30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Heincl 1.1.2011 11:33

Nemá důkazy pro svou nevinu?

Příspěvek paní Zbavitelové  jsem slyšel na ČRo 6 a hned mě zarazila formulace, že bývalý prezident Kacav nemá důkazy pro svoji údajnou nevinu. Jestli takto argumentoval izraelský soud, tak to znamená, že tam platí presumpce viny, což je pro justici a zároveň pro občany Izraele tragické. Spíše však doufám, že se jedná jen o feministickou formulaci paní Zbavitelové, která tak v plné nahotě předvádí představu mnoha našich novinářů o právu a tudíž i o demokracii.

S. Netzer 1.1.2011 13:03

Re: Nemá důkazy pro svou nevinu?

Zásada in dubio pro reo by mohla v tomto případě platit jen tehdy, kdyby důkazy obou poškozených žen byly stejně nedostatečné.

J. Heincl 1.1.2011 13:48

Re: Nemá důkazy pro svou nevinu?

O zásadě in dubio pro reo jsem nediskutoval. Ta je snad zatím jasná. Mně jde to, že tvrzení paní Zbavitelové, že "Kacav nemá důkazy pro svou údajnou nevinu", je v rozporu se zásadou presumpce neviny. Obžalovaný může pouze vyvracet důkazy žaloby. Pokud bychom vzali doslova formulaci "důkazy pro svou nevinu", vrátili bychom se do dob inkvizičních soudů s čarodějnicemi, kdy žaloba nemusela dokazovat prakticky nic a bylo pouze na obžalovaných, aby přinesly důkazy o své nevině. Rozsudky podle toho samozřejmě vypadaly. Paní Zbavitelová dokonce říkala "pro svou údajnou nevinu". Slovo údajná pro mě znamená, že Kacav je pro ni vinen, před tím než rozsudek nabyl právní moci.

Mně osobně na bývalém prezidentu Kacavovi nijak nezáleží. Pokud se ukáže, že je vinen, ať ho potrestatjí. V opačném případě, ať ho osvobodí.

B. Rybák 1.1.2011 13:36

Re: Nemá důkazy pro svou nevinu?

Byl by to jen další příklad toho, jak si soudy, levicovým "tažením institucemi" v různých demokratických zemích (i např. v USA)obsazené, vyřizují své čistě politické účty.