Neviditelný pes

IZRAEL: Blaze zemi, v níž vůdce jde příkladem

21.12.2020

Téma: Boj s koronavirem Také v Izraeli začali očkovat. Že půjde jako první spolu s ministrem zdravotnictví, to si vymínil premiér Netanjahu. Podle jeho vyjádření proto, aby šli příkladem.

Očkováni vakcínou firmy Pfizer byli 19. prosince v Šebově nemocnici v Ramat Ganu.

Netanjahu při živě přenášené akci použil upravený Armstrongův lunární výrok:

„Je to malá dávka pro člověka a obrovský krok ke zdraví nás všech.“

Premiérovi aplikoval injekci jeho osobní lékař Zvi Herman Berkowitz. Původně chtěl do levé ruky, ale Netanjahu, který je levák, ho požádal, ať mu píchne vakcínu do pravé paže.

Po něm přišel na řadu ministr zdravotnictví Yuli Edelstein, který připomněl, že téhož dne, 19. prosince, ale v roce 1984 začal v Sovětském svazu soudní proces kvůli jeho touze vystěhovat se do Izraele. Web Jpost.com tuto jeho vzpomínku doplnil Edelsteinovým citátem:

„Dnes, 19. prosince 2020, mám tu čest být ministrem zdravotnictví v izraelské vládě. Přátele, důvody k optimismu existují.“

Prezident Rivlin měl být očkován v neděli 20. 12. v jeruzalémské univerzitní nemocnici Hadassah. Skutečnost, že jako první jsou na řadě vysocí politici státu (i když nejen oni) není - znovu připomeňme - výrazem protekce, ale něčeho jiného. Politici chtějí veřejnost inspirovat, neboť podle dvou výzkumů o okamžité očkování zase takový zájem není.

Podle zjištění Haifské univerzity je ochotno nechat se hned očkovat 20,3 procent židovské populace a 16 procent Arabů. Podle průzkumu novin Yediot Ahronot je svolných k okamžitému očkování 24 procent obyvatel, zatímco 39 procent pravděpodobně také, ale chtějí injekci odložit na později. Čili váhají.

V zemi je nyní k dispozici 600 tisíc vakcín a do konce občanského roku 2020 budou přivezeny další miliony. Jde o dodávky od společnosti Pfizer, od dalších budou zajištěny v průběhu příštího roku (Moderna a AstraZeneca).

Výpočetní biolog Eran Segal z Weizmannova vědeckého institutu v Rechovotu podle webu Jpost.com uvedl, že pokud bude od začátku ledna 2021 nebo dříve aplikováno denně 50 tisíc dávek, projeví se to pozitivně na nemocnosti už v únoru. Tak optimistický není ale vládní zmocněnec pro koronavir (tzv. coronavirus czar) Nachman Aš, který podle serveru Times of Israel řekl, že první výsledky nebudou patrné dříve než za dva měsíce od zahájení imunizačního programu. „I když máme vakcínu, je nutné i nadále dodržovat restrikce. Běžte a nechte se očkovat, ale současně dodržujte předepsaná nařízení,“ dodal Aš.

Ať tak či onak, platí premiérova slova. O tom, že očkováním začíná budoucí návrat země do stavu, jaký v Izraeli existoval před covidem. „Pokud budou všichni spolupracovat, dodržovat pravidla a nechají se očkovat, dostaneme se z toho a můžeme být první zemí na světě, která z toho vybředne. Pojďme to udělat společně,“ uvedl Netanjahu.

Blaze zemi, která má vůdce, kteří jsou ochotni jít příkladem.

*****************************


Šel příkladem a nechal se proti covidu očkovat jako první. Předseda vlády Benjamin Netanjahu.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.zpět na článek