25.1.2021 | Svátek má Miloš


Diskuse k článku

IZRAEL: Anexe

Donald Trump zveřejnil koncem ledna mírový návrh řešení izraelsko-palestinského konfliktu, který předpokládá, že Palestinci by pro svůj stát získali 70 % Západního břehu Jordánu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Steiner 21.5.2020 22:16

Na rozdíl od Evropy Blízký Východ neměl nikdy historicky stálé hranice.

Území, které si nárokuji "Palestinci" bylo původně Jordánsko, v české literatuře "cisjordánsko", za řekou Jordán pak bylo "transjordánsko", současné Království Jordánské.

Syrie a Irák jsou uměle vytvořené útvary složené ze zcela neidentických historických území, hranice nerespektují nic.

V Evropě se hranice ustálily už na 7 desetiletí, na Blízkém Východě ten proces teprve probíhá. Islám prohrál několik válek proti Izraeli za sebou, stejně jako nacionální socialismus a fašismus. Důsledky se teprve formují.

J. Vosicky 24.5.2020 0:39

Zajimave jsou i historie hranic. Historicky nejstarsi hranice na svete ma Portugalsko. Nejstarsi vlajku sveta ma zase Dansko !

B. Máca 21.5.2020 21:50

A po anexi Golanských výšin Izraelem neštěkne ani pes.

B. Hamal 21.5.2020 18:30

Jak asi to bude vypadat až se původní obyvatelé USA, inspirováni okolnostmi vzniku Izraele, budou taky jednou vracet domú?

F. Houžňák 21.5.2020 21:07

Jako do Anglie, Německa, Francie, Skandinávie, Čech, Slovenska? To si dotyčné země holt nějak vyřeší. Ale zatím se k tomu nikdo nemá, spíš to jde opačným směrem.

V. Kučer 21.5.2020 18:03

Izrael potřebuje hájitelné hranice - citát, Michail Gorbačov.

T. Hraj 21.5.2020 17:15

Ta anexe měla být provedena hned po válce (kterékoli z nich), kdy to má logiku a návaznost. Problém s anexí dnes (bez ohledu na věcné argumenty pro i proti) je, že poruší status quo.

Neboli želeuo je třeba kout, dokud je žhavé.

L. Kolman 21.5.2020 17:43

Naprostý souhlas. Též zastávám názor, že Rusové měli celou východní Evropu anektovat hned po skončení WW2. Zvlášť když měli po vítězné válce tak dobře našlápnuto. Za své oběti by si to navíc zasloužili.

F. Houžňák 21.5.2020 21:08

Husák měl stejný názor. Souzníte.

J. Vintr 22.5.2020 0:03

Oni by to rusáci tenkrát také nepochybně rádi udělali. Nebýt Američanů, kteří, sabaky proklaté, nechali v Evropě spoustu vojáků, ze kterých měli bolševici respekt, protože dobře věděli, kdo ve skutečnosti vyhrál válku.

J. Kouk 21.5.2020 16:54

To neni jen agrese, to je genocida, protoze odsunuji palestynske obyvatele kterym zbori dum s tim,ze nemaji povoleni od Izraele... Rusko by melo zabrat cela uzemi, kde ziji rusky mluvici obyvatele s tim, ze nikomu dum nebori. U Rusu je to agrese, u Izeaele jen anexe. Sice palestince nemusim od te doby co zavrazdili iraelske sportovce a Izrael nemusim, co vrazdi iranske vedce, videl jsem video, jak izraelci vyzvali oakestinskou divku, aby vysypala na zem obsah tasky. Udelala to. Aby vyhrnula odev. Udelala to apak ji zastrelik izraelec. Za zadu, do hlavy. I Iran ma pravo na obranu, stejne jako Izrael, i kdyz ten vrazdi vic, nez nacisti na okupovanych uzemi. Pred par lety izraelsky policista pockal, az palestinsky inzebyr ktery se po 28 letech vratil do Palestiny, zajde na WC a tam ho beze svedku zastrelik. Z vojenske lode izraele zastrelili 7 z 12 deti hrajicich si na brehu fotbal.. o tom se u nas nepise...

H. Lukešová 21.5.2020 18:26

1) Neznáte význam slova genocida. Genocida totiž znamená vražda národa a přirovnávat činy Izraele k nacistické genocidě, je urážka Židů a obecně urážka pravdy a historie. Němečtí nacisté povraždili 2/3 evropských Židů, 1,5 milionu židovských dětí, tyto zlé skutky Izraelci tzv. Palestincům nedělají. Izraelci nepovraždili 2/3 tzv. Palestinců, nezavraždili 1,5 milionu palestinských dětí.

2) Kdy a kde Izraelci nějakému nevinnému Palestinci srovnali dům či ho někam odsunuli? Izraelci srovnají domy odsouzeným teroristům, např. těm co zavraždili izraelského studenta a vojáka Dvira Soreka (19), izraelskou dívku Rinu Shnerb (17), Izraelku Ori Ansbacher (17), Gala Keidana (19), rabína Ahiada Ettingera (47) a spousty dalších. O těchto vraždách se však z mediálního mainstreamu nikdy nedozvíme. Ten, kdo tady páchá genocidu jsou palestinští Arabové na Židech, jak ti Němci.

3) Írán se bohužel nebrání, ale snaží se o zničení Izraele, jednoznačnou agresi. Ajatoláh Khamenei přímo vyzýval ke konečnému řešení vůči Izraeli a ke zničení Jeruzaléma, ano napsal do tweetu "final solution", no jak ohavné.

4) A lodě, že zastřelily nějaké palestinské děti? Tak to je lež jako věž. Nic z toho se nestalo, jedná se o lež pallywoodu, která byla mnohokráte vyvrácena. K tomu masakru na pláži nikdy nedošlo. Stejně jak nedošlo k vraždě Muhammada al-Durraha. Rozhodně ho nezavraždili Izraelci.

I. Štípek 21.5.2020 13:22

To je zase sbírka proizraelských násilníků! Vy jste něco jako salónní marxisti! Jste salónní palestinobijci, od stolu, od PC, to se to křičí, že? Trump měl skvělou myšlenku, ale Netanjahu, dokud tam bude, tak bude stejně nemilosrdný a brutální jako ti židovští překupníci, co na Rusi opíjeli mužiky a skupovali od nich úrodu ještě dřív než bylo zaseto. Styďte se.

H. Lukešová 21.5.2020 13:34

No a vy jste zběsilý antisemita. Obviňovat Židy, že kradli Rusům úrodu a že je opijeli, tak za tyto výroky byste se měl stydět vy. Vykrikujete něco o bijcich, přitom jste sám bijec, židobijec. Nesudte prosím podle sebe jiné lidi.

I. Štípek 21.5.2020 13:40

Solženicyn.

H. Lukešová 21.5.2020 13:58

Solženicyn vztah k Židům videl pouze příznakem rusko-židovského nepřátelství, vinu za veškeré zlo v Rusku shazoval na Židy...

J. Kanioková 21.5.2020 14:36

Bolí paranoia ?

O. Mayer 21.5.2020 12:09

.mě naopak ta plánovaná anexe přijde jako celkem dobrý nápad. Jednak v podstatě jen formálně potvrzuje status quo- ten zabíraný kus území je pod kompletní izraelskou kontrolou+ administrací a co jsem si všiml, arabského obyvatelstva je tam opravdu pomálu (ona většina toho území, mimo vlastní údolí Jordánu je v podstatě jen poušť . A taky bych řekl, že ač to nikdy nahlas nevysloví, ti kterých se to bude týkat si nakonec oddychnou (ono je určitě veselejší být třeba i druhořadým občanem relativně bohatého státu s fungující bezpečností a zákony, než pseudoobčanem gangstersko-teroristické entity)A pak, až se to stane, z velkých uzemních problemů zbyde v podstatě už jen otázka anexe 3 velkých aglomerací (Ariel, Ma ́ale Adumin a Eccion, kterých se Izrael určitě nikdy nevzdá) a bude dosaženo toho nejracionálnějšího a asi jediného nakonec oběma stranami akceptovatelného kompromisu. Taky Palestince je holt asi nutno postavit před hotovou věc, protože dohodnout se s nimi evidentně nelze.

J. Kouk 21.5.2020 16:59

To neni pravda. Pouze vojensky jsou pod kontrolou. Vystaveli izraelskou vesnici, ktera byla mezi dvema palestincu a udelali primku mezi touto vesnici a dalsimi izraelskymi a ty dve vesnice jsou tudiz jako by na strane izraele. Takto tam chodi... Genocida, jinak to nejde nazvat..

H. Lukešová 21.5.2020 17:48

Ani neznáte význam slova "genocida"...Genocida znamená vražda národa, Židé Araby nevraždí, naopak i arabského obyvatelstva přibývá, takže zkrátka lžete jak pallywood.

Izraelci pouze brání své území a sami sebe, je v pořádku, že se nechtějí nechat vyvraždit.

M. Hanko 21.5.2020 12:02

Jak mám rozumět větě "... navždy znemožní vznik samostatné Palestiny"? V Palestině už přece existují přinejmenším dva samostatné státy, Izrael a Jordánsko.

Možná se spíš mělo říct "zabrání vzniku DALŠÍHO ARABSKÉHO státu na území bývalé Palestiny".

No a to je nějaké neštěstí?

M. Frank 21.5.2020 11:35

Izrael měl již dávno zabrat celou Palestinu, je to historicky jejich území. Ta verbež, co si říká palestinci jsou ve skutečnosti směsicí různých národností vyhnaných ze svých původních zemí, nikdo je nechce zpět, protože jsou k ničemu.

M. Krátký 21.5.2020 11:44

a navazuji na poslední vaší větu - úplně stejně jako naši barevní "romové" - na dvě věci na nic a na houno !!!

H. Lukešová 21.5.2020 11:33

"Palestina podle Abbáse vypoví dohody s Izraelem a USA", píše titulek Psí stručně.

Vážně? O žádnou pohromu se nejedná, copak někdy "palestinští" politici dodržovali nějaké dohody? Vždyť Oselské mírové dohody ani neschválili ve svém parlamentu. Neustále podněcují k terorismu, platí renty odsouzeným teroristům a jejich rodinám. Už aby se nefunkční moloch zvaný "Palestinská samospráva" rozpadl, stejně je k ničemu, zkorumpovaná, vyzývá k násilí a terorismu, najde-li se nějaký slušný palestinský Arab, který by chtěl žít v míru s Židy, tak ho prohlásí za zrádce a nechá zlikvidovat.

Situace přes Oselskými "mírovými" dohodami byla jiná. Židé i Arabové se společně stýkali, bavili se, jedli spolu, ale teď? Na území Judeje a Samaří jsou výstražné červené tabule, která zapovídají Izraelcům vstup na území, kde žijí většinově Arabové. Tam je totiž izraelská armáda není schopna ochránit. Praktikuje-li někdo aparteid a rasismus, Izraelci to nejsou. Jsou to tzv. "Palestinci", kteří nechtějí mezi sebou jediného Izraelce. V Izraeli takové červené cedule, upozorňující Araby, že jsou na daných lokalitách nežádoucí neexistují. Arabové mohou žít v klidu mezi většinovými Židy, zatímco Židé v klidu mezi většinovými Araby žít nemohou.

Chtít po Izraeli, aby neuplatňoval suverenitu či dokonce vyklidil osady je veskrze rasistické a antisemitské. Jak někdo může chtít zakazovat Izraelcům, kde mají žít? Ti neomarxisté jsou jako nacisté, ti také zakazovali Židům žít v jednotlivých městech, státech.

Je nutné si zapamatovat, že Izraelci žijí v Zemi Izraelské právem, ne z milosti, je to jejich zem a nikdo, ani nějaký muslim, ani nějaký eurobolševik z Brusele nemají právo říkat Izraelcům, kde smějí či nesmějí žít. Hlavní židovský pozdrav na konci roku je "Příští rok v Jeruzalémě", na v Paříži, Londýně, Moskvě či v Brooklynu,ale v Jeruzalémě, nikde jinde.

O. Mayer 21.5.2020 12:20

.. s těmi cedulemi máte pravdu. Ještě začátkem 90 let jsem normálně volně jezdil po celém West-banku v půjčeném autě s izraelskou značkou a absolutně nikdo si nás nevšímal ( tedy možná s vyjímkou situace, když jsme omylem vjeli do hustě zalidněné náměstí v Ramalláhu, kde jsme vzbudili určitou krátkou pozornost okounějícího obyvatelstva. Naopak minulý rok, kdy jsem se tam po dlouhé době znovu objevil, aby člověk furt řešil kam smí a kam ne a i při prostém průjezdu údolím Jordánu na jih k Mrtvému moři není jednomu úplně nejlíp po těle (a do Jericha se nesmí vject, právě kvůli této ceduli, vůbec)

H. Lukešová 21.5.2020 12:31

Ano, to jsem napsala, píši z vlastní osobní zkušenosti. Projela jsem Izraelem a poté Betlémem, Jerichem a Hebronem. Dnes v Judeji a Samaří smíte jet právě akorát do Betléma (Chrám narození Páně) ,Jericha a Hebronu do synagogy a mešity Jeskyně patriarchů Abrahama, Izáka a Jákoba. Prvotně tam byla synagoga, ale muslimové si přivlastňují všechny židovské a křesťanské památky, tak si tam postavili i mešitu. Jinak kdyby kdokoli chtěl projíždět celým autonomním územím, tak riskuje život, ti tzv. Palestinci by ho zavraždili, protože by ho měli za Žida. Jo to byste musel ze sebe udělat propalestinského ultralevičáka, nosit "palestinský" arafatovský šátek a vyřvávat jak milujete "Palestince" a nenávidíte všechny Židy.

Izraelci by si měli vzít své území zpět, vykašlat se na nějaké dohody s tzv. Palestinci, kteří je stejně nikdy nedodržovali a dodržovat nebudou a nastolit pořádek a klid.

J. Vintr 21.5.2020 9:11

Palestinci i vlastní stát evidentně vůbec nestojí. Kdyby ho chtěli mít, tak to mohli udělat kdykoliv během posledních dvaasedmdesáti let. Zhoršení vztahů s okolními arabskými zeměmi se asi Izrael také nemusí obávat. Ty výhrůžky jsou jen planá gesta. Ve skutečnosti nikomu na těch palestincich vůbec nezáleží. A Palestinci dělají bordel za všech okolností, takže se v tomto ohledu také nic mimořádného nestane.

K. Křivan 21.5.2020 8:19

Je to židovské üzemí už víc jak 3 tisíce let ? Je !!! Okupovali ho arabáči v 7.století ? Okupovali. Dostali před půl stoletím na prrr..l ? Dostali. Tak teď půjdou okupanti konečně do (_!_) !!!

O co tedy jde ? Kdo začal válku a prohrál ji, ten platí územím. Německo by mohlo vyprávět.

I. Schlägel 21.5.2020 9:08

Multikulturní obhájce práv palestinského proletariátu by Vás nechal zavřít, kdyby to dokázal zařídit. Styďte se!

J. Kanioková 21.5.2020 14:35

Chichichi :)