28.5.2022 | Svátek má Vilém


IZRAEL: Lavrov v italské televizi a izraelská reakce

4.5.2022

Skandální vyjádření ministra zahraničí Putinova režimu pro italský TV pořad „Zona bianca“ (kanál Rete 4) z neděle 1. května nemohlo zůstat bez povšimnutí a odezvy v Izraeli.

Lavrov opět potvrdil, že ruská propaganda se nachází vně zdravého rozumu. Řečeno hodně diplomaticky.

Věta typu „a co má být, že je Zelenskyj Žid, židovskou krev měl i Hitler“ je nejen lživá (pokud jde o Hitlera), ale především nehorázná a nebetyčně urážlivá. Ukazuje se, že Kreml se neobejde bez fantasmagorií, kterými se víc a víc diskredituje (pokud to ještě vůbec lze). Rusové agresi zdůvodnili lží goebbelsovského formátu o nutnosti „denacifikovat“ Ukrajinu (čemuž věří oni sami a bohužel nemalá část zaslepenců mimo Rusko) a nyní se víc a víc noří do jejího odporně smrdutého bahna.

Nic tak necharakterizuje ubohost a současně argumentační zoufalost ruské propagandy jako šílené Lavrovovy výroky v pořadu „Zona bianca“. Je děsivé, že Rusko patří mezi pětici států, které mají jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN garantovat světový mír: sotva si lze představit něco zvrácenějšího, absurdnějšího, v politice impotentnějšího. Nejhorší je, že se s tím nedá nic dělat.

V duchu prvotní lži, kterou byl zdůvodněn barbarský vpád na Ukrajinu, pak ruský ministr zahraničí bezostyšně používá další lživé formulace: „Zelenskyj může prosazovat mír mezi státy (Ukrajinou a RF - LS), pokud přestane dávat svým nacistickým silám rozkazy hraničící se zločinem,“ uvedl ve zmíněné relaci.

Toto říká představitel režimu, jehož okupační armáda se chová na Ukrajině vůči civilnímu obyvatelstvu barbarsky, zvěrsky, zločinecky. Neuvěřitelná nestydatost!

Lavrov dále argumentoval, že samotná skutečnost, že Zelenskyj je Žid, neznamená, že na Ukrajině neexistují nacistické elementy. Což takhle zamést si před vlastním prahem a zabývat se neonacistickými elementy v Rusku, pane ruský ministře!

V Izraeli byly Lavrovovy nechutné výroky široce odsouzeny – jak šéfem památníku holocaustu Jad Vašem Danim Dajanem, tak ministrem zahraničí Yairem Lapidem, premiérem Bennettem a řadou dalších politiků.

Výstižně se vyjádřil pro veřejnoprávní rozhlas KAN náměstek izraelského ministra veřejné bezpečnosti Yair Golan (někdejší vysoký armádní velitel s hodnotí generálmajora):

„Šokující antisemitský výrok, který je zcela falešný. Odráží to, čím ruská vláda ve skutečnosti je: je to násilnická vláda, která neváhá likvidovat své soupeře doma, napadnout cizí zemi a falešně ji obvinit z obnovy nacismu.“

Servítky si nebral ani ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šai:

„Ne, pane Lavrove, Hitler neměl ‚židovskou krev‘; opakováním této ohavné lži viníte z nejhoršího antisemitského zločinu v historii Židy. Obviňování Židů ze zločinů proti Židům je svojí podstatou antisemitské. Tyto komentáře musíte okamžitě vzít zpět.“

V podobném duchu se nesla i další vyjádření izraelských politiků a veřejných činitelů.

Prostě: Lavrov se na poli politickém (diplomatickém) zachoval stejně jako ruští vojáci na poli válečném, zejména pak mimo frontovou linii na okupovaných územích. Jako barbar.

Zpráva z pondělního dopoledne (2. května) říká, že ruský velvyslanec v Izraeli Anatolij Viktorov je předvolán do Jeruzaléma na ministerstvo zahraničí k podání vysvětlení.

Zpracováno podle článků na toto téma publikovaných na izraelských serverech The Jerusalem Post, The Times of Israel, Ynetnews, Haaretz a Arutz Ševa ve dnech 1. a 2. května 2022

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!