23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

IZRAEL: Fakta versus mýty

Operace Lité olovo započala 27. 12. 2008, trvala zhruba jeden měsíc. Šlo o odvetnou akci, která měla za cíl zamezit dalšímu odstřelování izraelského území z Pásma Gazy. Tisíce Izraelců žily v nepřetržitém strachu z neustálého raketového odstřelování, a proto se oblasti poblíž Gazy změnily v "města duchů", ve vylidněná území.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 3.10.2013 16:56

Výborné, kopretino :)))

Díky, není nad seriózní informace. Těch pokroucených z médií je až dost...

J. Marek 3.10.2013 15:41

Svoboda tisku

Svoboda tisku dle Reportérů bez hranic je lepší v Nigeru (43 místo) než v Itálii (67 místo).

Hi hi hi.

E. Sevrát 3.10.2013 16:35

Re: Svoboda tisku

Třeba je to tím,že v Nigeru nemají Berlusconiho.Musíte si nastudovat ta kriteria,kterým se ten žebříček řídí, než se začněte hihňat.Je pravda,že je tam řada překvapujících pořadí,ale právě z toho je vidět,že je to seriózní hodnocení,jistě nepřdpokládáte že Nigeru či Botswaně (40) a ostatním podobným zemim stálo za to uplácet novináře,nebo že ti novináři mají tyto země tak rádi.V tomto případě nemají novináři důvod na rozdíl od politiků lhát, jistě i ten novinář může mít své sympatie a antipatie,které se v jeho názoru promítnou,ale vzhledem k počtu stopadesáti jedinců z různých zemí,režimů atd. to nemůže mít zásadní vliv.

J. Marek 3.10.2013 17:48

Re: Svoboda tisku

Tomu sám nevěříte. Afganistán 128 místo, Indie 140 místo. Naprosto nevěrohodný žebříček.

P. Vaňura 3.10.2013 18:07

Podívejte se, co se stalo svého času u nás, když se

Vladimír Železný vymknul kontrole Pravdy a lásky. Neváhali obětovat 10 miliard ze státní kasy, aby se ho zbavili.

Proč se svého času NIKDE neobjevily fotografie hromadných hrobů povražděných civilistů, které naši američtí a jihovietnamší vojáci ve městě poté, co bylo měsíc v rukou komunistů.

Proto v objektivnost novinářů NEVĚŘÍM a těm našim už tuplem ne! 

P. Vaňura 3.10.2013 18:15

Znáte termín "Afrikanizace?"

To znamenalo, že bílí majitelé obchodů v afrických zemích byli připraveni o své obchody, které dostali černí. Přesně stejně, jako byli v rámci "arizace" o své obchody připraveni Židé v Německu.

Akorát reakce "novinářů" byly rozdílné.

L. Křivan 3.10.2013 16:48

Re: Svoboda tisku je v ČR mnohem větší než v Německu.

Zkuste přidat komentář k článku v novinách jako je třeba FAZ.  Pokud napíšete něco vzorně politicky korektního, tak se to objeví asi po dvou hodinách.  Po 17 hodině musít čekat až do druhého dne.  Pokud je váš výplod vzorně politicky korektní. Pokud ne, neobjeví se nikdy.

Tak co, jak je to s demokracií a svobodou tisku v EU ?  

P. Vaňura 3.10.2013 13:50

Ve skutečnosti jsou to VŽDY levicoví

salónní intelektuálové, kteří byli příčnou všeho zla od poliviny 20 století a je to tazáž rudozelená verběž, která ve své zločinné kampani pořád pokračuje,

Co jsou zač, ukázala i u nás televizdí debata, která u nás probíhala 11.9.2001. Všichni, kromě Ondřeje Neffa byli plni "úpochopení" pro teroristy!

L. Severa 3.10.2013 10:57

Skvěle shrnuto.

Bohužel se tato fakta od profesionálních novinářů nedovíme. A to platí nejen pro novináře. Domnívám se, že to není jenom antisemitismem, ale opatrností z obavy před fanatickým náboženstvím a také respektem ze zemí, které jsou dodavately nafty. Malá země, která nemá, krom duševního bohatství , co nabídnout je pro svět  nezajímavá. Vždyť  jsme to také poznali. Paní Lukešová nenechte se ve svých příspěvcích odradit ani často hulvátskými reakcemi . Zdravím Vás a opakuji Werichovo :“Kde je blb – tam je nebezpečno.“

E. Sevrát 3.10.2013 10:41

Článek by bylo lepší nazvat

Fakta a mýty dle Izraelských sdělovacích prostředků.Pouze z nich autorka článku (zdravím Kopretino) vychází.Vzhledem k tomu,že Izrael se nachází v žebříčku nejsvobodnějších médií dle Reportérů bez hranic na hezkém 112 místě z celého světa,čestné umístění hned za Bolivií,Katarem, tak je hodnověrnost jejich sdělovacích prostředků na úrovni těchto zemích a o tom si může každý udělat obrázek sám.ČR je na 16 místě před SRN,takže rozhodně důvěřuji daleko více našim sdělovacím prostředkům než zemín z poslední třetiny žebříčku.

H. Lukešová 3.10.2013 10:58

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Také Vás zdravím pane Sevráte. Já mám svůj názor, Vy máte svůj názor, byť je v některých věcech opačný, tak si Vás vážím za to, že jste slušný, ale to už jsem Vám psala vícekrát.

J. Rechnovský 3.10.2013 11:50

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Zajímalo by mne z jakých dat byl poskládán ten váš žebříček. Z mých osobních zkušeností je Israelská společnost svobodná a demokratická, byť značně poznamenaná neustálým napětím z konfliktu. Hebrejsky nevládnu, ale věřím, že ve svobodné společnosti prostě nemohou existovat celkově nesvobodná media. Navíc nic podobného jsem nikde nečetl ani neslyšel od lidí, kteří tam delší dobu působili...

Takže se přikláním spíše k možnosti, že jste buď naletěl nebo účelově lžete.

E. Sevrát 3.10.2013 13:11

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Že ten každoroční žebříček neznáte je váš problém,nikoliv má lež.A čemu věříte taky,taktéž vaše osobní zkušenosti - jaké,dovolená ? Tento žebříček je prestižní záležitost a třeba velký příznivec Izraele pan Zbyňek Petráček z LN ho považuje za seriózní a vyjádřil se velmi kladně k profesionalitě novinářů co ho sestavují - cca 150 . Chce to vice se zajímat,nespoléhat na názory kamarádů  a hlavně nenapadat někoho, když o tom nic nevím.

J. Rechnovský 3.10.2013 13:38

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Aha takže 150 novinářů se podrbe na hlavě a pak vyplní jakýsi dotazníček... A to se Vám zdá pro tak složitou a komplexní věc objektivní hodnocení?...

No nic. V Israeli jsem strávil 3 týdny na studijní cestě v r. 2006 (ano dovolená). JInak region dlouhodobě sleduji (historie i současnost). Mými zdroji jsou mj. Irena Kalhousová a Marek Čejka. Nepovažuji se kdovíjakého odborníka, ale trofnu si říci, že o tom přeci jen něco málo vím. A jak jste na tom Vy?

E. Sevrát 3.10.2013 14:05

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Opravdu těžko se dá diskutovat s někým kdo nezná základní informace o těch novinářích,kteří mnohdy riskují svůj život,aby přinesli informace z válečných konfliktů atd. a kterých si váží a nezpochybňuje je nikdo kvalifikovaný z novinářské obce.Takto se vyjádřit může pouze ignorant.Nevím co ve vašem pojetí znamená studijní cesta ?? co jste studoval ??.Nebo se jednalo o běžné turistické putování po Izraeli respektivě pouze tam kam je dovoleno turistům jezdit.Já jsem taky nebyl (podobně jako autorka článku) a ani se tam nechystám,nerad jezdím do zemí kde se nemohu svobodně pohybovat,kde jsou v ulicích vojáci,kde jsem vyslýchán na letišti apod.v roce 2004 mi to stačilo služebně v Alžírsku a není o co stát.Já se taky nepovažuji za odborníka a taktéž  region dlouhodobně sleduji,ale žádný oblíbený zdroj informací nemám.

H. Lukešová 3.10.2013 14:37

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Víte ti vojáci jsou v Izraeli na ulicích právě kvůli palestisnkoarabskému terorismu, ti vojáci tam nejsou jenom tak a věřte nebo ne, dobrovolně tam nejsou. Izraelci by se raději věnovali více běžným věcem, běžným radovánkám, kterých si užíváme my v Evropě a v Severní Americe.

E. Sevrát 3.10.2013 15:36

Re: Článek by bylo lepší nazvat

To chápu a vím.Ono v tom Alžíru je ten důvod podobný.Byl jsem tam když byla půlka letiště pod plachtovinou, protože jí teroristé odstřelili a celkem 6x jsem prošel při odletu bezpečnostním rámem + osobní prohlídka prohmatem u letadla,kompletní prohlídka příručního zavazadla a velké zavazadlo bylo naloženo, až po té co jsem ho zvedl a přihlásil se k němu.I když chápu důvody různých zemí k těmto opatřením nemám důvod je dobrovolně vyhledávat, za to mi to opravdu nestojí.Svět je veliký a relativně bezpečných zemí kde jsou krásné památky,příroda apod. taky.

J. Rechnovský 3.10.2013 14:49

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Bohužel o novinářích si nedělám žádné iluze. Israel jsem procestoval od severu k jihu. Byl jsem i na místech kam turisté moc nechodí. Mám na mysli třeba Golany, část Západního břehu nebo poušť Negev. Byl jsem tam jen pár dní po skončení války s Hisballáhem. I v tak napjaté době jsem se bez problémů dostal na horu Hermon, do Kiryiat Shmony nebo na dohled cvičících Merkav na tankovém poligonu v Negevu.

Má krátka cesta celkem splnila svůj účel. Viděl a pochopil jsem věci o kterých se nepíše v žádných knihách a neuvidíte je ani v reportážích v TV. Zkuste překonat svůj odpor a zajeďte si tam také.   

E. Sevrát 3.10.2013 15:42

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Já si o novinářích taky nedělám žádné iluze,ale ani o těch izraelských.Jinak věřím,že ta vaše cesta byla zajímavá a poučná,leč pro mě platí to co jsem napsal výše sl. Lukešové.

R. Langer 3.10.2013 12:07

Re: Článek by bylo lepší nazvat

... a na kterém místě v žebříčku se nachází třeba Palestina?

Č. Milota 3.10.2013 12:59

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Zkuste si to najít, není to až tak složité.

E. Sevrát 3.10.2013 13:13

Re: Článek by bylo lepší nazvat

146 místo,Rusko 148,stačí ?

R. Langer 3.10.2013 13:19

Re: Článek by bylo lepší nazvat

No vida, takže v tom regionu je Izrael zřejmě zemí s určitě větší svobodou tisku, než v těch okolních.

E. Sevrát 3.10.2013 13:30

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Já bych tolik nejásal,když je Katar o dvě místa před Izraelem a např. SAR o dvě místa za Izraelem tak to dokumentuje pouze to,že Izrael se řadí v tomto ohledu mezi země regionu kde je to se svobodou medií na štíru. Přoč bych tedy měl více věřit izraelským mediím než katarským,nebo emirátním.

J. Holič 3.10.2013 12:52

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Takže opět je třeba trochu vnést světlo do té demagogie. Předně je potřeba se podívat, jak se údaje v jednotlivých letech mění, což ukazuje, jak moc jsou tato hodnocení nepřesná. Tak například Severní Korea během jediného roku změnila hodnocení ze 141 bodů na cca 89, přitom je zřejmé, že se v SK nic zásadně pro tisk k lepšíu nezměnilo. Izrael se v posledních 5 letech pohyboval mezi 9 a 33 body, což odpovídá 46 - 112. místu. Takže ten váš text je dost na nic...

E. Sevrát 3.10.2013 13:23

Re: Článek by bylo lepší nazvat

O žádnou demagogii se nejedná.Vycházím z posledního žebříčku,který byl zveřejněn v květnu 2013,tedy vychází ze zkušeností novinářů z roku 2012.KLDR .je na předposledním místě 178,za ní je pouze již Eritrea.A pokud píšete,že Izrael se před lety umístil na 46 místě tak to znamená jenom jediné,že se situace v Izraeli v tomto ohledu výrazně zhoršila,v ČR taky,ale pouze o dvě místa

P. Krasny 3.10.2013 16:08

Re: Článek by bylo lepší nazvat

LOL, a zase Sesrát!

J. Vintr 3.10.2013 21:05

Re: Článek by bylo lepší nazvat

Nemusíte věřit Izraelské "propagandě", stačí použít vlastní mozek. Kdyby ti zlí Izraelci tak rádi a schválně vraždili ty hodné Palestince, tak by pár desítek nebo stovek mrtvych palestinských "civilistů" při nasazení nejlépe vyzbrojené armády na světě byl velice neadekvátní výsledek ...

B. Meissner 3.10.2013 10:30

odstřelovat území ?

Šlo o odvetnou akci, která měla za cíl zamezit dalšímu odstřelování izraelského území z Pásma Gazy.

Toto je druhá věta Vašeho článku. Místo slova "odstřelování" by tu mělo být "ostřelování". Ve Slovníku spisovné češtiny je uvedena definice: "ostřelovat" - střílet na někoho (něco) z dálky, na osobu, město. Snyper (snajpr) je česky ostřelovač, což je člověk, který střílí do dálky, kdy pravděpodobnost zásahu je menší než jednotková. Podle Slovníku "odstřel"  je střílení zvěře pro úlovek, uvolnění hornin či budov trhavinou, "odstřelit" znamená pak provést odstřel, osobu či zajíce zastřelit. Ve válce někoho odstřelit znamená popravit, zastřelit, tedy střelit s pravděpodobností zásahu blízkou či rovnou jedné, např. při popravě odsouzeného střelbou popravčí čety. Výraz "odstřelovat území" postrádá smyslu.     

L. Křivan 3.10.2013 11:25

Re: odstřelovat území ?

Já dávám přednost odstřelování terorisů před jejich odchytem. Odstřelený terorista je mrtvý terorista.

"..střelit s pravděpodobností zásahu blízkou či rovnou jedné.."  přesně tak !  Krásná definice ! Díky !