klid, o který mu jde, je klid hřbitova: Izrael v hrobě a na hrobech tančí Hamás. Hamás je totéž co Al-Kajda. S Al-Kajdou nikdo o míru nevyjednává. Nikoho ani nenapadne nabízet Al-Kajdě nějaké ústupky. Hamás musí z pásma Gazy nakonec zmizet.

Co byste dělal Vy…?

…kdyby na vás stříleli raketami z mešit, ze škol a z civilních sídel? Odpověď zní: dělali byste přinejmenším totéž, co dělá dnes Izrael. To není bitva o bezpečnost. Toto je bitva o pravdu a spravedlnost.

Není pravda…

…že Izrael má namířeno na civilisty. Naší snahou je maximálně redukovat počet civilních obětí. Litujeme každého nevinného života, který je v této válce zmařen. Ale odpovědná vláda nemůže teroristům, kteří se schovávají za živé lidské štíty, zaručit imunitu. Kdybychom to dělali - nejen na bitevním poli, ale i na poli veřejného mínění - uznali bychom oprávněnost teroru. Schválili bychom taktiku, která je dnes používána proti nám - ale nakonec se obrátí i proti vašim zemím. Říkám to s naprostou jistotou: Jestli tento jev nezarazíme teď, bude se šířit dál.

Izraelská armáda…

…odvádí vynikající práci!

Měl by Izrael znovu obsadit pásmo Gazy?

Já jsem byl proti tomu, abychom se odtamtud stahovali. Stalo se právě to, čeho jsem se bál: Gaza se stala teroristickou základnou Íránu. Nemyslím si, že bychom se měli do Gazy vrátit a trvale ji obsadit. Na druhé straně nesmíme stejnou chybu opakovat znovu, tím že například vyklidíme Golany, které ovládají Tel Aviv a Ben Gurionovo letiště, nebo polovinu Jeruzaléma.

Co bude v pásmu Gazy po Hamásu?

Velká část palestinského národa a arabského světa dobře ví, co je Hamás zač. Mnozí tajně doufají - někteří se s tím dokonce ani moc netají -, že tohle střetnutí vyhrajeme. O tom se málo muví, ale Hamás využívá současnou krizi k likvidaci politických protivníků. Mnoha Arabům je jasné, že Hamás je dnes i jejich nepřítelem a nepřítelem míru.

Den po skončení operace "Lité olovo"…

…chci začít realizovat plán pro hospodářský mír v oblasti. Politická atmosféra nedovoluje momentálně Izraeli ani Palestinské samosprávě řešit otázku uprchlíků nebo Jeruzaléma. Izraelská veřejnost je nedůvěřivá. Neexistuje palestinský partner, který by byl schopen prosadit předpoklady k míru. Proto se musí vybudovat nejdříve stabilita, důvěra, bezpečnost a společná hospodářská základna. Pak se může zahájit jednání o politických dohodách.

A dvoustátové řešení?

Izraelci - ať už jsou pro dvoustátové řešení nebo proti němu - jsou všichni zajedno v tom, že
Palestinci nikdy nebudou…
…ovládat vzdušný prostor,
…mít svoje letectvo,
…mít svou armádu. Budoucí palestinský stát musí být demilitarizovaný!
…ovládat elektromagnetický prostor, který je dnes někdy důležitější než prostor vzdušný.
…mít možnost do demilitarizovaného prostoru přivážet zbraně nebo bojovníky.

Jako předseda vlády se postarám, aby Izrael měl hranice, které se dají bránit. Palestinci si budou sice vládnout sami, ale nikdy už nesmí dostat možnost ohrožovat existenci Izraele.

Největší nebezpečí dnes…

…představuje samozřejmě Írán, který vyhrožuje, že nás vymaže z mapy. Kdyby Írán získal atomové zbraně, stal by se Hizballáh v Libanonu nebo Hamás v Gaze tisíckrát nebezpečnější, protože se pak mohou spoléhat na "nukleární deštník". Jako izraelský předseda vlády budu svět upozorňovat na to, jak je důležité zabránit atomovému vyzbrojení Íránu.

To je také nejdůležitější otázka, před kterou bude postaven nově zvolený president USA Barack Obama. Řekl jsem mu: Jakým způsobem zabrání Íránu v získání jaderných zbraní, je pro Izrael celkem nedůležité. Podstatné je, aby Íránu znemožnil stát se jadernou mocností.

Jaký je váš vztah k Obamovi a především k jeho budoucí ministryni zahraničí Hillary Clintonové, která se už před deseti lety vyslovovala pro palestinský stát?

Pokud budu zvolen, budu rád spolupracovat s novým presidentem USA i s jeho ministryní zahraničí Hillary Clintonovou. Myslím, že oba v minulých letech vyslovili důležité věci, kterým je radno naslouchat.

Neovlivňuje válka v Gaze volební boj ve váš neprospěch?

Volby máme různé. Izrael však máme jen jeden. Tuto válku musí Izrael vyhrát. Pokud by se nepodařilo provést volby tak, jak byly naplánovány, znamenalo by to, že teroristé mohou izraelskou demokracii učinit svým rukojmím.

© Johannes Gerloff, Křesťanský mediální svaz KEP
přeložil Pavel Mareš
www.israelnetz.comObchodní prostor v OC Grand Pardubice
Obchodní prostor v OC Grand Pardubice

náměstí Republiky, Pardubice - Zelené Předměstí
12 000 Kč/měsíc


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.