25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

ITÁLIE: Městečko, jež porazilo virus – aspoň prozatím

Vò ležící v benátském regionu bylo donedávna Italům známé leda jako jazyková kuriozita – společně s městy Ne, Re a Ro tvoří čtyřlístek obcí s nejkratšími jmény v Itálii. V únoru 2020 ovšem získalo na proslulosti ze zcela jiného důvodu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 21.3.2020 11:09

Takže z toho vyplývá, že nejhorší je v případě onemocnění nechat se zavřít v nemocnici s dalšími nemocnými lidmi. Myslite, že se tato informace dostala k našemu zdravotnictví? Spíš bych řekl, že bude snaha kvůli zjednodušení izolace soustřeďovat nemocné do jednoho zařízení.

V. Církva 21.3.2020 9:31

Zajímavé, ale trochu podivné. Taky jsem se zamýšlel proč v Číně umírají zdravotníci, dokonce prominentní ředitelé nemocnic. Tady to ten důvod potvrzují:

https://www.lidovky.cz/relax/veda/velky-manual-ke-koronaviru-od-expertu-z-bulovky-co-vime-proc-jsme-v-karantene-a-jak-se-ochranit.A200317_155409_ln_domov_ele

Možná vycházeli i z té italské studie, že pravděpodobně velké "promoření" je velkým problémem. Napadlo mne že může být problém i jak si nemocní lidé vir prohazují a jemně mutuje, ale to jen já jako amatér. V každém případě separace a vyhýbání se promořeným místnostem je správná. Protože u nás nemoc neléčí na začátku (neví moc čím), doporučuje se zůstat doma, dokud se člověk nedusí. Korejci se snad snaží podávat něco hned na počátku a proto mají mnohem menší smrtnost. Všude pak ty těžké případy řeší mimoplicní ventilací, tak snad pár takových zachrání.

Z. Lapil 21.3.2020 9:45

Taky si říkám, že mi chybí jakýsi manuál/přehled možností, co můžu dělat s jistou šancí na zlepšení naděje. Takové ty babičkovské rady typu Kam chodí slunce, tam nechodí lékař a "Vitamín C ještě nikdy nikomu neuškodil a když nemáš na biopomeranče, tak schroupej kus zelí. A vlastně i Veselá mysl - půl zdraví.

L. Novák 21.3.2020 23:16

Na Aktualne.cz je hodinový rozhovor s ministrem zdravotnictví (DVTV) a několik souvisejících videozáznamů o problematice nemoci. Doporučuji najít a podívat se. ;-)

Z. Lapil 22.3.2020 0:13

Díky za tip, hledat video mě fakt nenapadlo. Asi už opravdu stárnu :-).

K. Wágner 21.3.2020 5:46

"Omezovat testování jenom na lidi, kteří už nějaké příznaky mají, je jako vybírat vodu z vany cedníkem, a že k účinnému podvázání šíření nemoci je nutno okruh testovaných osob podstatně rozšířit." zde autor uhodil hřebíček na hlavičku.

Avšak existuje již souprava na detekci protilátek COVID-19 lgM/lgG, která je vhodná i pro domácí použití a odhalí nákazu za 3 minuty. Tu dokonce hodlá veřejnosti nabízet internetový obchod ALZA. Souprava detekuje protilátky IgM a IgG v lidské plazmě, séru nebo krvi. Dokáže přitom odhalit infekci od 0-7. dne od infikování a údajně rovněž to, zda je uživatel v ranné nebo pozdní fázi infekce. Test funguje na principu fluorescenční immunochromatografie, jeho součástí je antigen označený koloidním zlatem a komplex kontrolních protilátek. Výsledek testu na detekci protilátek COVID-19 lgM/lgG se dozvíte již po 3 minutách. A kde že je ten zakopaný pes? Inu, v tuto chvíli je test v procesu certifikace IVD se snahou o udělení výjimky pro zrychlené uvedení na trh, které může udělit naše Ministerstvo Zdravotnictví prostřednictvím SZÚ nebo SÚKL.

T. Hraj 21.3.2020 7:50

To zní úžasně (a MZ tak vypadá jako Kafkův Zámek). Ale je to opravdu tak jednoduvhé? Napadá mě: jaká je chybovost/spolehlivost tohoto testu?

L. Novák 21.3.2020 8:02

Výsledek se dá ověřit v případě pochybností laboratorním testem. Na zdraví to nejspíš přímý vliv mít nemůže, ale rozhodně to bude dobrý byznys... :-)

Z. Lapil 21.3.2020 9:19

Jaká je chybovost? To právě na tom Zámku zkoumají/ověřují. Asi nikdo nestojí o to, aby zavalil "oficiální" testovače bezdůvodně vyplašenými lidmi, nemluvě o těch, co se budou mylně domnívat, že jsou čistí.

Mně v podobných geniálních řešeních zajímá jednak cena (má-li to být co k čemu, tak přinejmenším různí podkladní a doktoři aby se testovali co možná každý večer), a tady mi přijde mimo amatérské možnosti i interpretace: jestli to světýlkuje, notabene víc nebo míň podle "kvality" nákazy.

R. Brzák 21.3.2020 10:00

jistě to bude síto dosti hrubé - ale pokud zároveň bude jasně řečeno, že je tam nějaká míra chybovosti možná, může být takové síto velmi důležitou součástí "síta" celkového...

J. Vintr 21.3.2020 11:12

I kdyby měl ten test nějakou chybovost, určitě by velice významně přispěl k omezení šíření infekce. Jenže ta testovací souprava nebude zadarmo a nebude k dispozici v dostatečně velkém množství.

J. Hruška 21.3.2020 9:19

Je-li znám antigen lgM/lgG může se nějak extrahovat od vyléčených nebo umělé vyrobit z nakažených zvířat?

J. Krynický 21.3.2020 9:32

"okáže přitom odhalit infekci od 0-7. dne od infikování "

Tedy od sedmého dne.

M. Krčmář 21.3.2020 10:19

Už to vidím, stát to centrálně objedná,až to k nám dorazí(snad se to zas někde nezatoulá),začne to rozesílat do krajů atd. A než se ten test dostane k potřebným bude po epidemii. Nechat to na volném trhu by bylo asi lepší,snad s přiměřenou regulací ceny. Ale to byla jen technická,čím dříve tady takový test bude, tím lépe.

S. Rádl 21.3.2020 10:45

A co myslíte že jsou ty rychlotesty přivezené z Číny. Ty jsou taky založené na identifikaci protilátek. Problém je v tom, že již z principu takový test nemůže zachytit nemocné v počátečních stadiích, tedy dříve, než se vytvoří určitá minimální hladina protilátek. Přitom je již prokázané, že lidé mohou být nakažliví mnohem dříve.

M. Krčmář 21.3.2020 12:07

O tom žádná, předběžná opatrnost je samozřejmě na místě a naprostá většina lidí se chová zodpovědně.

K. Řežábek 21.3.2020 22:54

Test je sám pravdarychlý, ale protilátky se tvoří pomalu- řádově dny, typicky 2-4 dny ty rychlé a 5-8 dnů ty pomalé. Tím je v realitě velmi málo užitečný v předcházení přenosu infekce, tím spíše, že člověk je infekční už před vypuknutím nemoci.

L. Písařík 21.3.2020 5:02

Přesně tak jednali i literární hrdinové v Camusově knize MOR. Uzavřeli město, kdo se pokusil utéct, toho zastřelili a počkali, až mor vyhnil.

J. Hruška 21.3.2020 9:41

Tohle nám přednášel při politickém školení mužstva za "normalizace". Město s méně než 20000 obyvatel zasažené biologickou zbraní hromadného ničení (např. antraxem) totálně izolovat, zásobovat ze vzduchu, uvnitř zakázat veškerý pohyb a místním uvědoměním ho prosadit. Po uplynutí inkubační doby zdravé vyklidit vypustit do karantény, ostatní vylikvidovat se vším všudy, město duchů vypálit a zahrnout pod zem. Tak se mělo dít v předpolí fronty třetí světové války. Pod praporem vítězů. S potomky slavných Ruských bohatýrů jdou mstící pluky neochvějně dál.... směr Praha.

Z. Lapil 21.3.2020 9:57

Vypadá to hrůzostrašně, ale máte lepší nápad? Nic nového pod sluncem - vzpomeňte na morové epidemie a zatloukání baráků i s lidmi.

Je to sci-fi povídka, ale: v jakési laboratoři kdosi cosi děsně žravého (řasa?) vylil do obyčejné kanalizace, samozřejmě omylem, a následně do jezírka s potokem a vodním ptactvem. Než přesvědčili místní úřad, že je třeba jezírko totálně otrávit místním lyzolem, bylo pozdě. Mělo to tuším nějaké mezifáze, ale nakonec neprošla ani atomovka (už to bylo dost rozlezlé) a byl konec všeho života na Zemi. Začínám mít dojem, že to žralo kyslík. Viz antologie Armagedony.

J. Vintr 21.3.2020 11:25

Ještě by taky někoho mohlo napadnout aplikovat stejný postup, který se používá při nějakém infekčním onemocnění drůbeže nebo prasat ....

M. Krčmář 21.3.2020 0:51

Což by znamenalo že teorie o rychlém promoření populace je zcestná. Tento průběh ve Vó má jistě své důvody a v tuto chvíli je dobré každé vodítko. Díky za další podnětné počtení.

L. Novák 21.3.2020 0:17

Hmm, ta opakovaná nákaza s horším průběhem a následky zní prapodivně. Umím si totiž představit, že zdravotnický personál v nemocnici je díky náporu nemocných pracovně přetížený, ve stresu a při nedostatku odpočinku a spánku pak odolnost organizmu vůči napadení viry silně oslabená s vysokou pravděpodobností dalších (nevirových) komplikací...

R. Langer 21.3.2020 5:43

Ano, stres a oslabení vliv virózy skutečně zvyšuje.

K. Kubik 21.3.2020 7:30

Tak nevi, skoly nemam, ale vzdycky jsem si myslel, ze telo po prvni prodelane infekci ziska imunitu, ktera vydrzi nejaky ten rok az dozivotne, takze opakovana nakaza stejnym virem v radu dni je nesmysl.

J. Krynický 21.3.2020 9:34

PO prodělané infekci!

Z. Lapil 21.3.2020 9:37

Já školy mám, a sice technické :-), takže si troufnu odhadnout: je-li zdrojem oné imunity něco, čeho máte málo, pak to po opakované infekci dojde. Nebo možná spíš - ta věc má likvidovat plíce. Takže jestli je poškodí trošku, na druhý pokus ještě trošku... Počítám, že nemusím pokračovat.

V této souvislosti je řeč o vitamínu D (procházka na sluníčku rozhodně neuškodí) a kdesi jsem zahlédl, že Číňani vyšpekulovali, jak předem identifikovat mezi lidmi 50+, jestli to schytají těžce nebo jen trochu. Stačí krevní obraz, v němž je poměr čehosi k čemusi nejméně 3,13.

S. Rádl 21.3.2020 10:50

Ten poměr neutrofilů k leukocytům pod 3.13 publikovali na malém počtu pacientů a není to potvrzené. Podobně jiná studie tvrdí, že lidé s krevní skupinou A jsou citlivější než se skupinou 0 (nebo opačně, to si nepamatuji). Ale zase to je jedna studie na malém počtu pacientů. Domnívám se, že podobných korelací lze najít dost, ale jestli jsou směrodatné se musí ověřit na velkých souborech.

Z. Lapil 21.3.2020 15:07

Díky za upřesnění. Jasně že momentálně mají všichni spoustu nápadů.

Dovedu si představit, že polovina přípravy léku spočívá v tom, že někdo sedí a probírá se cizíma výsledkama, jestli by je nedokázal nějak propojit s těmi vlastními.

V. Církva 21.3.2020 9:39

Píšou že u slabších průběhů se nemoc vrátit může. Neví se jistě, jestli novou nákazou nebo dřímá uvnitř. U vážnějších průběhů nemoc imunita vzniká.

Na chřipku, protože mutuje taky není imunita navždy.