Neviditelný pes

IZRAEL: Jak to dělají?

2.8.2016

Jak to, že je tento stát úspěšný v boji proti „osamělým vlkům“?

(Překlad článku Andrewa Tobina „Israel has had success against ‘lone wolf’ terrorists — here’s how“)

Terorizmus „osamělých vlků“ v Evropě plní hlavní stránky novin po celém světě. Ale v Izraeli nejsou takovéto projevy naštvaných či problémových jedinců nic nového.

Již od října minulého roku snášejí Izraelci vlnu násilí, které je pácháno z větší části jednotlivými Palestinci bez podpory ze strany teroristických skupin. Tyto útoky jsou tak časté, že je někteří nazývají „intifádou osamělých vlků“.

IDF 1

Izraelští vojáci kontrolují palestinské dokumenty na kontrolním stanovišti Qalandia mezi městem Ramallah (na Západním břehu Jordánu) a Jeruzalémem. 1. červenec 2016. (Flash90)

Od konce června 2015 bylo podle údajů izraelské Hlavní bezpečnostní služby Šin Bet zabito 38 lidí a 298 jich bylo zraněno.

Avšak zdá se, že násilnosti slábnou, alespoň prozatím. V říjnu 2015, kdy vlna násilí propukla, proběhlo 620 útoků. Letos v červnu bylo provedeno jen 103 útoků, což je méně než vloni v září, kdy vlna útoků začala. (Aktuální stav na stránce Israel Has Been Terror Attack Free For... – pozn. redakce NP)

Většina útoků (cca 1500 z celkového počtu 2000) proběhla na Západním břehu, kde jsou za ochranu Izraelců zodpovědné složky IDF.

Zde je pět hlavních metod, které armáda používá pro omezení vlny násilí:

Izolujte teroristické skupiny

„Vlnu násilí můžeme nazývat intifádou osamělých vlků jen proto, že armáda izolovala jednotlivé teroristické skupiny,“ řekl tento týden novinářům vyšší důstojník IDF. Hovořil pod podmínkou zachování anonymity, což vyplývá z povahy jeho práce.

Shlomo Brom, armádní generál ve výslužbě a analytik izraelského Institutu pro národně bezpečnostní studie, k tomu dodal, že se izraelské armádě podařilo od posledního velkého palestinské povstání po roce 2000 z velké části zlikvidovat teroristické sítě podporované Hamásem a jinými teroristickými skupinami.

„Teroristické sítě jsou v podstatě rozprášeny a základním úkolem bezpečnostních sil je udržovat stávající stav,“ řekl.

To však neznamená, že by se teroristické skupiny přestaly snažit organizovat útoky proti Izraelcům. V posledních třech měsících se podařilo armádě zmařit desítky pokusů o útok jen ze strany Hamásu, které vojenští úředníci nazývají „starou válkou“ proti organizovanému teroru.

„Stále máme každodenní poznatky o tom, že se snaží najít lidi na Západním břehu, zaplatit je, dát jim zbraně, vybavit je výbušninami a přesvědčit je, aby stříleli židy,“ dodal Brom, „to se nezměnilo.“

Předpovídejte nepředpověditelné

Je vedena nová válka proti osamělým vlkům. Jejich útoky začaly minulý podzim v Jeruzalémě, kdy se Palestinci začali obávat židovského zásahu na Chrámové hoře. Ale ohnisko intifády osamělých vlků se brzy přesunulo do města Hebronu ležícího na Západním břehu, kde napadali vojáky i civilní obyvatelstvo, i do dalších částí Izraele.

Zhruba v té době, na konci minulého roku, začala armáda vyvářet systém, který by si měl umět poradit s novým nebezpečím, které se začalo objevovat. Cílem bylo předpovídat nepředpověditelné: Kdy se, například, nějaký palestinský mladík rozhodne popadnout nůž z maminčiny kuchyně a vydat se do ulic prolít izraelskou krev? Motivy tohoto jeho činu však mohou ležet na široké škále od nacionalismu až po rodinné problémy.

„Toto není jako s členy Hamásu nebo Islámského džihádu. Když přijdete do jejich domu týden před útokem, to dítě ještě neví, že se stane teroristou,“ říká vyšší důstojník. „To je ta největší výzva.“

Armáda vytvořila bezpečnostní systém založený na tom, co bylo známo o předchozích útočnících. Tento systém je soustavně vylepšován. V těchto dnech armádní analytici zadávají do systému ohromné množství zpravodajských informací. „Jedná se o kombinaci sociálních médií, lidské inteligence a datové inteligence,“ řekl vyšší důstojník, který však odmítl odpovědět na otázku o podrobnějším způsobu fungování tohoto systému. Řekl však, že systém vytváří jen malé množství poplachových zpráv o možných budoucích útocích.

„Jeden ze způsobů, jak zjistit, kdy má být vytvořen poplach, je analyzovat, jaké byly poslední činnosti, které určitá osoba udělala těsně před útokem,“ řekl důstojník. „Například když ho někdo navádí (například nenávistnou propagandou) a on si pak jde hned půjčit auto, například neregistrované, to pak vzbuzuje otázky.“

Reakce na poplašnou zprávu ze systému mohou být různé a zahrnují zadržení podezřelého, sledování jeho činnosti, snahu intervenovat přes jeho rodinu nebo vyslání vojáků do ohrožené oblasti. Když jsou útočníci zadrženi nebo zabiti bez toho, aby se jim podařilo spáchat krveprolití, budoucí útočníci si to budou více rozmýšlet.

„Četnost útoků se snižuje, protože jsou neefektivní a protože většina z nich selže,“ říká generál Brom z Institutu pro národně bezpečnostní studie. „Je zde jen omezené množství frustrovaných mladých lidí, kteří by byli ochotni zaplatit svým životem a nezískat za to nic. A tak je logické, že v průběhu času množství útoků klesá a klesá.“

Jděte po podněcovatelích

Podněcování k nenávisti a násilí se může dít osobně, přes tradiční media nebo přes sociální média. Hamás je zodpovědný za velký díl podněcování Palestinců proti Izraeli.

Vyšší důstojník k tomu dodává: „Vytvářejí myšlenkové konstrukce, kdy se oslovený cítí být pobouřen na nejvyšší míru, nebo podněcující myšlenky umísťují na web, kde mají velký vliv. Takže když vyřešíme většinu z nenávistných projevů Hamásu nebo když se nám podaří, aby se podněcování nedostalo do sociálních médií, máme také méně nenávisti mezi obyčejnými lidmi, kteří jen sdílejí nebo komentují tyto projevy nenávisti.“

Dostaňte nelegální zbraně z ulic

Podle vyššího důstojníka došlo v posledních několika letech bez ohledu na izraelskou ochranu hranice Západního břehu k „drastickému nárůstu“ výroby zbraní. Odhaduje se, že na Západním břehu existují stovky nelegálních výroben.

V posledních měsících provedla armáda proti těmto výrobcům tvrdý zákrok a zlikvidovala asi 20 míst, kde se podomácku vyráběly samopaly typu Carl Gustav, tzv. „Carlos“ (jedná se obdobu českého samopalu vz. 61 Škorpion). Tyto „Carlosy“ byly například použity minulý měsíc dvěma bratranci z Hebronu na telavivském tržišti Sarona, kde tito teroristé zabili 4 lidi a 16 jich postřelili.

„Jejich oblečení je stálo víc peněz než jejich zbraně ,“ říká důstojník o střelcích ze Sarony, kteří spáchali útok ve společenském obleku. „A naše logika je velmi jednoduchá... Jestliže si nebude moci každý pořídit zbraň za 2 000 šekelů (cca 12 000 Kč), cena půjde nahoru a oni budou muset vymýšlet další a složitější způsoby a setkávat se s větším množstvím lidí, aby si opatřili nelegální zbraň. Uvidíme méně útoků se zbraní, protože lidé budou dělat více chyb.“

IDF 2

Izraelští vojáci hlídají dům, kde byl 30.června 2016 pobodán a zabit 13letý Hallel Yaffa Ariel při teroristickém útoku na židovskou vesnici Kiryat Arba na Západním břehu. (Yonatan Sindel/Flash90)

Omezte činy ze msty

Současně s těmito kroky se armáda snaží minimalizovat dopady na palestinskou společnost. Začíná to tím, že se snaží útočníky a potenciální útočníky raději zatknout než zastřelit, říká důstojník.

Podle generála Broma se armáda také snaží omezit kolektivní tresty, jako je zadržování daní, které Izrael vybírá místo Palestinské samosprávy, nebo rušení povolení pro práci či pro návštěvu Izraele.

„Čím více oddělíte obyvatelstvo od pachatelů, tím lépe,“ říká.

Když armáda používá opatření s trestajícím efektem, jako je odmítnutí vydání těl palestinských útočníků zabitých během teroristických útoků, nebo ničení domů, kde útočníci bydleli, zaměřuje se na to, aby se to dotýkalo pouze těch, kdo útočníky podporují, říká Brom.

Plukovník Ido Mizrachi, velitel ženijního praporu Centrálního velitelství, který je odpovědný za Západní břeh, potvrdil v jiném rozhovoru, že ničení palestinských domů sice vede k nenávisti, ale že si myslí, že odstrašující účinek takovýchto opatření je větší. V zájmu zachování rovnováhy, dodal, jeho ženisté pracují rychle a používají techniky, které zajistí, aby okolní domy nebo dokonce sousedící byty nebyly poničeny.

Zatímco vyšší důstojník bagatelizoval spolupráci Palestinské samosprávy s Izraelem v otázkách bezpečnosti, generál Brom uvedl, že partnerství je jedním z hlavních faktorů, které umožňují armádě omezovat rozsáhlejší napětí mezi obyvatelstvem.

„Kdyby Palestinská autonomie přestala spolupracovat, ocitly by se Izraelské bezpečnostní síly v situaci, kdy by musely samy dělat činnost, kterou Palestinská samospráva dělá doposud,“ říká. „Problém je, že by to vedlo k většímu napětí s většinou obyvatelstva. A více napětí s většinou obyvatelstva znamená více motivace pro mládež, aby se stala členy teroristických skupin.“

Celkově armáda věří, že tato kombinace přístupů pomohla změnit smýšlení Palestinců na Západním břehu a pomáhá tak snižovat počet lidí ochotných riskovat své životy při útocích na Izraelce.

„Vidíme stále víc a víc lidí, kteří se sice nestávají proizraelskými či prosionistickými, ale kteří pochopili, že nic nezískají tímto stupňováním násilí, které je bolí ekonomicky, které nezlepšuje jejich životní podmínky a pomocí kterého se ani na národní úrovni nedá ničeho dosáhnout,“ říká vyšší důstojník Izraelských obranných sil.

Zdroj: Israel has had success against ‘lone wolf’ terrorists — here’s how

Přeložil Jan Hřebec

Andrew Tobin


zpět na článek