23.1.2022 | Svátek má Zdeněk


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Klepal 2.1.2011 11:57

K izraelské demokracii

I když je pravda, že míra demokracie je v Izraeli nepochybně na podstatně vyšší úrovni než v okolních zemích, neznamená to, že jde o skutečnou demokracii v obvyklém smyslu, jak ji chápeme v Evropě. Je tomu tak proto, že v Izraeli neplatí lidská práva nedělitelně pro všechny jeho obyvatele, na podporu této argumentace stačí uvést například etnicky a tedy rasisticky formulovaný zákon o návratu a praktickou izraelskou politiku etnické segregace. Jestliže se někdo na základě Kasavova případu domnívá, že izraelské soudnictví je zářným příkladem demokracie, když je odsouzen člověk, který zastával vysokou politickou funkci a zřejmě se opakovaně dopustil násilí na ženách, začne pochybovat, když uváží, že k objasňování jeho činů dochází až po více než deseti letech, kdy již sotva bylo možno zajistit hodnověrné materiální důkazy. Rovněž požadavek soudu, aby Kacav předložil důkazy o své (údajné) nevině, odporují základním principům soudního projednávání, protože takovou povinnost obžalovaný nemá, důkazní břemeno je pouze na straně žaloby. Vzpomeňme při této příležitosti na případ izraelského občana, který byl odsouzen za znásilnění izraelské občanky, která s ním souložila z vlastní iniciativy, a to jen proto, že využil v souladu s Listinou základních práv a svobod svého práva a před souloží se považoval etnicky za Žida a po souloži za Araba.

J. Heincl 1.1.2011 11:33

Nemá důkazy pro svou nevinu?

Příspěvek paní Zbavitelové  jsem slyšel na ČRo 6 a hned mě zarazila formulace, že bývalý prezident Kacav nemá důkazy pro svoji údajnou nevinu. Jestli takto argumentoval izraelský soud, tak to znamená, že tam platí presumpce viny, což je pro justici a zároveň pro občany Izraele tragické. Spíše však doufám, že se jedná jen o feministickou formulaci paní Zbavitelové, která tak v plné nahotě předvádí představu mnoha našich novinářů o právu a tudíž i o demokracii.

S. Netzer 1.1.2011 13:03

Re: Nemá důkazy pro svou nevinu?

Zásada in dubio pro reo by mohla v tomto případě platit jen tehdy, kdyby důkazy obou poškozených žen byly stejně nedostatečné.

J. Heincl 1.1.2011 13:48

Re: Nemá důkazy pro svou nevinu?

O zásadě in dubio pro reo jsem nediskutoval. Ta je snad zatím jasná. Mně jde to, že tvrzení paní Zbavitelové, že "Kacav nemá důkazy pro svou údajnou nevinu", je v rozporu se zásadou presumpce neviny. Obžalovaný může pouze vyvracet důkazy žaloby. Pokud bychom vzali doslova formulaci "důkazy pro svou nevinu", vrátili bychom se do dob inkvizičních soudů s čarodějnicemi, kdy žaloba nemusela dokazovat prakticky nic a bylo pouze na obžalovaných, aby přinesly důkazy o své nevině. Rozsudky podle toho samozřejmě vypadaly. Paní Zbavitelová dokonce říkala "pro svou údajnou nevinu". Slovo údajná pro mě znamená, že Kacav je pro ni vinen, před tím než rozsudek nabyl právní moci.

Mně osobně na bývalém prezidentu Kacavovi nijak nezáleží. Pokud se ukáže, že je vinen, ať ho potrestatjí. V opačném případě, ať ho osvobodí.

B. Rybák 1.1.2011 13:36

Re: Nemá důkazy pro svou nevinu?

Byl by to jen další příklad toho, jak si soudy, levicovým "tažením institucemi" v různých demokratických zemích (i např. v USA)obsazené, vyřizují své čistě politické účty.

S. Rehulka 1.1.2011 5:55

Je jisté....

...že ex-president Kacav je lump !

Lumpové se vyskytují ve společnosti židovské, křestanské i muslimské, ale Kacavovo odsouzení jen dokazuje, že stát Izrael je JEDINÁ opravdová demokracie na Středním Východě.

H. Lukešová 1.1.2011 10:16

Re: Je jisté....

Ano, to je.

J. Kovaříček 1.1.2011 1:18

dobře napsáno

Izrael jsem navštívil před mnoha lety, jel jsem tam jako obdivovatel Židů ale odjížděl jsem s pocity smíšenými. Je to složitá země a snažil jsem se Izraelce pochopit, více se mi však podařilo porozumět Palestincům. Nabyl jsem dojmu, že kdyby obě strany obrátily energii nenávisti v sílu vzájemného pochopení a respektu, mohly by v té zemi spokojeně žít. Nefandím  žádné z těch stran, fandím oběma, na obou stranách lze najít zarputilé teroristy, ale to nejsou většiny.

K případu Moše Kacava chci jen dodat, že jeho případné odsouzení v myslích soudných lidí reputaci Izraele nepoškodí, právě naopak. Pokud jsou podány nepochybné důkazy a spravedlnosti bude učiněno zadost, tak lze před nimi jen smeknout klobouk (některé osoby mohou smeknout burku) v úctě.

Souhlasím tedy s paní (či slečnou, co já vím!) Lukešovou. V tomto směru by Izrael měl být dobrým vzorem - v Čechách by bylo velmi vhodné vyčistit konečně už ten chlév.

H. Lukešová 1.1.2011 10:21

Re: dobře napsáno

Obdivuji židovský národ,což ale neznamená, že budu obdivovat vše na Izraeli. Izrael má své chyby, jako každý z nás. Jenomže já spíše více rozumím Izraelcům. Nám by se také nelíbilo, kdyby na nás Rakušáci pálili rakety, či posílali sebevražedné atentáty. Palestinci nechápou slovo džihád, džihád má pro muslimy význam především džihád v srdci, džihád slovem, zlepšovat sami sebe, být laskavý, teprve v posledním významu je džihád mečem. Palestinci vyznávají jen džihád MEČEM (neodsuzuji samosebou všechny), čímž se protiví pravidlům islámu.Islám v principu není teroristický ze své podstaty, ale někteří muslimové z něj dělají špatný myšlenkový směr.

H. Lukešová 1.1.2011 0:43

Chvála Izraeli,

Izrael dokázal, že je demokratický stát a že NIKDO (ani nejvyšší politik) nestojí nad zákonem. V určitých krajích, kde žena nemá hodnotu ani poloviny velblouda, by potrestání muže za znásilnění či jiného týrání nebylo možné. Kruté zacházení se praktikuje i v přistěhovaleckých ghetech, na které naše zákony nedosáhnou. A co si pamatuji, tak u nás Standa Gross, nevěstinec Šárky Grossové, Biolíh, pět na stole v českých, kakaový Kraus, zloději a darebáni (socanští politici) na ně spravedlnost nedosáhla.

Jinak vše krásné a hodně štěstí přeji všem lidem (pravičákům i levičákům) v novém roce, hodně zdraví a požehnání, pokoj a klid v duši. Šalom alejchem.

K. Kužel 1.1.2011 9:34

Re: Chvála Izraeli,

Velmi souhlasím s Vaším příspěvkem i s těmi pozdějšími (teď vidím p. Rehulku a Kovaříčka). Děkuji souhrnně vám všem, ale Vy máte přednost jednak jako dáma, ale hlavně jako první diskutérka Nového roku!!!

www.karelkuzel.cz

H. Lukešová 1.1.2011 10:14

Re: Chvála Izraeli,

I já s Vašimi názory souhlasím, pane Kuželi.

S. Netzer 1.1.2011 12:42

Re: Chvála Izraeli,

Že vysoce postavení politici nestojí nad zákonem je sice smutná, ale přesto útěcha, to máte pravdu, Kopretino. Jsem zvědavá jak dopadne proces s Olmertem.

Vzhledem k těmto okolnostem není divu, že současným nejoblíbeněnějším politikem je Avigdor Liebermann.