Úterý 25. března 2025, svátek má Marián
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

PU

P95a41v18e86l 68U44r65b17a28n

23. 1. 2025 17:16

Obvykle to beru tak, že Židé jsou národ. A chtějí mít své národní území. Nevím, jestli bylo dobré zakládat stát Izrael. Ale povedlo se a je domovem pro miliony lidí už po několik generací. Palestinci to mohou považovat za nespravedlivé, ale dějiny takové občas jsou. Chceme-li mír, musíme někdy na spravedlnost rezignovat, a to jednou provždy. V tomto smyslu hájím právo Izraele na existenci.

Tady se ale dozvídám, že nejde o konflikt národní, ale náboženský. Pak je ovšem stát Izrael zbytečný, protože judaismus lze vyznávat kdekoli. Dozvídám se, že nejde o území. Pak je stát Izrael k ničemu, protože k čemu je stát bez území? Proč by takovýto zbytečný stát měl mít právo na existenci?

Logika paní Lukešové mně trochu připomíná obhajobu obžalovaného, který tvrdí, že XY zabít nemohl, protože, za prve v té ulici vůbec nebyl, za druhé tam byla tma, za třetí tam s sebou žádnou sekeru neměl a, za čtvrté, byla úplně tupá.

Někdy méně znamená více.

HL

Jistěže jsou Židé národ a mají právo na stát. Zakládat Izrael bylo samozřejmě správné, jediné spravedlivé řešení, napravení historické křivdy. Země Izrael byla, je a bude domovem židovského národa.

Z hlediska islámu jde o náboženskou válku. Jakým právem si palestinští Arabové Zemi Izrael nárokují? Vždyť Arabové mají 22 států, muslimové celkem 52 států, Arabové ani muslimové nepotřebují 23. a 53. stát, vážně ne. Popírat právo Izraele na existenci, jediného židovského státu na světě, je ohavnost, neskutečná ohavnost, projev nejdivočejšího antisemitismu.

Jinak v dějinách nikdy neexistoval Palestinská stát, ani neexistuje vymyšlený palestinský národ. Tzv. Palestinci jsou Arabové, stejní Arabové jako Syřané, Libanonci, Egypťané, Saudové, lidé se stejným jazykem, stejným náboženstvím a stejnou kulturou. Ne, tzv. Palestinci nemají nárok na stát. Svou šanci již prošvihli. Masakrem ze 7.října 2023 totálně ztratili nárok na jakoukoliv státnost. Pro mnohé, i levicové Židy, včetně Izáka Herzoga, který byl vždy pro dvou-státí, byl 7.říjen budíček. Tak se izraelský prezident vyjádřil, dlouhou dobu podporoval vznik Palestinského státu, nyní už ne.

Tzv. Palestinci nechtějí stát vedle Izraele, ale na místo Izraele. Buď Stát Izrael, nebo teroristická entita tzv. Palestinců. Co se mě týče, volím Stát Izrael.

PU

P15a13v15e85l 45U36r29b61a47n

23. 1. 2025 16:43

Izrael je národní vlastí Židů. Proto jde o náboženskou válku.

Zajímavá logika.

Zřejmě se předpokládá, že tam, kde je národní vlast Židů, nemůže být národní vlast nikoho jiného.

To je podobně nemožné, jako kdyby území, které za své národní považují Češi považoval za své národní území někdo jiný. Třeba Němci.

PD

P56e30t22r 96D77o49l74á91k

23. 1. 2025 18:32

Na každý pád ani naši partneři v Kataru či Saudské Arábii nám teď v Jeruzalémě ambasádu otevřít nedovolí. Možné to bude, až toto pro islám posvátné město bude opět osvobozeno načež náš svět mu začne nazývat, jak se sluší a patří, tedy al-Kuds.

IJ

v jednom pani Lukesova nema tak uplne pravdu. Ono muslimum nejde (pouze) o to, ze podle jejich vize se jim Zide maji podridit. Podle Koranu jsme vsichni, kdoz tu na Zemi zijeme, z definice muslimove a vsichni se mame po dobrem ci po zlem podridit zakonum Allaha.

MG

Ano, muslimové jsou jako každý jiný člověk. Každý chce vládnout všem ostatním a prosazovat svou vlastní vůli. Nejen muslimové, ale i Američané a Češi. Muslimové jsou prostě stejní jako my.

MZ

Náboženské konflikty sú tie nakrvavejšie a plné fanatického vraždenia. Vždy. A komunizmus a nacizmus sa niekedy označujú ako náboženstvá bez Boha.

Preto sa dejú v Gaze (IDF) a Izraeli (Hamas) zverstvá podobné tým nacistickým, komunistickým, križiackym atď...

MG

Za každým náboženstvím se vždy skrývají nějaké konkrétní materiální zájmy. Podívejme se na staletý "náboženský" konflikt v Irsku mezi katolíky a protestanty. Většina lidí asi neví, že jsou katolíci většinou původní obyvatelé Irska a protestanti potomci přistěhovalců z Anglie, Walesu a Skotska. A že tito protestantští přistěhovalci zabrali původním obyvatelům velkou část půdy. Celý tento konflikt je ve skutečnosti etnický konflikt o území a vůbec ne o nějaké abstraktní myšlenky. Náboženství bylo v Irsku pouze záminkou pro vyvlastňování majetku a útlak domorodého obyvatelstva přistěhovalci.

V středověkém Španělsku začali útlakem Židů kvůli jejich náboženství. Tamější Židé na to reagovali tím, že konvertovali ke křesťanství. To jim ale nepomohlo, útlak Židů se nezastavil a změnila se pouze záminka tohoto útlaku. Náboženství je jedna ze záminek, která může posloužit k útlaku, ale pokud tato záminka nefunguje, najde se vždy nějaká jiná záminka. Proto ani nemá smysl se obsahem náboženství nějak hlouběji zabývat a hledat v jeho obsahu nějaký metafyzický smysl. Náboženství je jenom určitou formou politického programu jako každá jiná ideologie.

IP

I30v63a67n 74P84o16l22á82k

23. 1. 2025 9:40

Židům fandím, ale s logickou stavbou tohoto článku naprosto nesouhlasím. Bylo by možné celý text jen tak trochu oeditovat a byl by z toho článek o tom proč by plocha státu Izrael měla být celá palestinská. Co takhle najít nějaký národ, který na území Čech bydlel před stěhovánm národů? Nemají tady náhodou právo na vlastní stát?

HL

Kdo žil na našem národě před Slovany? Keltové, Waelšané, Germáni, ti všichni přece mají svůj stát. Slovanských států je spousty, když počítáme náš, dále Slovensko, Polsko, Rusko, Ukrajina, Bulharsko, Srbsko.......germánské státy Německo, Rakousko, Velká Británie, atd., tak by se dalo pokračovat, arabských států je 22, muslimských 52, tak přece také Židé mají právo na svůj stát. To je nade vší pochybnost, tuto skutečnost zpochybňují antisemité, tedy dnes si říkají antisionisté.

Nikdo a nic, za žádných okolností nemá právo popírat právo Izraele na existenci. Nemůže a nesmí.

Avšak podle jedné analýzy DNA prý mají Češi slovanských genů jen 18%, geneticky nejblíže údajně máme k Maďarům.

https://www.readzone.cz/jsou-cesi-skutecne-slovane.../

IS

I91v49o 18S14a46m25s76o49n

23. 1. 2025 9:34

Nejde tu o nič iné ako o tradičný spor o to, čo "bolo skôr": Idea alebo hmota? Primitívne delenie filozofie na "materialistickú" a "idealistickú", ako to do hláv študentov vtĺkala primitívna ideológia marxizmu-leninizmu, Človek sa musí najprv najesť, aby mohol začať premýšľať. Bol to tak neskutočný objav a tak jednoducho hlúpy (veď kto by takej geniálnej múdrosti neuveril?), že si na tomto vzorci muslimovia sami protirečia.

Keď podľa nich Boh/Alláh stvoril z/Zem, tak na počiatku bola idea. Neviem, čo to pánaboha napadlo, ale prišiel s takou myšlienkou. Otázka vlastníctva pôdy ako zdroja obživy je úplne bezpredmetná. Tak ako si Európania museli zvyknúť na to, že medzi nimi žijú ľudia, ktorí neveria v Trojicu, tak si muslimovia musia zvyknúť na to, že v "srdci" Stredného/Blízkeho východu sú ľudia, ktorí majú iný názor a ktorí sa vrátili domov, kde obnovili suverénny štát. Veď aj arabskí muslimovia sa môžu vrátiť do krajiny svojho pôvodu a začať zavlažovať a obrábať púšť.

Tá pôda je to posledné, čo niekoho zaujíma, ak z toho nie je zisk. A z Negevskej púšte zisk a obživa nehrozí.

PD

Židé jsou schopní udělat zahradu i z Negevské pouště.

Arabové pak poušť i ze zahrady. :-P

FN

Náboženské či ideologicky motivované střety jsou vždy krvavější, než běžné spory mezi státy nebo národy.

PD

P27e49t21r 59D30o58l17á65k

23. 1. 2025 8:37

Prostě al-Husejní vedl boj proti nikým nezvaným migrantům z Evropy a USA.

MG

Tvrdit, že nějaké dva národy spolu desítky let válčí kvůli nějakým myšlenkám, hodnotám, principům, náboženství či nějaké pravdě a nikoliv kvůli zdrojům, tedy nikoliv kvůli nějakému území, je výsměchem čtenářům.

VH

Dobrý den, pane Grundmane,

můžete mi, prosím, vysvětlit (ve světle Vašeho pojetí konfliktu), proč Izrael vyklidil pásmo Gazy ve prospěch Arabů?

Zanedbejme pro tento případ, že národ tzv. Palestinců je konstrukt ze šedesátých let (možná inspirovaný SSSR), jde o Araby, stejné jako je dalších 1,5 miliardy Arabů ve státech okolo.

Děkuji za Váš názor.

Bůh žehnej Izraeli!

VH

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz