Čtvrtek 19. června 2025, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

IZRAEL: Exministr v nesnázích

diskuse (0)

Je to stejné jako v české sněmovně. S tím rozdílem, že členové vlády sedí jinde. Řeč je o zasedacím pořádku v izraelském parlamentu.

Když ministr opustí vládu, opouští v zákonodárném sboru také „vládní lavici“ a mizí na křesle kdesi v plénu. V Praze jako v Jeruzalémě.

Totéž musel po své demisi řešit i odstoupivší izraelský ministr obrany Avigdor Lieberman. Píší o tom středeční (21/11) Times of Israel.

Zde malé vysvětlení. Izraelský parlament (Kneset – Shromáždění) má v plenární síni uspořádány stoly ve tvaru svícnu menora (viz foto níže), přičemž centrální „podkova“ je vyhrazena pro členy kabinetu. Vláda tedy nesedí čelem k poslancům, ale stejně jako oni buď čelem nebo bokem ke stolu předsedy Shromáždění a řečnickému pultu.

Když Lieberman jako ministr skončil a stal se z něj „prostý“ ctihodný zákonodárce, bylo mu vyčleněno místo v první řadě centrální skupiny stolů (paralelních s předsednickým), hned za vládní „podkovou“. Nastal ovšem problém. Byl usazen vedle lídra arabské frakce „Sjednocená kandidátka“ Aymana Odeha.

Na kraji řady seděla poslankyně Liebermanovy strany „Izrael náš domov“ Sofa Landverová, exministryně pro záležitosti imigrantů, vedle ní Lieberman – a po jeho levici Odeh. Mít takového souseda bylo ale pro exministra těžce stravitelné sousto.

Z jednoduchého důvodu. Když se letos Odeh angažoval v protivládních demonstracích, které kritizovaly izraelský zásah během provokací Arabů na pomezí Pásma Gazy a Izraele, nazval ho přímočarý Lieberman „teroristou, který patří i s celou svojí partají ne do parlamentu, ale do vězení“. (Odeh je nejen lídrem Společné kandidátky, ale také šéfem postkomunistické strany Hadaš, která je její součástí.)

A teď by měl sedět vedle něj? Pro Liebermana nepřijatelné. A tak začala hra „boj o židli“ (v angličtině „musical chairs“). Exministr požádal administraci sněmovny o změnu místa a to se mu podařilo. Vlastně to nebylo tak složité: Sofa Landverová, která nemá s Odehem takový problém, si přesedla, Lieberman se posunul na kraj řady a - vše je nyní v pořádku (brambory jsou v řádku).

I když ne tak docela. Někteří zákonodárci z levice, třeba Stav Shaffirová ze Sionistické unie, v tom spatřuje očividný a nebezpečný rasismus. Zapomínají ovšem na to, že Lieberman nechce sedět vedle toho člověka primárně kvůli tomu, že je Arab, ale proto, jaké postoje zastává, což je poněkud rozdíl.

Kneset

Aston Ondřej Neff
19. 6. 2025

Tým ministryně Decroix odvedl v krátké době dobrou práci.

Ohlas čtenářů
19. 6. 2025

V poslední době se s rčeními týkající se změny režimu roztrhl pytel.

Tomáš Vodvářka
19. 6. 2025

Pokrytectví současného světa je nabíledni.

Dokument
19. 6. 2025

Fakta nejen pro dnešní jednání Sněmovny.

přečetl Panikář
19. 6. 2025

Útok na Irenu Kalhousovou není první a asi ani poslední.

Karel Oliva
19. 6. 2025

„To udělali asi Turci. My holt jsme jim tu Bosnu a Hercegovinu neměli brát,“ komentuje titulní...

Aleš Vašíček
19. 6. 2025

Po více než čtvrt století výzkumu oznámili australští archeologové, že vrak s označením RI 2394 v...

Lidovky.cz
19. 6. 2025

Aby se přiblížily k naplnění postupových ambicí, musí české basketbalistky hned na úvod...

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Zloději se vloupali do chovu dobytka v Meklenbursku-Předním Pomořansku a ukradli z něj zamrazené...

Lidovky.cz, ČTK
19. 6. 2025

Klíčovým bodem programu nadcházejícího summitu NATO bude zasedání šéfů států a vlád členských zemí...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz