9.3.2021 | Svátek má Františka


Diskuse k článku

IZRAEL: Anexe

Donald Trump zveřejnil koncem ledna mírový návrh řešení izraelsko-palestinského konfliktu, který předpokládá, že Palestinci by pro svůj stát získali 70 % Západního břehu Jordánu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vosicky 24.5.2020 0:39

Zajimave jsou i historie hranic. Historicky nejstarsi hranice na svete ma Portugalsko. Nejstarsi vlajku sveta ma zase Dansko !

J. Vintr 22.5.2020 0:03

Oni by to rusáci tenkrát také nepochybně rádi udělali. Nebýt Američanů, kteří, sabaky proklaté, nechali v Evropě spoustu vojáků, ze kterých měli bolševici respekt, protože dobře věděli, kdo ve skutečnosti vyhrál válku.

M. Steiner 21.5.2020 22:16

Na rozdíl od Evropy Blízký Východ neměl nikdy historicky stálé hranice.

Území, které si nárokuji "Palestinci" bylo původně Jordánsko, v české literatuře "cisjordánsko", za řekou Jordán pak bylo "transjordánsko", současné Království Jordánské.

Syrie a Irák jsou uměle vytvořené útvary složené ze zcela neidentických historických území, hranice nerespektují nic.

V Evropě se hranice ustálily už na 7 desetiletí, na Blízkém Východě ten proces teprve probíhá. Islám prohrál několik válek proti Izraeli za sebou, stejně jako nacionální socialismus a fašismus. Důsledky se teprve formují.

B. Máca 21.5.2020 21:50

A po anexi Golanských výšin Izraelem neštěkne ani pes.

F. Houžňák 21.5.2020 21:08

Husák měl stejný názor. Souzníte.

F. Houžňák 21.5.2020 21:07

Jako do Anglie, Německa, Francie, Skandinávie, Čech, Slovenska? To si dotyčné země holt nějak vyřeší. Ale zatím se k tomu nikdo nemá, spíš to jde opačným směrem.

B. Hamal 21.5.2020 18:30

Jak asi to bude vypadat až se původní obyvatelé USA, inspirováni okolnostmi vzniku Izraele, budou taky jednou vracet domú?

H. Lukešová 21.5.2020 18:26

1) Neznáte význam slova genocida. Genocida totiž znamená vražda národa a přirovnávat činy Izraele k nacistické genocidě, je urážka Židů a obecně urážka pravdy a historie. Němečtí nacisté povraždili 2/3 evropských Židů, 1,5 milionu židovských dětí, tyto zlé skutky Izraelci tzv. Palestincům nedělají. Izraelci nepovraždili 2/3 tzv. Palestinců, nezavraždili 1,5 milionu palestinských dětí.

2) Kdy a kde Izraelci nějakému nevinnému Palestinci srovnali dům či ho někam odsunuli? Izraelci srovnají domy odsouzeným teroristům, např. těm co zavraždili izraelského studenta a vojáka Dvira Soreka (19), izraelskou dívku Rinu Shnerb (17), Izraelku Ori Ansbacher (17), Gala Keidana (19), rabína Ahiada Ettingera (47) a spousty dalších. O těchto vraždách se však z mediálního mainstreamu nikdy nedozvíme. Ten, kdo tady páchá genocidu jsou palestinští Arabové na Židech, jak ti Němci.

3) Írán se bohužel nebrání, ale snaží se o zničení Izraele, jednoznačnou agresi. Ajatoláh Khamenei přímo vyzýval ke konečnému řešení vůči Izraeli a ke zničení Jeruzaléma, ano napsal do tweetu "final solution", no jak ohavné.

4) A lodě, že zastřelily nějaké palestinské děti? Tak to je lež jako věž. Nic z toho se nestalo, jedná se o lež pallywoodu, která byla mnohokráte vyvrácena. K tomu masakru na pláži nikdy nedošlo. Stejně jak nedošlo k vraždě Muhammada al-Durraha. Rozhodně ho nezavraždili Izraelci.

J. Pokoutný 21.5.2020 18:22

Filištínští nemají s Araby nic společného, leda tak, že dali území název. Ještě ve 13.stol. bylo dle archeologů území na Z od Jordánu křesťanské, s opevněnými židovskými osadami poblíž Jordánu. "Palestinci" jsou dítka nacisty Velkého muftího Jeruzalémského (a ještě v 30. letech se považovali za Jižní Syřany).

V. Kučer 21.5.2020 18:03

Izrael potřebuje hájitelné hranice - citát, Michail Gorbačov.

H. Lukešová 21.5.2020 17:48

Ani neznáte význam slova "genocida"...Genocida znamená vražda národa, Židé Araby nevraždí, naopak i arabského obyvatelstva přibývá, takže zkrátka lžete jak pallywood.

Izraelci pouze brání své území a sami sebe, je v pořádku, že se nechtějí nechat vyvraždit.

H. Lukešová 21.5.2020 17:44

Do velkých problémů by se Židé dostali, kdyby vznikl Palestinský stát, teroristická entita na půdě Eretz Yisrael, mysogynní, homofobní, antisemitská a antikřesťanská. Není nic špatného na tom uplatnit suverenitu nad židovskými komunitami v Judeji a Samaří. Stát Izrael ochrání silná armáda a ryzí odhodlání k zalidňování a zvelebování své země.

L. Kolman 21.5.2020 17:43

Naprostý souhlas. Též zastávám názor, že Rusové měli celou východní Evropu anektovat hned po skončení WW2. Zvlášť když měli po vítězné válce tak dobře našlápnuto. Za své oběti by si to navíc zasloužili.

T. Hraj 21.5.2020 17:15

Ta anexe měla být provedena hned po válce (kterékoli z nich), kdy to má logiku a návaznost. Problém s anexí dnes (bez ohledu na věcné argumenty pro i proti) je, že poruší status quo.

Neboli želeuo je třeba kout, dokud je žhavé.

I. Mertl 21.5.2020 17:10

Třeba, ale historická věda nemá na původ i osud Pelištejců jednoznačnou odpověď. I kdybych se mýlil, je nezvratné, že Židi i Arabové jsou Semiti, historicky, jazykově i geneticky blízké národy. Ano, Židi mají nesporně starší a důstojnější historii i současnost, ale ani to neřeší otázku nároků na sporné území. Podstatné je, že bez určité dohody obou stran není problém Izraele či moderní Palestiny řešitelný, přičemž násilné řešení nutně časem povede ke zničení židovského státu. Historie není spravedlivá. Zdravím.

J. Kouk 21.5.2020 16:59

To neni pravda. Pouze vojensky jsou pod kontrolou. Vystaveli izraelskou vesnici, ktera byla mezi dvema palestincu a udelali primku mezi touto vesnici a dalsimi izraelskymi a ty dve vesnice jsou tudiz jako by na strane izraele. Takto tam chodi... Genocida, jinak to nejde nazvat..

J. Kouk 21.5.2020 16:54

To neni jen agrese, to je genocida, protoze odsunuji palestynske obyvatele kterym zbori dum s tim,ze nemaji povoleni od Izraele... Rusko by melo zabrat cela uzemi, kde ziji rusky mluvici obyvatele s tim, ze nikomu dum nebori. U Rusu je to agrese, u Izeaele jen anexe. Sice palestince nemusim od te doby co zavrazdili iraelske sportovce a Izrael nemusim, co vrazdi iranske vedce, videl jsem video, jak izraelci vyzvali oakestinskou divku, aby vysypala na zem obsah tasky. Udelala to. Aby vyhrnula odev. Udelala to apak ji zastrelik izraelec. Za zadu, do hlavy. I Iran ma pravo na obranu, stejne jako Izrael, i kdyz ten vrazdi vic, nez nacisti na okupovanych uzemi. Pred par lety izraelsky policista pockal, az palestinsky inzebyr ktery se po 28 letech vratil do Palestiny, zajde na WC a tam ho beze svedku zastrelik. Z vojenske lode izraele zastrelili 7 z 12 deti hrajicich si na brehu fotbal.. o tom se u nas nepise...

J. Kanioková 21.5.2020 14:36

Bolí paranoia ?

J. Kanioková 21.5.2020 14:35

Chichichi :)

H. Lukešová 21.5.2020 13:58

Solženicyn vztah k Židům videl pouze příznakem rusko-židovského nepřátelství, vinu za veškeré zlo v Rusku shazoval na Židy...

I. Štípek 21.5.2020 13:40

Solženicyn.

H. Lukešová 21.5.2020 13:34

No a vy jste zběsilý antisemita. Obviňovat Židy, že kradli Rusům úrodu a že je opijeli, tak za tyto výroky byste se měl stydět vy. Vykrikujete něco o bijcich, přitom jste sám bijec, židobijec. Nesudte prosím podle sebe jiné lidi.

I. Štípek 21.5.2020 13:22

To je zase sbírka proizraelských násilníků! Vy jste něco jako salónní marxisti! Jste salónní palestinobijci, od stolu, od PC, to se to křičí, že? Trump měl skvělou myšlenku, ale Netanjahu, dokud tam bude, tak bude stejně nemilosrdný a brutální jako ti židovští překupníci, co na Rusi opíjeli mužiky a skupovali od nich úrodu ještě dřív než bylo zaseto. Styďte se.

H. Lukešová 21.5.2020 12:31

Ano, to jsem napsala, píši z vlastní osobní zkušenosti. Projela jsem Izraelem a poté Betlémem, Jerichem a Hebronem. Dnes v Judeji a Samaří smíte jet právě akorát do Betléma (Chrám narození Páně) ,Jericha a Hebronu do synagogy a mešity Jeskyně patriarchů Abrahama, Izáka a Jákoba. Prvotně tam byla synagoga, ale muslimové si přivlastňují všechny židovské a křesťanské památky, tak si tam postavili i mešitu. Jinak kdyby kdokoli chtěl projíždět celým autonomním územím, tak riskuje život, ti tzv. Palestinci by ho zavraždili, protože by ho měli za Žida. Jo to byste musel ze sebe udělat propalestinského ultralevičáka, nosit "palestinský" arafatovský šátek a vyřvávat jak milujete "Palestince" a nenávidíte všechny Židy.

Izraelci by si měli vzít své území zpět, vykašlat se na nějaké dohody s tzv. Palestinci, kteří je stejně nikdy nedodržovali a dodržovat nebudou a nastolit pořádek a klid.

O. Mayer 21.5.2020 12:20

.. s těmi cedulemi máte pravdu. Ještě začátkem 90 let jsem normálně volně jezdil po celém West-banku v půjčeném autě s izraelskou značkou a absolutně nikdo si nás nevšímal ( tedy možná s vyjímkou situace, když jsme omylem vjeli do hustě zalidněné náměstí v Ramalláhu, kde jsme vzbudili určitou krátkou pozornost okounějícího obyvatelstva. Naopak minulý rok, kdy jsem se tam po dlouhé době znovu objevil, aby člověk furt řešil kam smí a kam ne a i při prostém průjezdu údolím Jordánu na jih k Mrtvému moři není jednomu úplně nejlíp po těle (a do Jericha se nesmí vject, právě kvůli této ceduli, vůbec)

O. Mayer 21.5.2020 12:09

.mě naopak ta plánovaná anexe přijde jako celkem dobrý nápad. Jednak v podstatě jen formálně potvrzuje status quo- ten zabíraný kus území je pod kompletní izraelskou kontrolou+ administrací a co jsem si všiml, arabského obyvatelstva je tam opravdu pomálu (ona většina toho území, mimo vlastní údolí Jordánu je v podstatě jen poušť . A taky bych řekl, že ač to nikdy nahlas nevysloví, ti kterých se to bude týkat si nakonec oddychnou (ono je určitě veselejší být třeba i druhořadým občanem relativně bohatého státu s fungující bezpečností a zákony, než pseudoobčanem gangstersko-teroristické entity)A pak, až se to stane, z velkých uzemních problemů zbyde v podstatě už jen otázka anexe 3 velkých aglomerací (Ariel, Ma ́ale Adumin a Eccion, kterých se Izrael určitě nikdy nevzdá) a bude dosaženo toho nejracionálnějšího a asi jediného nakonec oběma stranami akceptovatelného kompromisu. Taky Palestince je holt asi nutno postavit před hotovou věc, protože dohodnout se s nimi evidentně nelze.

M. Hanko 21.5.2020 12:02

Jak mám rozumět větě "... navždy znemožní vznik samostatné Palestiny"? V Palestině už přece existují přinejmenším dva samostatné státy, Izrael a Jordánsko.

Možná se spíš mělo říct "zabrání vzniku DALŠÍHO ARABSKÉHO státu na území bývalé Palestiny".

No a to je nějaké neštěstí?

M. Krátký 21.5.2020 11:56

a karavana jde dál - hezký den všem

M. Krátký 21.5.2020 11:48

jasné jako facka - my máme ty zkušenosti, které neomarxistům a všem levičákům trvale chybí - jak by to dopadlo známe ze života a obrazně dokonale z filmu Všichni dobří rodáci - tam je to popsáno nádherně - hezký den

M. Krátký 21.5.2020 11:44

a navazuji na poslední vaší větu - úplně stejně jako naši barevní "romové" - na dvě věci na nic a na houno !!!