14.12.2019 | Svátek má Lýdie


IZRAEL: Desátá Nobelova cena

6.10.2011

Ve středu 5. října po poledni jsme se dozvěděli, že Nobelovu cenu za chemii 2011 obdržel vědec z haifského Technionu. Daniel Shechtman byl oceněn za objev kvazikrystalů.

V Izraeli vyvolá nepochybně tato zpráva erupci radosti. Také proto, že je to za dobu existence židovského státu jubilejní desátá Nobelova cena.

Historicky prvním Izraelcem, příslušníkem národa Knihy, který obdržel toto prestižní ocenění, byl příznačně spisovatel. Za literaturu ji získal Šmuel Josef Agnon. Psal se rok 1966.

Pak následovalo trojí ocenění politické, což Nobelova cena za mír bezpochyby je. V osmasedmdesátém roce ji obdržel premiér Menachem Begin (za fungující mír s Egyptem), v roce 1994 společně později zavražděný premiér Jicchak Rabin a dnešní prezident Šimon Peres (za spíše nefungující mír s palestinskými Araby).

Pak už se ve Stockholmu střídali pouze izraelští vědci - chemici a ekonomové:

- v roce 2002 byl oceněn Daniel Kahneman (cena za ekonomii);

- v roce 2004 byli oceněni Avram Hershko a Aaron Ciechanover (oba získali cenu za chemii);

- v roce 2005 Rober Aumann (cena za ekonomii);

- před dvěma lety Ada E. Jonath (cena za chemii);

Pro pouhé srovnání připomeňme, že samostatná ČR ani Slovensko svého nositele Nobelovy ceny dosud nemá. Bývalé Československo se může pochlubit dvěma laureáty: vědcem Jaroslavem Heyrovským a spisovatelem Jaroslavem Seifertem.

Stejskal.estranky.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.