19.3.2024 | Svátek má Josef


IZRAEL: Aspekty války

13.5.2021

Izrael je ve válce. S terorem. Vyvolalo ji hnutí Hamas vládnoucí v Pásmu Gazy. Raketovou agresí. Od pondělí 10. května se raket počítají na stovky. Sedm jich bylo namířeno na Jeruzalém. Během svátečního Dne Jeruzaléma.

Neuvěřitelná troufalost. Vrchol drzosti. Provokace, která nemůže, nesmí zůstat a také nezůstává bez odpovědi.

Arabská mládež útočí v Jeruzalémě. Ramadán se stal příležitostí pro shromáždění násilníků. Slovy izraelského prezidenta, z Chrámové hory vytvořili zásobárnu zbraní. Většinou kamenů (důkaz zde).

Opovážlivost Hamasu šla tak daleko, že si dovolil adresovat Izraeli ultimátum. Když do stanoveného času v pondělí (10. 5.) večer izraelské bezpečnostní síly nevyklidí Chrámovou horu a čtvrť Sheikh Jarah ( obojí je nedílná součást hlavního města Státu Izrael), začnou raketové útoky.

Stalo se.

Je těžké představit si sebevědomý stát, který by si něco takového nechal líbit. Izraelská armáda odpovídá tvrdě. Je to její povinnost vůči obyvatelům vlastní země. Co si o tom myslí v zahraničí, nemůže hrát roli. Pravda je taková, že Izrael se brání útokům teroristů. Je nadbytečné zdůrazňovat, že nebýt raket z Pásma Gazy, nebylo by vojenských operací Izraele v Pásmu Gazy. Tak jednoduché to je. Kdo seje vítr, sklízí bouři.

Obejde se izraelská sebeobrana bez civilních obětí v Pásmu Gazy? Všichni bychom si to přáli, ale je to z logiky věci nesplnitelné. Lze nanejvýš usilovat o to, aby byly oběti minimalizovány. Právě proto se objevilo v úterý 11. 5. odpoledne varování, o němž informuje web Times of Israel (obr. 1):

Aspekty války 1

obr. 1/

Avichay Adraee, mluvčí izraelské armády, v prohlášení vydaném v arabštině varoval obyvatele Pásma Gazy, aby se nepohybovali v blízkosti míst patřících Hamasu: „Izraelské obranné síly zahajují v současné době rozsáhlé a mimořádné kolo vzdušných úderů na Pásmu Gazy. V zájmu vlastní bezpečnosti: Držte se dál od míst, kde má Hamas uložené zbraně.“

Zpráva z 20:01 hod. SELČ: Server listu Jerusalem Post hlásí, že na Izrael bylo z Pásma Gazy od pondělí vypáleno víc než 500 raket. Ve 20:29 informoval stejný server, že počet raket překročil 700. To jenom pro ilustraci, jak agrese eskaluje.

Ohrožena letecká doprava

Rakety teroristů mířily v úterý večer do oblasti Tel Avivu a centrálního Izraele. Východně od Tel Avivu se nachází mezinárodní Ben Gurionovo letiště. Server Arutz Ševa hlásil ve 20:18 SELČ, že bylo dočasně uzavřeno (obr. 2).

Aspekty války 2

obr. 2/

Zajímal jsem se o letecký provoz v oblasti v této kritické době. Zde jsou mé postřehy.

Čas 20:46 SELČ ... k Izraeli se blíží Boeing 737 z ukrajinského Kyjeva – cíl: Ben Gurionovo letiště. Z bezpečnostních důvodů mu není povoleno přistát, krouží nad Středozemním mořem (obr. 3).

Aspekty války 3

obr. 3/ Dráha letu ukrajinského stroje (červený symbol). Zdroj: Web Flightradar24.com.

Pak se ukrajinský stroj vydává k váeverozápadu a v 21:08 přistál v kyperské Larnace.

Mezitím se k Tel Avivu blíží od východu Boeing 737 letící z Dubaje. Zůstává ve vzduchu a krouží nad Samařím (obr. 4).

Aspekty války 4

obr. 4/ Zdroj: Web Flightradar24.com.

Ve stejné době přilétají od severozápadu Airbus A330 z Madridu a Airbus A321 z Kišiněva. Oba krouží nad mořem a zatím čekají. Po 21:00 je jim povoleno vletět nad izraelské území a na Ben Gurionově letišti přistát od severu – v pořadí nejprve stroj z Kišiněva (1 – přistál v 21:20), po něm letadlo z Madridu (2) a jako třetí boeing z Dubaje (3) - obr. 5.

Aspekty války 5

obr. 5/ Zdroj: Web Flightradar24.com.

I takovéto komplikace jsou součástí války s teroristy.

Ve 21:56 SELČ (stále 11. 5.) přinesl Times of Israel skvělou zprávu. Podle vyjádření náčelníka generálního štábu izraelské armády genpor. Aviho Kohaviho bylo v Pásmu Gazy bombardováno víc než 500 cílů a zlikvidovány desítky teroristů. Masivní vojenská kampaň bude pokračovat.

Chtěli válku, mají ji mít.

Sledoval jsem vývoj událostí v úterý 11. května průběžně celý den. Závěrem se podělím o jeden silný dojem. V Aškelonu zahynuly při útoku raket dvě ženy. Jednou z nich je Soumaya Santhoshová. Přijela jako ošetřovatelka z Indie a pečovala o starší ženu. Daleko od domova se stala obětí fanatické protiizraelské nenávisti. Ve městě, které je a bude izraelské a o němž Hamas ve svých prohlášeních mluví jako o městě okupovaném.

Teroristé v Pásmu Gazy jsou plní nenávisti a lži. To oni nesou morální odpovědnost za všechny nevinné lidi, kteří zahynou kvůli konfliktu jimi vyvolanému. A oni jsou také viníky smrti Soumaye Santhoshové.

Převzato z blogu autora s jeho svolením.