Neviditelný pes

IZRAEL: Hanebný paraguayský kotrmelec

10.9.2018

Mít velvyslanectví v Jeruzalémě vyžaduje jistou míru odvahy. Učiníte-li tak, stanete se terčem nenávistných útoků nemalé části tohoto bláznivého světa.

Proč bláznivého? Protože mít ambasádu ve městě, které není metropolí hostitelského státu, se považuje za normální. Naproti tomu přesunout ambasádu do hlavního města hostitelského státu je důvodem k nenávistným útokům. Jistě, netýká se to jakékoli země světa. Pravděpodobně pouze jediné – Izraele.

V Jeruzalémě mají velvyslanectví pouze tři země: USA, Guatemala a Paraguay. Američané otevřeli ambasádu letos 14. května, v dalších dnech po nich – obě v jeruzalémském Malha Technology Parku – Guatemala a Paraguay.

Poslední jmenovaná země ovšem připravila Izraelcům a jejich přátelům všude ve světě trpké zklamání. Stačil nástup nového prezidenta – a všechno je jinak.

Nevím, jak dalece sledují čtenáři těchto stránek paraguayskou politiku; pokud ne, tak jim přijdou k užitku následující informace.

Letos v dubnu, dvaadvacátého, se konaly v zemi všeobecné volby – do obou komor Kongresu a volba prezidenta. V té zvítězil Mario Abdo Benítez, kandidát pravicové konzervativní strany Colorado. Jejím členem byl i dosavadní prezident Horacio Cartez. Byl to on, kdo rozhodl, že paraguayské velvyslanectví se přestěhuje z Tel Avivu do Jeruzaléma – a 21. května za jeho osobní účasti k tomu došlo. Jeho hostitelem byl premiér Netanjahu, který nešetřil silnými slovy: „Nemáme lepší přátele, než jste vy.“

Leč, všeho do času.

Už v té době zvolený prezident Benítez ( jeho mandát začal až 15. srpna) se nechal slyšet, že přestěhování ambasády s ním nebylo konzultováno. Tato slova nevěstila nic dobrého.

Benítez se pak v polovině srpna ujal úřadu a na jeho inauguraci zastupoval Izrael jeruzalémský starosta Nir Barkat, zatímco Palestinskoarabskou autonomii její „ministr zahraničí“ Riyad al Maliki. Ten se v Asunciónu dozvěděl to, co se nyní stalo skutečností. Ba dokonce vychází postupně najevo, že politici Palestinskoarabské autonomie mají v té hanebnosti prsty.

O co jde?

Ve středu 5/9 večer přinesla izraelská média šokující zprávu: Paraguay přemístí své velvyslanectví v Izraeli z hlavního města Jeruzaléma zpět do Tel Avivu.

Po necelých čtyřech měsících. Je to políček Netanjahuovi, políček izraelskému státu. (Pro premiéra je to poučení, aby příště lépe vážil slova o tom, kdo je nejlepším přítelem Izraele.) Palestinští Arabové jsou štěstím bez sebe, Izraelci to právem vnímají jako podraz. Netanjahu nechal okamžitě zavřít ambasádu v paraguayském hlavním městě a povolal domů velvyslance Zeeva Harela.

Co je důvodem paraguayského kotrmelce? Tamní ministerstvo zahraničí vydalo oficiální prohlášení, v němž se praví, že status Jeruzaléma musí být řešen rozhovory mezi oběma stranami konfliktu a rámci toho, na čem se usnesly relevantní mezinárodní organizace, přičemž Paraguay je plně oddána míru a jako taková chce přispět k zintenzivnění regionálního a mezinárodního diplomatické úsilí vedoucího k dosažení spravedlivého, trvalého a komplexního míru na Blízkém východě – a proto považuje za vhodné obnovit sídlo svého velvyslanectví ve státě Izrael tam, kde se nacházelo předtím, tedy v Tel Avivu.

Logiku nemá toto diplomatické krasořečnění žádnou. Nynější ambasáda se nachází v západní části Jeruzaléma a i kdyby se stalo, že by východní část města připadla budoucímu státu palestinských Arabů (což by byla katastrofa a zde to uvádím jako odstrašující model řešení), západní část by tak jako tak zůstala hlavním městem Izraele – takže jaký smysl má stěhovat velvyslanectví do Tel Avivu a někdy příště zpět do Jeruzaléma? (Ledaže by Paraguayci předpokládali, že celý Jeruzalém, i jeho západní část, připadne budoucímu státu zřízenému Araby v Palestině, což je snem nemalého počtu z nich - tedy Arabů a nejen palestinských.)

Existuje ovšem ještě jedno vysvětlení. Jak jsem se dozvěděl na webu Barcelona Centre for International Affairs, je současný paraguayský prezident, který za zpětným stěhování zastupitelského úřadu do Tel Avivu stojí, potomkem arabských přistěhovalců (descendiente de immigrantes árabes). Izraelské zdroje upřesňují, že má původ libanonský.

Je tedy zřejmé, odkud vítr fouká. Krev je víc než voda – a proto si Benítez tak rozumí s blízkovýchodními Araby. A proto udělal na Izrael ten hanebný podraz. Nemám samozřejmě přímý důkaz, že tomu tak je, nicméně celé to takovým dojmem působí..

Ať tak či onak, jisté je jedno - není konzervativec jako konzervativec.

Stejskal.estranky.cz



zpět na článek