4.12.2021 | Svátek má Barbora


IZRAEL: Diskriminace je, když...

24.7.2020

Na mysli mám diskriminaci rasovou, a to v Izraeli. K tématu mě přivedl článek v sobotních (18/7) Lidových novinách s titulkem „Etiopští Židé chtějí rovná práva“.

Nepopírám, že v Izraeli existuje problém v soužití jedněch s druhými. Jde o společnost reálně „multikulturní“ - v tom smyslu, že skladba židovské populace je mimořádně pestrá. Důvod je historický: diaspora. Židům bylo odepřeno žít v jejich vlasti, Zemi izraelské. Do té se vracejí ze všech koutů světa a to s sebou přináší nejrozmanitější složitosti v rámci koexistence.

Problémy jsou v každé společnosti, ale to ještě neznamená, že jde o diskriminaci a už vůbec ne o diskriminaci jako vládní politiku. Vidíme to v ČR: žádná oficiální diskriminace Romů neexistuje a z principu ani existovat nesmí, co ale existuje, jsou problémy v soužití.

Podobně je tomu i v Izraeli.

Říkáme-li A, musíme dodat také B. Vracím se k otázce Židů z etiopské dispory, kteří mají to, čemu se říká černá kůže (to jenom pro ty, kdo se těmito věcmi podrobně nezabývají). Jsou diskriminováni? Tomuto termínu se vyhýbám: diskriminováni, totálně diskriminování byli Židé během vražedného režimu nacionálních socialistů v Německu a okupovaných zemích. O černých Židech, v našem případě Židovkách (či ženách ze smíšeného manželství), v Izraeli to takto paušálně říkat nelze.

Neboť:

- ministryní pro přistěhovalectví a absorpci imigrantů je Pnina Tamano-Šata- narozená v etiopské diaspoře;

- soutěž Miss Izraele vyhrála v roce 2013 Yityiš Titi Aynaw– narozená v etiopské diaspoře;

- v hudební soutěži Eurovize měla v roce 2020 reprezentovat (a v roce 2021 bude reprezentovat) Izrael Eden Alene– narozena v Jeruzalémě rodičům pocházejícím z etiopské diaspory.

A z jiné oblasti: Tobi Lovv Cohense narodila v Nigérii křesťanské matce a židovskému otci. Po přestěhování do Izraele nastoupila do armády a dnes má hodnost poručíka. Vadí její tmavá pleť? V žádném případě. (Je první „nigerijskou“ důstojnici izraelské armády.)

Věci je nutné vidět v souvislostech. Bývalého izraelského prezidenta Mošeho Katzava, odsouzeného za údajné sexuální delikty, sotva někdo přesvědčí, že Arabové jsou v jeho zemi oficiálně diskriminováni.

Proč?

- Předsedou senátu distriktního soudu v Tel Avivu, který Katzava uznal vinným a poslal za mříže, byl George Karra – izraelský Arab, dnes člen Nejvyššího soudu Státu Izrael;

- Členem tříčlenného senátu Nejvyššího soudu, který odmítl Katzavovo odvolání a potvrdil trest vězení, byl Salim Joubran – izraelský Arab, dnes v penzi.

Jinak řečeno: problémy v soužití, jednotlivé excesy (typu toho „floydovského“ v Minnesotě) ještě neznamenají, že v dané zemi existuje něco jako oficiální rasová diskriminace (bílých vůči černým, případně Židů vůči Arabům v Izraeli). Problémy jsou problémy a diskriminace je diskriminace.

Nechci radit, jen říkám, že tyto dva pojmy bychom měli rozlišovat.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.