28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

ITÁLIE: Krátký příběh jedné generace

Tenhle krátký příběh se v posledních dnech hojně a rychle rozšířil po italském Facebooku a v nejrůznějších italských blozích. O jeho úspěchu svědčí fakt, že stručně, výstižně a zcela jasně popisuje příběh celé jedné "ztracené generace" (to neříkám já, ale sám Mario Draghi!) italských třicátníků a jejich střet se starší generací.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 20.9.2012 21:29

proč se ještě někdo diví

Není divu, že  má Evropa svou ztracenou generaci. Budou následovat další. Kapitál  přestěhoval,  za potlesku politiků a médií, všechnu výrobu do Asie a  počet  míst státních zřízenců je přece jen omezený a navíc jsou již tato místa obsazena  minulou generací.  Nechápu, že se  blbé náladě  a  probíhajícímu bankrotu  vůbec někdo diví.  Cožpak někdo může  věřit, že nás  zachrání  boj s klimatem !?  Ten nesmysl nás jen rychle dorazí.  Možná, že rychlý pád  z výšin a tvrdé procitnutí je právě to co EU potřebuje.

V povídce jsem nepochopil, jak ztracená nezaměstnaná generace platí důchody starší generaci.  Jinak hezky vykresluje  bezvýchodnost a bezradnost doby.

M. Sedláček 20.9.2012 16:14

"...říkávali nám..."

Neměli jste je poslouchat a zkusit sami něco vymyslet ;-)

J. Kanioková 20.9.2012 15:51

Francouzský sešup -

Priemyselná produkcia Francúzska kopíruje osud talianskej priemyselnej produkcie a keďže sa dnes ani jedna krajina nie je schopná vyrovnávať so stratou konkurencieschopnosti devalváciou meny, priemyselná produkcia spadla na úrovne, ktoré sme naposledy videli pred dvadsiatimi rokmi.

Je dôležité si uvedomiť, že príčinou deštrukcie francúzskej priemyselnej bázy nie je nízka kvalita výrobných faktorov (PIGS), ale úplne výlučne sociálna, regulačná a daňová politika francúzskeho štátu a odborov. Francúzsko totiž disponuje kvalifikovanou pracovnou silou, solídnym inštitucionálnym prostredím, lacnými zdrojmi energie a dostatočnú zásobu produktívneho kapitálu.

Francúzku hrozí osud Španielska - http://jdem.cz/v7qd8

J. Kanioková 20.9.2012 16:15

A jedeme s kopce -

Eurozóne hrozí teraz nová kríza - bankovní - http://jdem.cz/v7qa5

Čína štartuje nákupné turné po Európe - http://jdem.cz/v7qk4

V. Ondys 20.9.2012 13:25

:))))))))) To u nás zas Čech osloví Jugoše

"Čéče, vysvětli mi, jak jste sami dokázali dát za války náckům na p.r.d.e.l?"

"Na tom nic není," diví se Jugoš, "jak se Němci v uniformách objevili, každej chlap popadl flintu a začal po nich střílet!"

A Čech závistivě: "Jéééé, vy jste se měli, nám to zakázali!"

J. Kanioková 20.9.2012 13:37

:)))))))))

J. Chaloupka 20.9.2012 12:39

Autore, nic si z toho nedělejte, o nás Češích

se také povídá věcí. Kdyby to člověk měl brát vážně, tak se zblázní.

Na druhou stranu naše generace přišla na svět v 50. letech. O chudobě začátku socialismu nemá cenu psát, asi byste nevěřil. No a po těch 40. letech budování šťastných zítřků pod praporem všeobecných odborů to všechno krachlo. Původně jsme vzali bohatým a rozdali chudým a nakonec jsme byli chudí všichni (a i ti řezníci a zelináři a nomenklaturní kádry jsou proti zápaďákům čučky.) Evropa jde nyní stejným směrem. Vypadá to, že my, co socialismus opravdu známe, budeme tu cestu muset projít s vámi z té západní Evropy znovu. Na konci té cesty je krach a chudoba. K tomu přispívá kromě jiných i jistý Ital jménem Dragi. Tak si na něj vzpomeňte, až bude opravdový průšvih. To, co je dnes, je pořád legrace. Pevně doufám, že lidé jako Barroso, skončí před soudem (v tom lepším případě, v tom horším budou vláčeni lúzou po ulici jako jistý Mussolini).

J. Kanioková 20.9.2012 13:35

Velký souhlas...

socík + Euro = prů..švih ! Regulační zběsilost, násilná unifikace! Dotace-přerozdělování-korupce-plýtvání...

Euro – zajímavý nápad, špatná realizace - http://jdem.cz/v65w3

F. Svoboda 20.9.2012 10:19

Autore ,

co to píšete za nesmysly ? Ztracenou generací se mohou nazývat lidé , kteří v produktivním věku prožili válku, jiní padesátá léta nebo dokonce i ti, kteří byli drženi na uzdě v době komunistické normalisace. Vy jste mohli svobodně rozvíjet svoji osobnost a intensivně využívat svých schopností a dovedností. Pokud jste to zanedbali, tak hurá do toho, snažte se alespoň od tohoto času.

Já mám zkušenost nestraníka , člověka s odlišným světonázorem, že i v době normalisace se muselo a dalo žít a nebylo nutné emigrovat.  Předpokládalo to především soudržnou rodinu a velké úsilí mimo vlastní zaměstnání.I když jsem měl dostatečnou kvalifikaci, zastával jsem místo řadového pracovníka s tomu odpovídajícím platem. Po práci jsem nastoupil do druhé směny na zahradě, která byla pro moji rodinu velice ekonomicky přínosná a na stavbě rodinného domu. U moře jsem byl s rodinou 1 x  ( pro ppřesnost podruhé u Balatonu), nestěžuji si, protože obě děti se svými manželskými druhy pokračují v životě obdobným způsobem,mají vlastní bydlení, usilovně pracují a hlavně mají velmi dobré rodiny s dětmi.

Takže milý autore, přestaňte naříkat, ale naopak povzbuďte vaše vrstevníky k pilné činnosti - každý přece má nějaké schopnosti a k něčemu je stvořen ! ! !

J. Sinnreich 20.9.2012 9:41

Italske odbory

Pisatel si stezuje, ze jeho generaci nepomohly odbory. V Italii, kde komunisticke odbory ovladaji naprosto veskery pracovni trh!  Ty jsou prave pricinou ekonomickeho krachu, protoze zcela znicily volny pracovni trh a konkurenceschopnost italskych (a nejenom italskych) podniku.

I. Schlägel 20.9.2012 8:26

Bože můj,

mnozí lidé si nekriticky užívají socialismu, dokud to jde. Když přijde politik s vizí a plánem úspor, jsou plné ulice spravedlivých, kteří sborem volají "Ani muže ze závodu, ani haléř ze mzdy!" A když začnou docházet prachy, stěžují si na ty samé politiky, které radostně volili za slib jistoty a prosperity. Vyrostla nám generace odkojená sociálním státem blahobytu, která si MOŽNÁ zase začne vážit svobody, střídmého jídla a usilovné práce až po té, co zažije bídu nezaměstnaného se skývou okoralého chleba. Pak možná někteří pochopí, že neexistují pouze PRÁVA a NÁROK, ale také povinnosti a dostatečně vynaložené úsilí. To se ovšem dneska nenosí. Proto musí Evropa padnout na hubu, aby se jí rozsvítilo. Řecko, Portugalsko, Španělsko a Itálie jsou předvojem věcí příštích.

J. Hanzal 20.9.2012 9:11

Re: Bože můj,

Koho myslíte tím vizionářem úspor? Snad ne Kalouska.

I. Schlägel 20.9.2012 9:28

Re: Bože můj,

Proč ne? Nedělá to úplně dobře, to jistě. Problém je v tom, že kdyby to opravdu dobře dělat mohl a začal, začne v Čechách všelidová revoluce za právo na cokoliv.

P. Lenc 20.9.2012 9:13

Re: Bože můj,

Já bych váš velice pravdivý příspěvek zkrátil.Evropa bude muset padnout na hubu a po hrůze která nastane snad a to snad zdůrazńuji, dojde k normalizaci poměrů.I když na to moc nevěřím, s islámem na krku to spíš vypadá na kolektivní evropskou sebevraždu.

I. Schlägel 20.9.2012 9:30

Re: Bože můj,

Asi tak. Já doufám, že největší hrůza, která nastane, bude obrazně řečeno pouze v "nedostatku kaviáru". Ale asi bude muset dojít k daleko většímu průšvihu, aby se nároková společnost alespoň částečně změnila na zásluhovou.

P. Lenc 20.9.2012 9:40

Re: Bože můj,

To podepisuji.

J. Kanioková 20.9.2012 13:39

Souhlasím až moc.... bohužel..

R. Kříž 20.9.2012 6:12

a tak na rekli.....

... mozna jste poslouchali ty spatne..:)