2.10.2023 | Svátek má Olívie, Oliver


Diskuse k článku

IZRAEL:Dva měsíce vlády: všechno špatně

Kabinet neřeší sílící palestinský terorismus ani vysoké životní náklady Izraelců, inflaci, pokles hodnoty šekelu a odliv investorů, a dokonce ani jaderný Írán, který už obohacuje uran na 84%. Absolutní prioritou vlády je dokončení reformy soudnictví, která má Nejvyššímu soudu odejmout pravomoc rušit legislativu schválenou parlamentem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Chvátal 13.3.2023 23:30

Rozhodně naštěstí nesvazuje.

Je pro mě osobně zajímavé, že radikální levice(Merec i levic.protiizraelští "aktivisté") a teď i někteří z pravice v Izraeli si shodně stěžují na rozsudky Nejvyššího soudu, že zrovna nerozhoduje v jejich prospěch.

R. Chvátal 13.3.2023 23:20

"Jistě Vám nemusím připomínat běsnění izraelské i světové levice v podobě krajně levicových izraelských nevládních Breaking the Silence B ́Tselem, jehož představitelé se podílejí na delegitimizaci Izraele, pokoušejí se žalovat izraelské vojáky u Mezinárodního soudu v Haagu"

Jsou tací i tací.

Reaguji na to, že podle vás NEEXISTUJÍ levic.přátelé Izraele a vám píši, že existují. Dala jste výborný příklad ohledně protiizraelské organizace "Breaking the Silence a B ́́́́Tselem.

A víte kdo např.válčí proti nim, například nejen arabská levicová bývalá moderátorka Lucy Ahariš aktivně pomáhá v boji proti těmto levic.extrémním organizacím a jejich lžím nejen v Izraeli, ale i na amer.univerzitách a nejen anglicky, ale i arabsky, což bývá u tamních arabských studentů doslova psychologický šok. Ale též kritizuje Bibiho, pokud si myslí, že z jejího pohledu dělá něco špatně.

Také ona je nepřítel? A jak poté se musí cítit, když jí v televizní debatě příznivci I.B.Gvira před několika lety řekli do očí, že jako Arabka by měla odejít do jiné arabské země.

A samozřejmě není sama. Levic.přátel má Izrael díky B-hu stále dost.

"Opravdový přítel Izraele Bibiho miluje a podporuje naprosto bez výhrad, jednoznačně, na sto procent..."

To už je fanatická a diktátorská rétorika v principu, kdo není na 100% se mnou, tak automaticky proti mně.

"Já jsem vždy podporovala Izrael a to i v době, kdy měl u moci levicové vlády."

To je od vás jistě chválihodné. Stejně jako např.ti bohatí amer.Židé, o kterých jsem vám psal předtím.

H. Lukešová 13.3.2023 22:59

Upsala jsem se... -Nejvyšší soud svazuje ruce izraelským vojákům-

H. Lukešová 13.3.2023 22:47

Soudní reforma svazuje ruce izraelským vojákům, bránícím Izrael proti palestinským teroristům. Nejvyšší soud mnohdy rozhoduje ve prospěch Arabů. Například během stažení Izraele z Gazy a některých severních měst v Samaří roku 2005 Nejvyšší soud zamítl všechny petice pravičáků proti tomuto stažení a naopak často schválil a schvaluje petice podané levičáky a Araby. Reforma, jak ji navrhuje ministr spravedlnosti Yariv Levin, je krok správným směrem.

L. Stejskal 13.3.2023 22:46

Pánové Ben Gvir a Smotrič jsou za ultrapravici označováni proto, protože stojí-li Bibi a obecně Likud vpravo, oba politici stojící napravo od něj se automaticky ocitnou na krajní pravici. Tomu ostatně odpovídají i některé jejich postoje. Jmenovitě Ben Gvir byl jednak odsouzen za podněcování k rasismu (2007), jednak se na krajní pravici, chcete-li mezi extrémisty, zařadil sám tím, že měl ve svém domě portrét židovského teroristy Barucha Goldsteina, který v Jeskyni patriarchů povraždil 29 modlících se muslimů (1994). Úcta k tomuto vrahovi příliš důvěry v politický úsudek Ben Gvira nevyvolává. Já mám doma vystaven portrét stávajícího izraelského prezidenta, dále obrázek národního hrdiny Jonathana Netanjahua a portrét Jicchaka Rabina (dar mé nizozemské sestřenice, který se neodmítá). Nicméně je pravda, že nezastávám krajně pravicové postoje.

R. Chvátal 13.3.2023 22:40

"Dle mého názoru se Izraelci nemají za co omlouvat, nikdo z nich. Izraelci mají právo bránit..."

A co má soudní reforma, popsaná na blogu pí.Zbavitelové s omluvou že se bráníme?

H. Lukešová 13.3.2023 22:37

Ti zrovna ne, ale těch "levicových přátel" Izraele moc není. Jistě Vám nemusím připomínat běsnění izraelské i světové levice v podobě krajně levicových izraelských nevládních Breaking the Silence B ́Tselem, jehož představitelé se podílejí na delegitimizaci Izraele, pokoušejí se žalovat izraelské vojáky u Mezinárodního soudu v Haagu, špiní Izrael nálepkami "aparteid", "fašistická mocnost" "koloniální projekt osadníků".... atd.

Co mají co přátelé Izraele tepat do Bibiho. Opravdový přítel Izraele ho miluje a podporuje naprosto bez výhrad, jednoznačně, na sto procent, a ne jen za podmínky, když jsou u moci ti a ti. Já jsem vždy podporovala Izrael a to i v době, kdy měl u moci levicové vlády.

R. Chvátal 13.3.2023 22:23

"upřímně si myslím, že levicoví přátelé Izraele neexistují..."

Asi vás překvapím, ale i levicový přátelé Izraele například slouží v naší IDF a i když třeba někteří bohatí amer.Židé nesnášejí Bibiho z jakýkoliv důvodů, stále každoročně posílají miliony dolarů pro Stát Izrael bez ohledu na to, kdo je zrovna u moci.

Ti jsou teda také jednoznačně nepřátele?

H. Lukešová 13.3.2023 20:39

-urážek-

Jinak ještě nechápu, proč mainstream označuje pány Ben-Gvira a Smotricha za ultrapravičáky nebo dokonce hůře za rasisty. Na vlastenectví, tradici a víře není nic krajně pravicového natožpak rasistického.

H. Lukešová 13.3.2023 20:25

Vážený pane Stejskale, pravdou je, že Židé v Judeji a Samaří čelí desítkám teroristických útoků každý den, naposledy, je to pár dní, co zemřela dvouletá izraelská holčička následkem palestinského automobilového útoků.

Jedná se o krutou válku mezi palestinskými teroristy, kteří chtějí jenom zabíjet a ničit a židovskými průkopníky, kteří staví krásná města a vesnice. Vážně si neumíte představit, jak krutému nepříteli Židé čelí.

Jsem pravicově orientovaná sionistka, opovrhuji těmi lidmi, kteří vrahy Židů podporují a upřímně si mýlím, že levicoví přátelé Izraele neexistují. Většina levičáků jsou pro-palestinskými antisemity.

Dle mého názoru se Izraelci nemají za co omlouvat, nikdo z nich. Izraelci mají právo bránit svou vlast a své životy proti krutému barbarství. Není důležité, co o Izraeli říkají antisemité, ale to, co Izraelci dělají, doufám, že dal budou budovat svou Zaslibenou zemi a nebudou dbát urážkam antisemitů všech barev.

L. Stejskal 13.3.2023 19:42

K DISKUSI (II)---Stejně tak nemohu přijmout hodnocení, že "obyvatelé palestinské vesnice Huwara nejsou nevinnými oběťmi, ale teroristy"; takovéto paušální hození všech do jednoho pytle bez náležitých důkazů považuji za naprosto nepřijatelné. Jedna věc je hanebná reakce některých obyvatel Huwary na teror proti Janivovým, jiná věc je označit všechny za teroristy. Ostatně i Smotričovo vyjádření o "vymazání Huwary" bylo naprosto nemoudré a nepřijatelné. On sám se za to pak určitým způsobem (tak nějak "po smotričovsku") omluvil čili zastávat se ho v této věci je neprozíravé. Navíc si myslím, že výzvy k vyvraždění palestinských politiků jsou něčím, co nemá ani v hodně svobodné diskusi co dělat. Rovněž návrhy typu "pokud se levičákům v Izraeli nelíbí, tak ať odtáhnou pryč, nejlépe do Bidenových USA" považuji za nepřijatelný extremismus. Izrael byl založen jako stát pro všechny Židy. Citát z Deklarace nezávislosti: "Stát Izrael bude otevřen židovským přistěhovalcům a všem příslušníkům národa rozprášeným po celém světě." Tak nedělejme z Izraele stát jenom pro některé Židy.--- Objevila se také čísla, kolik voličů dalo hlas vládním stranám. Bylo by fér dodat, že opoziční Ješ Atid obdržela 847 tisíc, Národní jednota 432 tisíc, Jisrael Beiteinu 213 tisíc, labouristé 175 tisíc - a to jsou jen strany židovské. Parlamentní arabské strany volilo 372 tisíc lidí. Koaliční strany zastoupené v Knesetu volilo 2,303 mil občanů, všechny opoziční 2,039 mil - dost na to, aby se o tak klíčové a dlouhodobé záležitosti jakou je justiční reforma vedla seriózní celonárodní debata. ---Doporučuji všímat si toho, co na izraelská témata píše zde v diskusi pan R. Chvátal. Už proto, že žije v Izraeli, je objektivní a jeho postřehy jsou proto velice cenné.

L. Stejskal 13.3.2023 19:38

K DISKUSI (I)---Pravda je, že izraelská vláda palestinský terorismus řeší, ne že ne. Dnes a denně probíhají v Judeji a Samaří pod vedením izraelské armády ve spolupráci s Pohraniční policií a vnitřní bezpečnostní službou Šin Bet protiteroristické operace, což by se ovšem dělo, i kdyby vládla v Jeruzalémě jakákoli jiná koalice. Je ale třeba přiznat: pokud někdo očekával, že poté, co "chlapci z ultrapravicových stran" (Ben Gvir a Smotrič) obdrželi významné posty na silových ministerstvech terror významně ustane, byl z takovéto iluze brzy vyveden.---Pravda ovšem je, že - mediálně viděno - agendě Netanjahuovy vlády a vládnoucí koalice v Knesetu dominuje soudní reforma. Ta obsahem i formou vyvolává masivní odpor jak v izraelské veřejnosti, tak v zahraničí, a to nejen u levicových přátel Izraele. (Já sám jsem pravicový podporovatel izraelského státu a mám v souvislosti s reformou řadu otazníků - to ale není námětem tohoto příspěvku.) Zásadně odmítám tvrzení, že všichni odpůrci reformy jsou levičáci, potažmo všichni protestující v Tel Avivu a jinde "anarchisté a teroristé".

J. Farda 13.3.2023 18:35

Asi si pane Ujře ve své averzi vůči Židům nejste vědom následků, které by rozpad Izraele měl pro celou Levantu, a následně i pro Evropu - takže pro Vás - líbějí vodpustit - platí Ježíšův výrok Blahoslavení chudí duchem ... :-(

J. Hrazdil 13.3.2023 18:11

Kdyz svepravny pribuzny daruje financni castku prislusnikovi rodiny za ucelem obhajoby je rozhodnuti soudu o "nezakonnem daru" prinejmensim podivne. Podle teto logiky by volici Bibiho nemeli platit dane z kterych je placena obzaloba.

V. Novak 13.3.2023 15:32

A má skutečně zákonodárnou - nebo jen "zákonobernou" moc? Podle článku to vypadá, že může zrušit zákon nebo některá jeho ustanovení, ač je schválil Parlament. Tedy totéž, co náš ÚS.

V. Novak 13.3.2023 15:28

A proč byste je nepřirovnávala? Jejich svět je taky mnohdy svobodnější než nás - uvázaných v zaměstnání, kde vyděláváme na jejich dafky.

Ovšem protestují proti označení "nepřizpůsobivý" - přizpůsobili se dokonale světu, který vysávají.

H. Lukešová 13.3.2023 15:11

Svět ultraortodoxních Židů je mnohdy svobodnější než těch liberálních. A charedim bych k některým našim méně přizpůsobivým spoluobčanům nepřirovnávala. *

Ze života ultraortodoxních Židů...

https://www.vlasta.cz/clanek/vl2-rozhovor-tuvia-tenenbom-muzi-kteri-se-nedivaji-na-zeny-20260525.html

V. Novak 13.3.2023 14:52

Aby vás neposlechli, neodtáhli a nepřenechali Izrael těm, kteří se umějí hlavně modlit, dělat děti a čerpat státní příspěvky.

Také máme u nás lidi,kteří se věnují hlavně čerpání dávek a výrobě dětí - jenom zatím ji není tolik, aby měli podstatný vliv na výsledky voleb...

I. Samson 13.3.2023 12:27

Ad: Izrael sa rozpadá. Vďaka Bohu.

Pánaboha by som nechal bokom. Židov si vybral ako národ, ktorý má trpieť, ak nebude dbať na zmluvu, ktorú s ním uzavrel. Stačí si prelistovať starozákonných prorokov, je to depresívne čítanie.

Prehnitý kapitalizmus sa tradične rozkladal už dlhé roky, lenže medzitým sa tu v Európe rozpadli všetky tri komunistické federácie, v ktorých proti vláde nikto neprotestoval.

Izrael nie je už euro-ázijská krajina, je to prosím štát na Strednom (ak chcete Blízkom) východe, obklopený tromi palestínsko-arabskými entitami. Tak trochu zjednodušene: palestínsko-arabským štátom Jordánsko, "Palestínskou autonómiou" v Arabmi kolonizovaných židovských územiach Judska a Samárie a egyptským pásmom Gazy.

Tak sa mi marí, že ak sa niečo "rozpadá", sú to tieto tri štáty, resp. pološtáty z milosti "božej", a to vďaka korupcii, ktorá sa tam netrestá, ale odmeňuje. Státisícové demonštrácie proti režimom v Jordánsku, PA alebo v Gaze som nezaregistroval.

Takže podľa autorky - pani Gity - to tam "nie je všetko ́špatné ́" ako je všetko ́špatné ́ v Izraeli?

R. Gramblička 13.3.2023 12:01

jo, to jsem si všiml. Stejně tak si všímám různé populisticko-ekonomické experimenty v ČR či v SR. Dělají je vesměs všude v EU i jinde ve světě

H. Lukešová 13.3.2023 11:52

Zabíjením palestinských politiků problém nevyřešíte, neb drtivá většina palestinských Arabů jsou teroristé, zabijete jednoho, nastoupí místo něho další. To byste musel vyvraždit všechny palestinské Araby a to přece nejde, řešením by bylo přimět palestinské teroristy k vystěhováním ze Země izraelské, nejlépe do Bidenových woke USA a woke západních evropských zemí, jedná se přece o lid, který západní wokeisté nade vše milují.

K. Křivan 13.3.2023 11:28

Jak to, že ti palošský politici ještě žijí ?

M. Valenta 13.3.2023 11:20

Oprava: s vaničkou

M. Valenta 13.3.2023 11:20

Oprava: s vaničkou

M. Valenta 13.3.2023 10:42

Ona paní Lukešová v zápalu spravedlivého boje celkem pravidelně vylévá z vaničkou i to ubohé děcko. Že to jejím dobře myšleným článkům nepomáhá je na bíledni.

M. Valenta 13.3.2023 10:35

Jak dopadl jeho populisticko-ekonomický experiment jste si jistě také všiml. Zatím ten inflační průšvih Orbán pomocí pro vládních médií (což jsou téměř všechny významné) a na něm závislého soudnictví zvládá. Z proruské rétoriky už lehce ubral. Uvidíme jak to ním dopadne.

A. Šír 13.3.2023 10:14

Jak je zde níže napsáno, Nejvyšší soud má zároveň soudní i zákonodárnou moc - což má být v demokracii z principu velmi ostře odděleno a vyváženo. U nás zákony tvoří parlament, nikoliv soud.

A. Šír 13.3.2023 10:09

To je všechno hezké, občané protestují proti vládě Netanjahua - jenže teprve on dokázal sestavit vládu, po několika opakovaných neúspěšných volbách, kdy občané volili tak, že nikdo nebyl schopný vládu sestavit. A s tím soudnictvím je to mnohem složitější, dejme tomu, že BN má nějaký osobní zájem, faktem je, že je to tak uspořádáno, že soudnictví získalo nekontrolovanou moc ve státě. Je potřeba si o tom někde něco přečíst. A krize? v existenční krizi je Izrael od 14. 5. 1948. Zatím přežil, a prosperuje.

R. Chvátal 13.3.2023 8:20

Co se týče "levicového" Nejvyššího soudu, ten například nedávno schválil nejdůležitější zákon o národním židovském Státě Izrael s jednou vlajkou a hymnou, poté, co radikálně levicový poslanci za Merec dali podnět k tomuto Nejvyššímu soudu k přezkoumání.

Toť s "levicovému" Nejvyššímu soudu.

R. Chvátal 13.3.2023 8:07

Nebojte, nerozpadá.