Neviditelný pes

IZRAEL: Kandidátní listina jako provokace

31.3.2021

Zařadit před volbami na seznam kandidátů usvědčené teroristy jinak než jako provokaci chápat nelze. Je to plivnutí do tváře civilizovanému světu.

Pro něj platí (mělo by): Nelze bojovat proti terorismu a současně k takové nehoráznosti mlčet.

Jsou ale teroristé, kteří mají výjimku. Podmínkou je, aby to byli Arabové, přesněji palestinští Arabové. Někdy se jim nesprávně říká Palestinci, ale, jak víme, stokrát opakovaná lež se stane (falešnou) pravdou. A tak dnes palestinské Araby označují termínem Palestinci téměř všichni. Včetně nejvyšších politických představitelů židovského národa, jehož příslušníkům jdou militantní palestinští Arabové po krku. Jeden z paradoxů této pošetilé doby.

V sobotu 22. května 2021 se mají konat volby do zákonodárného sboru Palestinskoarabské autonomie (PA) – 132členné Legislativní rady. Posledním termínem pro odevzdání listin se jmény kandidátů je středa 31. března. Hamas tak již učinil. O některých kandidátech na jeho listině informuje web listu The Jerusalem Post („Hamas presents list of candidates for parliamentary election“/29. 3. 2021).

Asi by bylo přidáváním dalšího dřeva do hustého lesa kdybych připomněl, že Hamas je teroristická organizace, která v civilizovaném světě nejenže nemá ve veřejném prostoru morální právo na existenci – a už vůbec ne právo účasti na demokratických procesech, jejichž výsledkem je určení držitelů moci.

Je samozřejmě možné, že se teroristická organizace vzdá násilných praktik (teroru), přetransformuje se na politickou formaci a stane se součástí demokratických struktur. To ale není případ Hamasu.

Než se podíváme na některé teroristy na jeho volebním seznamu, zastavme se u lídra kandidátky. Khalil al Hayya, člen politického byra organizace. Zde přiblížím jeho uvažování, konkrétně z vyjádření na zasedání Legislativní rady v Pásmu Gazy (pouze se zákonodárci Pásma) z roku 2011. Podle jeho mínění by se Legislativní rada měla obrátit na OSN, aby uznala palestinský stát na celém území historické Palestiny, tj. také na území Izraele z hranic 1949-1967. Podle něj by měla Legislativní rada „apelovat na OSN, aby zrušila platnost subjektu, který na základě jejího rozhodnutí vznikl na území jiného“, čímž al Hayya jinými slovy řečeno volá po vymazání Izraele z politické mapy, přičemž tento nesmysl by měly udělat samy Spojené národy. Bude-li takový člověk ve volbách úspěšný, což je víc než jisté, o čem by s ním Izraelci (podle představ naivní části světa) měli jednat? O své vlastní likvidaci?

The Jerusalem Post jmenuje tyto teroristy na listině Hamasu:

  • Hassan Salameh ... jeden z velitelů teroristických Brigád Izz ad Dína al Kassáma, vojenského křídla Hamasu. Odsouzen v Izraeli za terorismus k několika doživotním trestům.
  • Nael Barghouti ... v roce 1978 odsouzen v Izraeli na doživotí za terorismus, přesto v roce 2011 propuštěn v rámci výměny vězňů (jeden z 1027 zločinců vyměněných za zajatého vojáka Gilada Šalita); v roce 2014 byl Barghouti znovu zatčen a vrácen do žaláře.
  • Jamal abu al Hayja ... zástupce Hamasu v samařském Džanínu a velitel tamní skupiny Brigád Izz ad Dína al Kassáma, odpykává si v Izraeli doživotní trest za terorismus.

Patří snad lidé s takovýmto profilem na kandidátku do zastupitelského sboru? Kdekoli jinde sotva, v PA samozřejmě ano. A co na to západní svět? Většinově mlčky přihlíží.

PROVOKATIVNÍ KANDIDÁTKA, PROVOKATIVNÍ SLOGAN

Nedosti na tom. Volebním sloganem Hamasu je „Jeruzalém nás spojuje“. Jak mu rozumět? Mluvčí Hamasu Fawzi Barhoum vysvětlil, o co jde. Heslo zdůrazňuje význam Jeruzaléma (rozumějme: pro Araby, aniž by byl respektován jeho neskonale větší význam pro Židy) a klade důraz na jeho osvobození města od sionistického nepřítele. A Barhoum dodává: „Slogan je potvrzením toho, že bez ohledu na izraelský komplot bude palestinský lid pokračovat ve svém boji a odporu až do osvobození Palestiny, Jeruzaléma a mešity Al Aksa.“

Taková je jedna ze zatím patnácti formací, které se hodlají zúčastnit voleb do zákonodárného sboru PA. Pro toho, kdo snad nepochopil: tato strana (Hamas) má ve svém programu likvidaci Státu Izrael. S tím programem jde do demokratických voleb, které nemusí, ale může vyhrát. Pakliže se tak stane, ptám se znovu jako výše: o čem by měl Izrael s takovýmto partnerem jednat? O své vlastní likvidaci?

Opravdu takzvaně propalestinsky orientovaná část západního světa nechápe, o co se tu hraje?

Převzato z blogu autora s jeho svolením.



zpět na článek