IZRAEL: Měl by premiér odstoupit?
Myšleno v případě, že by proti němu bylo zahájeno trestní stíhání. Tato otázka se netýká občanů a jejich předsedy vlády v ČR, ale v Izraeli. A jak na ni odpovídá většina dotázaných?
Ještě než poodhalíme oponu, musíme připomenout důležitý údaj. V Izraeli se v těchto dnech vážně hovoří o tom, že generální prokurátor státu Avichai Mandelblit s největší pravděpodobností ještě před volbami zahájí trestní stíhání Benjamina Netanjahu v případech korupce a ovlivňování médií. Volby se budou konat 9. dubna
Podle izraelských zákonů nemusí stíhaný premiér odstoupit – a Netanjahu také opakovaně prohlásil, že neodstoupí. (Ledaže by se do věci vložil Nejvyšší soud, ale to teď nechme stranou.) Co ale říká hlas občanů?
Institut pro výzkum veřejného mínění Smith Research zjišťoval v tomto týdnu pro noviny Jerusalem Post názor Izraelců, který je následující. V případě, že Mandelblit zahájí trestní stíhání
· 51 procent dotázaných soudí, že premiér musí odstoupit
· 34 procent odpovědělo, že podle jejich mínění odstoupit nemusí
· 15 procent se nevyjádřilo (neví, nemá názor).
Z toho také vychází titulek ve čtvrtečním (3/1) vydání webové verze Jerusalem Postu:Bude-li Netanjahu obviněn, musí odejít, říká většina Izraelců ve výzkumu pro „Post“. Zde:
Je to sice většina těsná, ale proti těm, kdo jsou přesvědčení, že odejít nemusí, poměrně výrazná. Jisté je, že na tuto většinu ale premiér ohled brát nebude.
Výzkum přinesl ještě další zajímavé výsledky. Na dotaz, kdo by byl nejlepším předsedou vlády odpovědělo 22 procent že neví. Zbývající více než tři čtvrtiny rozdělily své preference takto:
· první místo Benjamin Netanjahu ... 39 procent
· druhé místo Benjamin Gantz, lídr nové strany Nezlomný Irael, bývalý šéf generálního štábu armády ... 14 procent
· třetí místo Yair Lapid, předseda opoziční centristické strany Yeš Atid (Budoucnost existuje) ... 9 procent
· čtvrté místo Naftali Bennett, spolu lídr zbrusu nové partaje Nová pravice, donedávna šéf strany Židovský domov ... 7 procent
· páté místo Avigdor Lieberman, exministr obrany, předseda strany Izrael náš domov ... 5 procent
· a až na šestém místě nacházíme se čtyřmi procenty Aviho Gabbaye, který stojí v čele labouristů
Jak patrno, Netanjahu, nad nímž visí Damoklův meč trestního stíhání iniciovaného generálním prokurátorem (není otázka zda, ale kdy), by podle mínění většiny Izraelců měl úřad opustit, bude-li celý proces spuštěn ještě před volbami, současně ale mezi těmi, „kdo vědí“ (78 procent dotázaných) je vnímán jako nejvhodnější kandidát na funkci předsedy vlády. Paradoxní? Politika je přece plná paradoxů.
Stejný průzkum také zjišťoval, jak by volby dopadly, kdyby se konaly nyní. Dlužno dodat, že je to jedno z mnoha zjišťování volebních preferencí, které v těchto dnech z Izraele přicházejí. Jejich výsledky je zapotřebí vnímat pouze orientačně, přesto ledacos naznačují. Především to, kdo bude téměř s jistotou jejich vítězem.
· 30 mandátů v Knesetu ze 120 by obdržel ... Likud premiéra Netanjahua
· 14 mandátů ... nová strana Nezlomný Izrael exnáčelníka generálního štábu Benjamina Gantze
· 12 mandátů ... arabská strana Společná kandidátka
· 11 mandátů ... centristická strana Ješ Atid
· 9 mandátů ... Nová pravice
· 9 mandátů ... labouristé
· 7 mandátů náboženská strana Sjednocený judaismus Tóry
· po 6 mandátech centristická strana Kulanu, náboženský Šas a levicová partaj Meretz
· po 5 mandátech strana exministra obrany Liebermana Izrael náš domov a nová strana Gešer poslankyně Orly Levyové Abukasisové
Strany Židovský domov (od níž se odtrhli nynější lídři Nové pravice Bennett a Šakedová) a Hatnua exministryně zahraničí Cipi Livniové (do 1.ledna v nyní rozpadlé alianci Sionistická unie) by se podle tohoto průzkumu do Knesetu nedostaly.
Izraelská předvolební scéna připomíná rozbouřené Levantské moře - vznikají nové strany, které ještě nefigurují ve výše uvedeném průzkumu, probíhá řada jednání o formování nejrůznějších alianci, některé výrazné osobnosti Knesetu odcházejí z politického života, naopak jiné osobnosti veřejného života vstupují na stranickou dráhu, ne všude jsou všichni spokojeni se svým lídrem atd., zkrátka standardní dění ve standardní demokracii v izraelské, tedy bytostně demokratické společnosti.
Vývoj bude autorem článku i nadále sledován.