23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


IZRAEL: Manželka premiéra byla obžalována

23.6.2018

Izraelský nejvyšší státní zástupce Avichaj Mandelblit ve čtvrtek oficiálně obžaloval manželku premiéra Saru Netanjahu ze systematického podvádění, zneužívání státních peněz s přitěžujícími okolnostmi a zneužití důvěry veřejného činitele. Obžaloba vyplynula z prověrky hospodaření v premiérově rezidenci Státním kontrolním úřadem.

Sara Netanjahu je obviněna, že v letech 2010 – 2013 objednávala do rezidence za státní peníze jídla z luxusních restaurací, a porušila tak zákon, který to zakazuje, pokud je v rezidenci zaměstnán kuchař. A ten tam pracoval, přestože Sara tvrdila opak. Navíc nařizovala personálu, aby existenci kuchaře zatajoval. Státní pokladnu ošidila o 359 000 šekelů, v přepočtu 100 000 dolarů.

Spolu s ní byl z podvodu a zneužití důvěry veřejného činitele obžalován i bývalý náměstek ředitele premiérova úřadu Ezra Sajdof, který pro Netanjahuovu rodinu najímal speciální kuchaře a další kuchyňský personál a falšoval faktury.

Sara Netanjahu, která je v Izraeli známá jako panovačná a nemilosrdná zaměstnavatelka služebnictva, ale i svým luxusním životním stylem a tím, že řídí a ovládá svého manžela a údajně ovlivňuje i jmenování nejvyšších vládních představitelů, všechna obvinění popírá. Její obhájci státnímu zástupci navrhovali, že by se Sara výměnou za stažení obžaloby k činu přiznala a uhradila státu část zpronevěřených peněz, ale Mandelblit to odmítl. Média však nějakou podobnou dohodu stále nevylučují.

Na základě zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu hrozila Sáře i další obvinění – z nezákonného najímání číšníků v premiérově rezidenci za státní peníze a nadsazování počtu hodin, které tam odpracovali; ze zaměstnání dvou ošetřovatelek pro svého umírajícího otce a úhrady jejich platů ze státních peněz; z nezákonného přestěhování nábytku z rezidence do soukromého rodinného domu; nebo z toho, že si ponechávala peníze z vratných lahví zakoupených za peníze státu. Ve všech těchto případech Avichaj Mandelblit obvinění nakonec nevznesl.

Sara však ještě může být obviněna v jednom z případů, které zřejmě skončí obžalobou jejího manžela-premiéra. Figuruje v korupci týkající se firmy Bezeq, kdy měl Binjamin Netanjahu prosadit přijetí pravidel výhodných pro jejího majitele Šaula Eloviče výměnou za příznivé zpravodajství o své osobě na serveru Walla, který Elovič rovněž vlastní. Policie doporučila Netanjahua obžalovat z úplatkářství, podvodu a zneužití důvěry ještě ve dvou dalších případech. V jednom měli manželé Netanjahuovi přijímat nákladné dary od hollywoodského producenta Arnona Milchana v hodnotě okolo 280 000 dolarů výměnou za premiérovo pozitivní ovlivňování milionářova obchodního podnikání v Izraeli. A v druhém měl zase Netanjahu záměrně oslabit deník Israel hajom, aby získal pozitivní články o sobě v listu Jediot achronot. Očekává se, že nejvyšší státní zástupce rozhodne o obou obžalobách do konce roku.

Skandály nejsou pro Netanjahua ničím novým, ale ze všech vždycky vyvázl, a je si tak jistý, že se mu to podaří i tentokrát. Už v roce 1993 musel vysvětlovat videonahrávku, která ho ukazovala v kompromitující pozici s milenkou. Šest let nato byl obviněn, že s manželkou nevrátili nákladné státní dary. A v letech 2003–2005 byl jako ministr financí podezříván, že z peněz soukromých dárců a organizací hradil cestovní výlohy rodinných příslušníků, které bral na oficiální státní návštěvy.

Když v roce 1977 hrozilo obvinění manželce premiéra Jicchaka Rabina kvůli nevelkému zahraničnímu bankovnímu účtu, Rabin podal demisi. Netanjahu však nic takového nemá v úmyslu ani kvůli Saře, ani v případě, že bude sám obžalován.

Obvinění či dokonce uvěznění politiků je v Izraeli celkem běžné. Bývalý premiér Ehud Olmert si odpykal 16 měsíců za úplatky; někdejší prezident Moše Kacav strávil ve vězení pět let za znásilnění a obtěžování; dva a půl roku si odseděl ministr zdravotnictví a energetiky Šlomo Benizri za podvody a úplatky a 22 měsíců ministr vnitra Arje Deri za korupci – a po odpykání trestu se dokonce vrátil do politiky a znovu se stal ministrem vnitra. O nejpozoruhodnější případ se postaral někdejší ministr energetiky Gonen Segev, který už má za sebou dva roky vězení za podvody a pašování drog a v těchto dnech byl obžalován z předávání citlivých informací Íránu, největšímu nepříteli Izraele. Hrozí mu doživotí a možná i trest smrti.

Proti tomu vypadá obvinění Sary Netanjahu skoro malicherně. Mohla by být odsouzena až na pět let nepodmíněně, ale tak vysoký trest je velmi nepravděpodobný.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus