Neviditelný pes

IZRAEL: Když hloupé rozhodnutí vyvolá dilema

27.7.2021

Tím hloupým rozhodnutím je oznámení společnosti „Ben & Jerry ́s“ (US výrobce zmrzliny, nyní součást britského konglomerátu Unilever), že nebude prodávat své produkty na „okupovaných palestinských územích“.

Psal jsem o tom v článku Jak zpolitizovat zmrzlinu. V závěru jsem uvedl vyjádření lídra izraelské parlamentní opozice Netanjahua („My, Izraelci, teď víme, jakou zmrzlinu nekupovat.“), k němuž jsem dodal:

Chce se říci, že to od nynějška vědí nejen Izraelci, ale také jejich přátelé všude ve světě. Když bojkot, tak bojkot. Začali s tím zmrzlináři, nikoli Izraelci.

Protože ale svět není černobílý a život přímočarý, sluší se vedle „A“ říci také „B“: Bojkot ano, ale jak které zmrzliny.

Což hned vysvětlím.

„Ben & Jerry ́s“ má výrobní závody nejen v USA, ale také v Nizozemí a v Izraeli – zde v obci Beer Tuvia (viz mapu níže). Tuto pobočku zmrzlinářského gigantu („Ben & Jerry ́s Israel“) navštívila ve středu 21. července izraelská ministryně vnitřních věcí Ayelet Šakedová. O její návštěvě informovala řada izraelských médií, mimo jiné portál Arutz Ševa.

Šakedová 1

Orientační mapa ukazující polohu obce Beer Tuvia. Podklad: Freevectormaps.com - volná licence s povinnou atribucí.

Ministryně vyzvala k tomu, aby zákazníci rozlišovali. Nekupovat zmrzlinu vyráběnou a prodávanou mimo Izrael; naproti tomu produkci izraelského držitele licence není rozumné bojkotovat. Důvod? Výkonný ředitel pobočky „Ben & Jerry ́s Israel“ Avi Zinger totiž léta vystupuje proti antiizraelským kampaním hnutí BDS a odmítá výmysl, který přišel 18. 7. z mezinárodního ústředí firmy, podle něhož bude zakázán prodej zmrzliny „Ben & Jerry ́s“ Židům v Judeji, Samaří a v židovských čtvrtích východního Jeruzaléma (přesně tak je totiž myšleno ono rozhodnutí zašifrované do termínu „okupovaná palestinská území“).

Izraelská pobočka tedy bude fungovat „po staru“ (zmrzlina bude prodávána všem bez rozdílu, zda žijí na té či one straně „zelené linie“ (hranice stanovená příměřím mezi Izraelem a Jordánskem z roku 1949), a to po celou dobu platnosti licence pro Izrael, která vyprší na konci roku 2022.

Ayelet Šakedová při návštěvě továrny řekla, že vedení „Ben & Jerry ́s International“ se zachovalo servilně vůči teroristickým a antisemitským skupinám místo toho, aby se postavilo za držitele své licence v Izraeli. Proto je třeba bojovat proti americké „Ben & Jerry ́s“, nikoli proti její izraelské filiálce. Dodala: „Spolupracujeme s židovskými a evangelikálními skupinami, které v USA podporují Izrael, a vyzýváme je k bojkotu (tamní) zmrzliny „Ben & Jerry ́s“, dokud společnost nezmění svoji nehoráznou politiku.“ Ministryně slíbila, že vláda udělá vše pro to, aby dosáhla zrušení zmíněného zákazu prodeje zmrzliny v Judeji, Samaří a ve východním Jeruzalémě. „Máme rok a půl na to, abychom toto antisemitské rozhodnutí změnili.“

A právě onen termín, konec příštího roku, od kdy může zákaz prodeje zmrzliny v uvedené části Země izraelské začít reálně platit, vede k otázce, jaký to celé má vlastně smysl. A má smysl nad tím zeširoka přemýšlet? Nikoli – pouze se podle toho zařídit.

Tedy: Zmrzlinu vyráběnou v licenci v Izraeli a tam prodávanou nebojkotovat, zmrzlinu vyráběnou a prodávanou mimo Izrael naopak bojkotovat.

Nic z toho by nemuselo být, kdyby jistí byznysmeni své podnikání tak hloupě nepolitizovali.

Šakedová 2

Ministryně Šakedová ve výrobním závodě „Ben & Jerry ́s Israel v Beeru Tuvia.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek