4.2.2023 | Svátek má Jarmila


IZRAEL: Jména únosců zveřejněna

28.6.2014

Už následující den po únosu tří mladých Izraelců poblíž Kfar Ecion před třemi týdny znala izraelská tajná služba totožnost únosců. Proto tvrdil Izrael od počátku, že za zmizením tří mladíků cestou ze školy domů vězí Hamás.

Únosci jsou Marvan Kavasmí, 29 let, a Amar Abú Aiša, 33 let, oba aktivisté Hamásu z okolí Hebronu, kteří již nejednou seděli v izraelském vězení. Oznámili to izraelští vojenští zpravodajové ve všech médiích s odvoláním na tajnou službu. Po Kavasmím i Abú Aišovi se od únosu pátrá v přesvědčení, že tak budou nalezeni i unesení mladíci.

Obě jména byla už více než před týdnem předána Palestinské samosprávě v Ramalláhu. Palestinská policie nato zatkla četné příslušníky rodin Kavasmího a Abú Aiši v Hebronu. Oba hledaní však dosud vypátráni nebyli.

Oba podezřelí při předchozích zatčeních přiznali, že byli naverbováni vojenským křídlem Hamásu Izzadín el-Kasám. Mezi bojovníky Hamásu však nepatří k „vedoucím postavám“, nanejvýš ke „třetí jakosti“. Neví se, jestli prošli zvláštním výcvikem, který jim umožnil skrýt se tak dobře, že je Izraelci ani přes mohutnou pátrací akci dosud nedokázali objevit.

Jeden vojenský zpravodaj vysvětlil, že únosci pravděpodobně vypnuli veškeré komunikační prostředky, jako jsou mobily. Proto také nebyly z jejich strany dosud oznámeny žádné podmínky pro vydání unesených, jelikož by mohlo usnadnit jejich lokalizaci. Zároveň však nejsou zcela odříznuti od světa. Docela určitě pečlivě sledují izraelská média. Proto podléhají izraelští novináři přísné cenzuře, aby únosci nezískali žádné informace o stavu pátrání.

Nezvyklé zveřejnění jmen podezřelých osob má vyvolat tlak na Palestinskou samosprávu i obyvatelstvo k nalezení zmizelých.

Ministerský předseda Benjamin Netanjahu se již ke zveřejnění jmen vyjádřil. Opětovně pochválil palestinského presidenta Mahmúda Abbáse ze jeho „důležitá slova“ v Saudské Arábii, kde Abbás únos odsoudil a uneseným přál brzký návrat k jejich rodinám. Netanjahu Abbáse vyzval, aby svému odmítnutí teroru dodal věrohodnost i tím, že zruší „dohodu o smíření“, uzavřenou s Hamásem.

© Ulrich W. Sahm
přeložil P. Mareš
www.wilberforce.cz