20.4.2024 | Svátek má Marcela


IZRAEL: Bylo odtajnění pravdy chybou?

23.3.2018

Tušilo se to od první chvíle, přesto přišlo přiznání až nyní. Ve středu 21/3 web izraelské armády zveřejnil informaci (obr. 1), že to bylo její letectvo, kdo v roce 2007 zlikvidoval syrský jaderný komplex Kibár u Deir Ez Zoru.

Jak na stránkách izraelských serverů uvedl velitel izraelského letectva gen. Norkin, bylo to jedno z nejdůležitějších rozhodnutí v sedmdesátileté historii Státu Izrael.

Ono se na to ale vždycky přijde později. Vzpomeňme na likvidaci podobného zařízení v Iráku v roce 1981. Šlo o jaderné zařízení Osirak, taktéž zničené izraelskými vzdušnými silami. Svět včetně Západu spustil tehdy hysterický povyk. Když ale o téměř deset let později Irák v rámci První války v Zálivu zaútočil desítkami raket Scud na Stát Izrael, všichni děkovali expremiéru Menachemu Beginovi, že se k eliminaci Osiraku rozhodl. Neboť díky tomuto rozhodnutí nenesly Scudy jadernou nálož.

Nejinak je tomu i dnes. Izrael zlikvidoval komplex Kibár ještě před vypuknutím syrské občanské války. Kdyby se čistě formalisticky řídil pravidlem, že na území cizího státu jsou jeho operace nepřípustné a Syřané by ve spolupráci se Severní Koreou a za sponzorství Íránu svůj vojenský jaderný program dokončili, vyvstala by před námi představa z nejděsivějších: co by bránilo tomu, aby se v totálně nepřehledné syrské občanské válce nedostal jaderný materiál do rukou Islámského státu, který tuto oblast před svou porážkou kontroloval (viz obr. 2)? Neběhá vám z toho mráz po zádech?

Přesto měl izraelský ministr obrany Avigdor Liberman, který z titulu své funkce informaci o likvidaci komplexu Kibár uvolnil, důvod svého rozhodnutí litovat. Došlo totiž k málo pochopitelné věci: k jisté řevnivosti mezi (ex)šéfy zpravodajských služeb a politiky o to, kdo má na této operaci větší zásluhu. V médiích se také objevily zprávy, jak se kdo během jednání bezpečnostního kabinetu tehdejší Olmerovy vlády k této věci stavěl, sám Liberman, který je toho času na návštěvě několika afrických zemích, použil výrazu „vlna vzájemných obvinění“ a podle serveru Jpost.com dokonce řekl:

I am sorry I gave permission to the censor to publicize the affair. (Lituji, že jsem dal vojenskému cenzorovi povolení tuto záležitost zveřejnit.)

Izraelská média uváději dva důvody, proč byla operace oficiálně odhalena. Jednak kvůli chystanému vydání memoárů expremiéra Ehuda Olmerta (nedávno propuštěného z žaláře, v němž pobýval kvůli korupci), který se v nich o akci údajně podrobně rozepisuje, jednak jako varování Íránu v souvislosti s jeho jadernými ambicemi. Poselství v tom druhém případě je zřejmé: Izrael nedovolí, aby jeho nepřátelé budovali zařízení, která pro něj znamenají smrtelnou hrozbu. Že to myslí vážně, dokazují akce Osirak 1981 a Kibár 2007.

Vraťme se ale k Libermanovi - ten má víc soudnosti a zdravého rozumu, než jsou někteří povrchní pozorovatelé izraelské scény, kteří v něm spatřují „ barového vyhazovače z Moldávie“, ochotni připustit. Liberman řekl – a je to volná interpretace jeho vyjádření - že při současných debatách (kolem zásluh ve věci akce Kibár) by se nemělo zapomínat na samotné piloty, kteří se operace zúčastnili, jakož i na anonymní zpravodajskou komunitu, která na tom, řečeno slovy českého premiéra – intenzivně makala.

A dodal: „Naléhavě všechny (zainteresované – LS) vyzývám, aby jednali zodpovědně. Dobrá pověst není v životě všechno.“

Osobní názor autora článku: To, co po odtajnění informace v kauze „Kibár“ nastalo, potvrzuje mé dávné přesvědčení, že čím méně se toho „vykecá“, tím bude Stát Izrael bezpečnější. A jeho bezpečí by mělo být, musí být, nejvyšším zájmem všech, komu na něm (Izraeli) skutečně záleží. Zájmem vysoce převyšujícím jakékoli osobní ambice či uznání zásluh a podobné malichernosti. Neboť opakem by byla cesta do pekel. Domnívám se, že diskutovat o tom či onom, analyzovat to či ono, co se týká bezpečnosti Státu by se mělo uvnitř zpravodajské a politické komunity, nikoli veřejně. Pamatujme, jak užitečná pro Izrael je nejistota okolního světa týkající se jeho jaderného programu.

Proto Libermanovu roztrpčení velice dobře rozumím. A věřím, že se z něj ti, kterých se týká, náležitě poučí.

***

Deir 1

obr. 1/ Web izraelské armády oznamuje 21. března 2018, že nukleární zařízení v oblasti města Deir Ez Zor (možný je i jiný přepis z arabštiny) zlikvidovalo její letectvo.

Deir 2

obr. 2/ Šipka na mapě ukazuje místo, kde se nacházel jaderný komplex Kibár. Severně od města Deir Ez Zor, na východním břehu Eufratu. V době rozmachu Islámského státu (světle hnědá barva) bylo toto území pod jeho kontrolou. (Zdroj: Web BBC/IHS Conflict Monitor)

Stejskal.estranky.cz